Wątpliwości w przetargach

Ustawa o zamówieniach publicznych, formy, tryby...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
11
wiceminister
wiceminister
Posty: 30737
Rejestracja: środa 15 paź 2003, 00:00

Wątpliwości w przetargach

Post autor: 11 »

Współpraca przedsiębiorców przy składaniu ofert przetargowych może mieć miejsce tylko w niektórych okolicznościach – przypomina m.in. samorządom Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

UOKiK bada obecnie dwie spółki zajmujące się na terenie Białegostoku działalnością w zakresie wywozu odpadów: ASTWA i Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania. Obie są największymi spółkami działającymi na tym rynku.

Wątpliwości Urzędu budzą zasady na jakich obie firmy przystąpiły do przetargu. W celu zwiększenia swoich szans na wygraną, spółki przygotowały wspólną ofertę. Z informacji jakimi dysponuje UOKiK wynika, że w tym przypadku celem współpracy przedsiębiorców mogło być dążenie do ograniczenia konkurencji i podziału rynku.

Jak podkreślono w informacji dla prasy, urząd nie kwestionuje prawa przedsiębiorców do współpracowania w trakcie przetargów np. w ramach konsorcjów. Jednak współpraca taka musi wynikać z niemożności skutecznego złożenia oferty przez pojedynczego przedsiębiorcę (zbyt duża wielkość zamówienia, brak całego wymaganego sprzętu, wszystkich niezbędnych pozwoleń i atestów), albo ze znacznych korzyści jakie może ona przynieść konsumentom, np. istotnie niższe ceny wynikające ze zwiększenia efektywności przedsięwzięcia i oszczędności kosztowych lub postęp techniczny.

Brak tego typu przesłanek powoduje, że taka współpraca narusza prawo konkurencji, ponieważ przedsiębiorcy, którzy mogliby indywidualnie rywalizować o klientów, wyłączają między sobą konkurencję, uzgadniając wspólną ofertę ...

http://samorzad.pap.pl/palio/html.run?_ ... 1653751746
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105113
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Jarek pisze:Brak tego typu przesłanek powoduje, że taka współpraca narusza prawo konkurencji, ponieważ przedsiębiorcy, którzy mogliby indywidualnie rywalizować o klientów, wyłączają między sobą konkurencję, uzgadniając wspólną ofertę ...
Nie uważacie, że to bez sensu? A w jaki sposób mogli by rywalizować o klientów skoro w wyniku przetargu jeden z nich w ogóle by nie mógł działać na tym rynku? Oj coś z logiką urzędnika jest nie tak. A może siedzenie za biureczkiem zbyt duży nacisk na mózg generuje?
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Zorro
początkujący
początkujący
Posty: 88
Rejestracja: wtorek 28 lis 2006, 11:03
Lokalizacja: Kalifornia

Post autor: Zorro »

moim zdaniem uzasadnienie UOKiK jest logiczne
Awatar użytkownika
zul
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 14733
Rejestracja: poniedziałek 16 sty 2006, 00:25

Post autor: zul »

Zorro pisze:moim zdaniem uzasadnienie UOKiK jest logiczne
Moim, nie.

cytat pisze:Wątpliwości Urzędu budzą zasady na jakich obie firmy przystąpiły do przetargu. W celu zwiększenia swoich szans na wygraną, spółki przygotowały wspólną ofertę. Z informacji jakimi dysponuje UOKiK wynika, że w tym przypadku celem współpracy przedsiębiorców mogło być dążenie do ograniczenia konkurencji i podziału rynku.
To jest jakiś bełkot. No bo jak zwiększyli swoją szansę na wygranie ? Któż zabronił dwóm, trzem... innym firmom utworzenia konsorcjum.

Chyba, że ja czegoś nie rozumiem :cry:
ODPOWIEDZ