Kształtowanie zieleni jak to wygląda u nas??

Geodezja, teledetekcja, inwentaryzacja, plan urządzenia lasu...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
rafiki88
początkujący
początkujący
Posty: 20
Rejestracja: piątek 24 kwie 2009, 20:32
Lokalizacja: z wioseczki:)

Kształtowanie zieleni jak to wygląda u nas??

Post autor: rafiki88 »

Zastanawiam się jak dobrze ująć swoje pytanie. Interesuje mnie ostatnio jak w Polsce wygląda perspektywa urządzania zieleni, gdzie mogę poznać jego "ABC", jakie instytucje ze strony prawnej, urzędowej trzymają nad tym pieczę, czy istnieje w Polsce coś w rodzaju sadzenia roślin będących pod ochroną? Jak wygląda sprawa rekultywacji terenów zdegradowanych? Czy ktoś zajmuje się w tym względzie również "urządzaniem" lasu?

Nie wiem czy wyrażam się dość precyzyjnie, muszę ująć w temacie również swój interes :wink: -> jak wyglądała by dla mnie perspektywa pracy w tej dziedzinie po skończeniu ochrony środowiska?? Jest mi niezręcznie że zatruwam temat dominującym pytaniem w sprawie własnego wykształcenia, ale czy da się połączyć to razem w ciekawy zawód?? Czy opłaca się dodatkowo ukończyć studium architektury krajobrazu??
Stoję przed ważnymi wyborami dlatego zawierzam forumowiczom swój los w geście dobrych rad i wyrozumiałości dla nieporadnego człowieka który chce działać ale nie umie wybrać drogi :roll:
A w tych bajkach jasny dom z ogrodem
W nim owoców raj
A wokoło małe domki z miodem
Można zbierać wielkie kosze malin
Nie ma dymu fabryk miasta spalin...
Awatar użytkownika
maverick
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6752
Rejestracja: czwartek 24 sie 2006, 22:09

Post autor: maverick »

rafiki88 pisze:Interesuje mnie ostatnio jak w Polsce wygląda perspektywa urządzania zieleni, gdzie mogę poznać jego "ABC"
Z roku na rok idzie ku lepszemu, mamy więcej dostępnych funduszy na coś co dawniej było traktowane po macoszemu, dziś już jest jeden z nieodłącznych elementów architektury miast i wszelkich aspektów z tym związanych.
Jego "ABC" poznasz w literaturze- jednak sporo pozycji jest z cyklu "poczytaj mi mamo", gdzie jest wszytko dla totalnych laików i początkujących początkujących. :wink:
Ciężko dostać coś dobrego w pierwszej lepszej księgarni.
No i również dużo się dowiesz pracując w firmie zakładającej ogrody,zieleńce,skwery itp. w tym wypadku konkurencja firm jest bardzo duża i wybór dość duży.
rafiki88 pisze:jakie instytucje ze strony prawnej, urzędowej trzymają nad tym pieczę,
Niech mnie ktoś poprawi. W każdym mieście jest stanowisko człowieka(dział)odpowiedzialny za konserwację zieleni, zakładanie, opiekę itp. no i w każdym mieście nazywa to się inaczej.
rafiki88 pisze:czy istnieje w Polsce coś w rodzaju sadzenia roślin będących pod ochroną?
Z punktu widzenia zadrzewień parkowych, wszelkich zieleńców zdarza się sporo sadzonych roślin będących pod ochroną: rokitnik pospolity,jarząb szwedzki,cis i inne.Jednak w tym wypadku nie mamy do czynienia z ochroną, ale ich wartościami ozdobnymi.
rafiki88 pisze:Jak wygląda sprawa rekultywacji terenów zdegradowanych?
Można by tutaj pisac i pisać.
Gdzieś tutaj na forum jest pytanie jak wygląda ta sprawa i podano literaturę.
rafiki88 pisze:Czy ktoś zajmuje się w tym względzie również "urządzaniem" lasu?
Masz na myśli urządzanie parków ?? Bo prawdziwym urządzaniem lasu zajmuje się w lasach państwowych Biuro Urządzania Lasu i Geodezji leśnej z odpowiednimi oddziałami w poszczególnych miastach np. Poznań,Toruń)
rafiki88 pisze:jak wyglądała by dla mnie perspektywa pracy w tej dziedzinie po skończeniu ochrony środowiska??
Wszytko zależy od miejsca gdzie mieszkasz, od ilości firm i rynku, gdzie jest zapotrzebowanie na tego typu usługi.
rafiki88 pisze:Czy opłaca się dodatkowo ukończyć studium architektury krajobrazu??
O to musisz zasięgnąć porady w firmie gdzie byś chciałą pracować itd.
Z tego co wiem jest też różnica między kierunkami architekt krajobrazu a kształtowanie terenów zieleni. Ten pierwszy może śmiało projektowac i podpisywac się pod projektem, a ten drugi może projektować, ale projekt już nie może być podpisany przez osobę po kształtowaniu. To tak w skrócie opisałem.
Sytuacja się różnie układa. Znam firmę, gdzie właścicielka jest kobieta, a jej koleżanki z roku pracują jako "robole" , znam firmę, gdzie jest kilku wspólników i każdy ma swoją "podfirmę" zajmującą się w innym mieście usługami z tego zakresu. Tak wiec musisz się rozeznać, możliwości jest mnóstwo, wszytko zależy od uporu i od miejsca gdzie chcesz pracować.
Powodzenia :spoko:
:]
ODPOWIEDZ