Macie jakieś pomysły na nowe umundurowanie?

Ustawa o zamówieniach publicznych, formy, tryby...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ranger
początkujący
początkujący
Posty: 55
Rejestracja: piątek 27 mar 2009, 12:07
Lokalizacja: sky

Macie jakieś pomysły na nowe umundurowanie?

Post autor: ranger »

... macie jakieś pomysły na nowe umundurowanie?
...poddawać się nie jest naszym zwyczajem ...
nih6
początkujący
początkujący
Posty: 235
Rejestracja: poniedziałek 16 cze 2008, 14:02
Lokalizacja: .......

Post autor: nih6 »

chyba jedynym rozsądnym umundurowaniem jest pantera leśna produkowana przez miwo praszka. Materiał jest nawet dobry, ale niestety nie dorównuje on NYCO... Helikona ma wypuścić niedługo ACU w panterze, lecz z helikonem bywa róznie... może słabo trzymać kolor. U mnie w tej chwili chodzimy ubrani w spodnie i bluze MIWO, kopia ECWCS Helikona w pantere polska, polar helikona oliwkowy z wstawkami w pantere polską.
W tej chwili można tanio kupić mundury US ARMY w woodland, bluzy, spodnie, kurtki, najlepsze jakościowo umundurowanie na rynku. Ale wtedy chyba zbyt amerykańsko byśmy wyglądali ;-)
Awatar użytkownika
kokos
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 389
Rejestracja: środa 09 maja 2007, 23:26
Lokalizacja: Posterunek

Post autor: kokos »

Może by ten wątek wydzielić od postu Ranger`a włącznie? Bo to temat-rzeka, mielony praktycznie we wszystkich tematach zahaczających o StL - a tak bylo by w jednym miejscu i Bedoń miałby wygodnie sięgać... :twisted: Jarku - tniesz?
11
wiceminister
wiceminister
Posty: 30737
Rejestracja: środa 15 paź 2003, 00:00

Post autor: 11 »

Już :)
Awatar użytkownika
kokos
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 389
Rejestracja: środa 09 maja 2007, 23:26
Lokalizacja: Posterunek

Post autor: kokos »

Dzięki!
Co do meritum:
Jak dla mnie - nie widzę innej opcji niż UP i to konkretnie z MM Praszka. Krój US 2008 oferowany obecnie przez MM Lubliniec (testowany w RDLP Katowice i RDLP Toruń) jest dla mnie nie do przyjecia - przypomina z racji obszerności stroje treningowe do taekwondo. Kamuflaż "pantera leśna" uważam za optymalny bo:
- w oliwce od stóp do głów wyglądasz jak z M.A.S.H,
- lanserski multicam nie pasuje kompletnie do naszych lasów (za wyjątkiem złotej jesieni i bieszczadzkich połonin - przetestowane;)
- "fin" jest trudno dostępny,
- stworzenie odrębnego kamuflażu tylko dla LP to utopia.
Zatem pozostaje pantera. Jeśli chodzi o materiał - oczywiście rip-stop - marzą mi się dla tego samego kroju UP dwie wersje - obecnie stosowany US-21 jako opcja wiosenno - letnia oraz frontiera na jesien/zimę. Naturalnie na wyposażeniu powinien być też pełny komplet tj spodnie i parka z gore-texu, na prawdziwą zimę. Podobnie jak nih6 - dzięki za inspirację - uzywam kopii ECWCS w kamuflażu "pantera leśna" wyprodukowanej przez Helikona. Krój parki - genialny, materiał Helikona "trilaminat" - znośny, ale to żaden gore.
P.S. Woodland jest passe... :wink:
Awatar użytkownika
zasaznasa
początkujący
początkujący
Posty: 200
Rejestracja: czwartek 30 paź 2008, 11:34
Lokalizacja: Hopla

Post autor: zasaznasa »

Ja używam od dwóch lat munduru z MM Praszka i specjalnie nie narzekam. Rzeczywiście przydałaby się wersja jesienno - zimowa tego munduru (czasami bielizna termoaktywana nie wystarcza). Co do (ni)jakości i funkcjonalności leśnych sortów zgodnych ze wzorem munduru leśnika - pozostawię to bez komentarza (temat stary jak świat i wyświechtany). Może w tej sprawie coś się w końcu zmieni. :wink:
Jesień Leśnych Ludzi
Awatar użytkownika
kokos
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 389
Rejestracja: środa 09 maja 2007, 23:26
Lokalizacja: Posterunek

Post autor: kokos »

