Definicja urządzeniowa drzewostanu mieszanego

Geodezja, teledetekcja, inwentaryzacja, plan urządzenia lasu...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
11
wiceminister
wiceminister
Posty: 30737
Rejestracja: środa 15 paź 2003, 00:00

Definicja urządzeniowa drzewostanu mieszanego

Post autor: 11 »

Czy ktoś zna taką? Mógłbym prosić o przekazanie?
Awatar użytkownika
Cephalanthera
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 326
Rejestracja: wtorek 25 paź 2005, 11:02
Lokalizacja: z lasu i gór

Post autor: Cephalanthera »

Takie pojęcie w urządzaniu nie funkcjonuje. Przynajmniej nie ma niczego takiego w instrukcji UL. Jedynie w POP-ie zamieszcza się zestawienie drzewostanów jedno-, dwu-, trzy-, cztero- i więcej gatunkowych.
zu
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6179
Rejestracja: piątek 30 wrz 2005, 21:51
Lokalizacja: Roztocze Płd.

Post autor: zu »

W IUL nie ma? g:hmm
11
wiceminister
wiceminister
Posty: 30737
Rejestracja: środa 15 paź 2003, 00:00

Post autor: 11 »

"Drzewostan mieszany - gdy w skład drzewostanu wchodzą dwa lub więcej gatunków drzew, mówi się, że jest to drzewostan mieszany (wielogatunkowy) np. sosnowo-dębowy, sosnowo-brzozowo-dębowy. Przy takim określaniu drzewostanu mieszanego ostatni wyraz wskazuje, jakiego gatunku drzew jest w drzewostanie najwięcej i tak np. w drzewostanie sosnowo-brzozowo-dębowym największy będzie udział dębu, następnie brzozy, a najmniejszy sosny."
W porządku, ale od jakiego udziału gatunku? 10%, 20%? ... a może 5%?
Awatar użytkownika
Cephalanthera
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 326
Rejestracja: wtorek 25 paź 2005, 11:02
Lokalizacja: z lasu i gór

Post autor: Cephalanthera »

Ja w zestawieniach traktowałem za "lite" drzewostany, które mają udział 0,8 i więcej (Zestawienia BUL-owskie) ale to tylko na podstawie mojego "widzimisię". Zawsze przechodziło, bo nikt nie umiał powiedzieć, jaki powinien byc ten udział. No i sprawe komplikuja drzewostany dwupiętrowe, wielopietrowe, lub w KO. Jak tam potraktować udział w poszczególnych piętrach?
11
wiceminister
wiceminister
Posty: 30737
Rejestracja: środa 15 paź 2003, 00:00

Post autor: 11 »

Ale te pozostałe 20% to wiele gatunków, każdy może mieć po kilka? Czy któryś z "domieszkowych" musi mieć jakiś graniczny udział?
Awatar użytkownika
Cephalanthera
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 326
Rejestracja: wtorek 25 paź 2005, 11:02
Lokalizacja: z lasu i gór

Post autor: Cephalanthera »

Nie miało znaczenia to, czy "resztą" to bedzie np 20% brzozy, czy 10% dębu, i pojedynczo lub miejscami (takie udziały stosuje się w urządzaniu i opisie taksacyjnym) lipa, grab, klon, jawor, wiąz, buk, świerk itp.

Znaczenie miało natomiast to, jaka jest to grupa gatunkowa. Czy np 70% sosny i 30% świerka nie potraktować jako lity drzewostan? Chodzi o to że sa to iglaste, co czasem ma znaczenie przy niektórych zestawieniach. Bo czy za mieszane uznamy np 50% sosna zwyczajna i 50% sosna banksa?
11
wiceminister
wiceminister
Posty: 30737
Rejestracja: środa 15 paź 2003, 00:00

Post autor: 11 »

Cephalanthera pisze:Bo czy za mieszane uznamy np 50% sosna zwyczajna i 50% sosna banksa?
Czyli są grupy gatunków które grupujemy w tym momencie? Cały czas chodzi mi o praktyczne podejście, bo wiem już, że definicji takiej nie ma.
Awatar użytkownika
Cephalanthera
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 326
Rejestracja: wtorek 25 paź 2005, 11:02
Lokalizacja: z lasu i gór