Wyglada na to, że w wyniku działań oddolnych w części posterunków StL wykształcił się pewien "pozarozporządzeniowy" standard... To pokazuje, jak ludzie są zdesperowani i jak mają dość regulaminowych szmat... A tam w DGLP i ORWLP procedują, radzą, testują i powołują grupy eksperckie, w składzie których nie ma ani jednego strażnika leśnego, za to leśniczowie tuż przed emeryturą - proszę bardzo!
Jeśli dobrze liczę 4:0 dla MM Praszka!
ranger
początkujący
początkujący
Posty: 55
Rejestracja: piątek 27 mar 2009, 12:07
Lokalizacja: sky

przewga

Post autor: ranger »

4:0 będzie mało , zamawiałem po kilka kompletów na funkcjonariusza dla całej regionalnej obsady , nie liczę zamówień indywidualnych a nawet leśni się podłączali i inni , do tej cyfry doliczyć należy zamówienie taktycznego wyposażenia szkoda tylko że wszystko to prywatne inicjatywy .
Dlaczego właśnie Praszka a nie Lubliniec , cóż moje spodnie z Lublińca były jakby zbyt obszerne i nieco słabiej wykonane szczególnie przyszywane guziki , Praszka w tym względzie wypadła znacznie lepiej a szczególnie w drugiej partii zamówienia . pozdr
...poddawać się nie jest naszym zwyczajem ...
Awatar użytkownika
kokos
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 389
Rejestracja: środa 09 maja 2007, 23:26
Lokalizacja: Posterunek

Post autor: kokos »

Obecnie na rynku jest III generacja z MM Praszka, ma w stosunku do I gen. i II gen. przedłużone spodnie o 4 cm i wyprofilowane kolana - a reszta bez zmian - świetnej jakości. Kupiłem dwa komplety na 2010/2011 r., bo jeszcze nie zdążyłem zedrzeć poprzednich :roll:
Awatar użytkownika
zasaznasa
początkujący
początkujący
Posty: 200
Rejestracja: czwartek 30 paź 2008, 11:34
Lokalizacja: Hopla

Post autor: zasaznasa »

kokos pisze:A tam w DGLP i ORWLP procedują, radzą, testują i powołują grupy eksperckie, w składzie których nie ma ani jednego strażnika leśnego, za to leśniczowie tuż przed emeryturą - proszę bardzo!
O ile się nie mylę, w zespole zadaniowym ds. opracowania nowego wzoru munduru leśnika jest wymieniony pan GISL. Wszak to najważniejszy strażnik leśny w kraju :)
Jesień Leśnych Ludzi
Js
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 309
Rejestracja: wtorek 24 cze 2008, 16:09
Lokalizacja: .......

Post autor: Js »

No ta..... kryzys, minimalny wywóz drewna, żyłowanie jak można żeby Nadleśnictwo miało jakąś starczającą na wypłaty sprzedaż, a tu dywagacje o nowym mundurze...rip-stop..... Lublinek czy Praszka.... :shock: Jeszcze o nowych Mossbergach nie zapomnijcie..... ;/
nih6
początkujący
początkujący
Posty: 235
Rejestracja: poniedziałek 16 cze 2008, 14:02
Lokalizacja: .......

Post autor: nih6 »

JS jakbyś nie widział, my te mundury kupujemy za WŁASNE pieniądze, nikt nam za nie nie oddaje. Chcemy w tym wątku m.in. zwrócić uwagę, że tzw. "mundur regulaminowy" to najgorsza szmata z możliwych - materiałowo, kolorystycznie, użytkowo itp. Myślę, że nie wiele drożej, a może tyle samo w punktach kosztowałby mundury z miwo.

Co do materiałów to ja uparcie twierdzę, że najlepiej byłoby gdyby miwo zastosowało stary jak świat materiał NYCO stosowany w US ARMY, USMC itp. Lato wiosna Nyco Rip-stop, zima jesień Nyco Twill :-D.
Ten gore tex też powinniśmy mieć ;-). Sumit teraz takie ładne kompleciki robi :-D
Awatar użytkownika
kokos
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 389
Rejestracja: środa 09 maja 2007, 23:26
Lokalizacja: Posterunek

Post autor: kokos »

Czyżby malkontent Js dopiero po dwóch dniach od powstania nowego działu zorientował się, że tu jeszcze nie wylał swojego wiadra pomyj? Ignorować go, nie odbiegajmy od tematu.
Jest tak, jak pisze nih6, UP zamawiane w większej ilości bylo by zdecydowanie tańsze niż regulaminowe szmaty. A na razie kupuję drożej - za własne, więc proszę bez pieprzenia o kryzysie!
P.S.
Mossbergi już są - tam, gdzie były potrzebne...
Awatar użytkownika
zasaznasa
początkujący
początkujący
Posty: 200
Rejestracja: czwartek 30 paź 2008, 11:34
Lokalizacja: Hopla

Post autor: zasaznasa »

nih6 pisze:my te mundury kupujemy za WŁASNE pieniądze, nikt nam za nie nie oddaje
. My nasze UP z MM rozliczyliśmy "za punkty" - nadleśniczy na to przystał.
kokos pisze:UP zamawiane w większej ilości bylo by zdecydowanie tańsze niż regulaminowe szmaty

Zgadza się. Bluza i spodnie UP z MM były tańsze od kurtki i spodni z "pantery leśnej" :)
Js, nie zabieraj głosu w sprawie, o której nie masz bladego pojęcia :x
Jesień Leśnych Ludzi
Awatar użytkownika
tomcat411
leśniczy
leśniczy
Posty: 953
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 23:12
Lokalizacja: Forstservice

Post autor: tomcat411 »

Trochę żenada ,żeby ludzie kupowali za swoją kasę mundury.
U mnie strażnicy mają fajne układy z WP i od lat nie widziałem już strażnika w przydziałowym leśnym wdzianku.
Jakość ,wygoda i trwałość tych sortów kilka razy przewyższa leśne mundurki terenowe -niepraktyczne,twarde,o dziwnej barwie.
Awatar użytkownika
kokos
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 389
Rejestracja: środa 09 maja 2007, 23:26
Lokalizacja: Posterunek

Post autor: kokos »

Może i żenada - ale chyba nie dla strażników, a dla tych, co ich do tego skłonili "fantastyczną" ofertą regulaminowych ciuchów. Czy "fajne układy" z WP oznacza kradzione z wojska? Owszem - tak jest taniej, ale to jedyny zwiazany z tym pozytyw...
Currahee rządzi! I więcej nie trzeba...
Awatar użytkownika
tomcat411
leśniczy
leśniczy
Posty: 953
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 23:12
Lokalizacja: Forstservice

Post autor: tomcat411 »

kokos pisze:kradzione z wojska?
Mają możliwość zakupu ze składów zaopatrujących armię...czasy moro wyrzucanego przez płot chyba się już skończyły.:)
Js
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 309
Rejestracja: wtorek 24 cze 2008, 16:09
Lokalizacja: .......

Post autor: Js »

JS jakbyś nie widział, my te mundury kupujemy za WŁASNE pieniądze, nikt nam za nie nie oddaje. Chcemy w tym wątku m.in. zwrócić uwagę, że tzw. "mundur regulaminowy" to najgorsza szmata z możliwych - materiałowo, kolorystycznie, użytkowo itp. Myślę, że nie wiele drożej, a może tyle samo w punktach kosztowałby mundury z miwo.
A wy jesteście jakimś wyjątkiem specjalnym żeby was w kwestii ciuchów inaczej traktować niż leśniczych czy podleśniczych ?? My to pewnie nie kupujemy ciuchów za własne pieniądze ?? Znowu mają wrócić głupie uregulowania sprzed 30 lat, kiedy SL przysługiwało więcej i lepszych ciuchów niż reszcie ??

Panowie się chyba rozmarzyli za bardzo.
nih6
początkujący
początkujący
Posty: 235
Rejestracja: poniedziałek 16 cze 2008, 14:02
Lokalizacja: .......

Post autor: nih6 »

Po pierwsze to WAM przysługuje więcej punktów rocznie niż NAM, po drugie nie widziałem leśniczego - przynajmniej w moich okolicach - który kupuje za własne pieniądze mundury do pracy w terenie - no ale pewnie Ty na co dzień chodzisz w komplecie FROG USMC . Po trzecie czytaj uważniej co piszemy, nikt tu nie chce więcej punktów, kasy, tylko porządnego umundurowania, a nie szmat wciskanych na siłę za 30-40 pkt, które nawet połowę tej ceny nie są warte.
Awatar użytkownika
RR
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 9039
Rejestracja: niedziela 14 maja 2006, 21:27
Kontakt:

Post autor: RR »

Z pewnością specyfika pracy strażnika leśnego różni się od pracy leśniczego. Mundury powinny być przystosowane do tej specyfiki. Może w kierunku mundurów policyjnych.
Przyrodniczy serwis informacyjny
Dziennik Leśny
ODPOWIEDZ