Post autor: Cephalanthera »

mogą byc a mogą nie być. Wszystko zalezy od konkrtenej potrzeby. Zauważ, że w opsie taksacyjnym czy tabelach klas wieku masz gatunki zebrane w grupy. A grupować mozna różnie. Zobacz IUL paragraf 31. str 50
pocomito
początkujący
początkujący
Posty: 26
Rejestracja: piątek 27 sty 2006, 23:16

Post autor: pocomito »

Cytat z "Małej encyklopedii leśnej" - wydanie z 1980 roku: DRZEWOSTAN WIELOGATUNKOWY, drzewostan mieszany złożony z dwu lub więcej gat. drzew, przy czym udział żadnego z gat. nie może przekraczać 90% masy drzewnej lub powierzchni rzutów koron. W drzewostanach jednogatunkowych jeden gat. drzewa przekracza 90% masy drzew.
Awatar użytkownika
Cephalanthera
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 326
Rejestracja: wtorek 25 paź 2005, 11:02
Lokalizacja: z lasu i gór

Post autor: Cephalanthera »

pocomito pisze:masy drzewnej lub powierzchni rzutów koron
obecnie udział gatunków określa się na podstawie liczby drzew lub udziału powierzchniowego.
Jakoś mi nie odpowiada ta definicja. czyli za WIELOGATUNKOWY mam uznać taki np. w którym w górnym piętrze rośnie 9So1Św? Dla mnie to dalej lita sosnina, niewiele majaca wspólnego z faktycznie "mieszanym" drzewostanem...
11
wiceminister
wiceminister
Posty: 30737
Rejestracja: środa 15 paź 2003, 00:00

Post autor: 11 »

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i pomoc.
Maszulka
początkujący
początkujący
Posty: 164
Rejestracja: środa 16 sie 2006, 17:44
Lokalizacja: Polska

Post autor: Maszulka »

Cephalanthera pisze:No i sprawe komplikuja drzewostany dwupiętrowe, wielopietrowe, lub w KO. Jak tam potraktować udział w poszczególnych piętrach?
A co sądzicie o takim składzie:
6Jd 120
2Jd 80
2 Jd 50
- czy to drzewostan mieszany?. Zgodnie z definicją IUL -nie. Ale w lesie na żywo to zmieszanie wieków w obrębie gatynku widać.
Czyli zmieszanie oprócz gatunkowego mogło by być również wiekowe w ramach jednego gat.?
Awatar użytkownika
Chrobry
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1048
Rejestracja: piątek 03 mar 2006, 19:12
Lokalizacja: Białowieża

Post autor: Chrobry »

Jest to drzewostan wielopiętrowy, różnowiekowy - ale jednogatunkowy, czyli NIEMIESZANY (przymiotnik), a więc nie jest to monokultura!!!
Wolę starą szkołę językową w leśnictwie. Wbrew pozorom była bardziej precyzyjna. Wściekają mnie np. powszechnie używane trzebieże II, III czy IV kl.w. Wolałbym - zwłąszcza w odniesieniu do iglastych - używać pojęć związanych z właściwościami użytkowymi drewna pozyskiwanego: tyczkowiny, drągowiny i in. Byłaby to też pielęgnacja naszej tradycji językowej (nie tylko leśnej), ale polskiej. Jeszcze trochę, a młodzi leśnicy zapomną co to był kopalniak, słupy, nie mówiąc o bednarce, rezonansie - nie wymieniając trudniejszych.
Awatar użytkownika
Cephalanthera
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 326
Rejestracja: wtorek 25 paź 2005, 11:02
Lokalizacja: z lasu i gór

Post autor: Cephalanthera »

Maszulka pisze:A co sądzicie o takim składzie:
6Jd 120
2Jd 80
2 Jd 50
- czy to drzewostan mieszany?
nie, według mnie nie tylko po urządzeniowemu ale i w sensie ekologicznym nie jest to drzewostan mieszany.
mimo zróżnicowanej struktury wiekowej i budowy (przecież jedliny niekoniecznie muszą być różnowiekowe aby wykazywac zróżnicowaną budowę pionową) dalej jest to jednogatunkowy las - te same grupy gatunków w nim żyją, tak samo oddziaływuje na glebę (no może "podobnie" :wink: )
ODPOWIEDZ