problem z zadrzewieniem

Geodezja, teledetekcja, inwentaryzacja, plan urządzenia lasu...

Moderator: Moderatorzy

monic2406
początkujący
początkujący
Posty: 6
Rejestracja: sobota 10 sty 2009, 12:20
Lokalizacja: olsztyn

problem z zadrzewieniem

Post autor: monic2406 »

Witam,
mam pytanie odnośnie cząstkowego wskaźnika zadrzewienia.. a mianowicie...
w opisie taksacyjnym mam 4 gatunki drzew : Brz 45 bonitacja I ,grubizna na 1 ha - 100, Lp 45 bonitacja II, grubizna 26, Gb 45 bonitacja II, grubizna 26, So 45 lat bonitacja I, grubizna 16. W opisie taksacyjnym jest zadrzewienie Zd= 0,7.
Muszę obliczyć cząstkowy stopień zadrzewienia (do wyceny drzewostanu) ze wzoru Zi= miąższość rzeczywista (czyli ta z opisu na 1ha) / miąższość modelowa odczytana z tablic
I tu pojawia się mój problem (nie znam się na tym, bo dopiero zaczynam poznawać tematykę leśną) policzone cząstkowe zadrzewienia ze wzoru Zi w sumie nie dają zadrzewienia z opisu Zd, a chyba powinny ?? a może nie powinny?
Proszę o jakieś podpowiedzi
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
adaś
początkujący
początkujący
Posty: 185
Rejestracja: wtorek 13 mar 2007, 12:38

Post autor: adaś »

A możesz podać w skrócie swój schemat obliczeń?? Jak liczysz to zadrzewienie?? Możliwe że liczysz miąższość rzeczywistą na powierzchnię inną niż 1 ha - a takie musi mieć odniesienie przy porównaniu z tabelami.
monic2406
początkujący
początkujący
Posty: 6
Rejestracja: sobota 10 sty 2009, 12:20
Lokalizacja: olsztyn

Post autor: monic2406 »

liczę to tak wg podanego wzoru Z=miąższość rzeczywista dla określonego gatunku/miąższość ustalona na podstawie tablic Szymkiewicza

Miąższość rzeczywistą biorę z opisu taksacyjnego jako Grubizna 1ha

czyli np dla Sosny miąższość rzeczywista = 16 a z tabel odczytuje 256 wiec Z=16/256
i tak postępuję z pozostałymi gatunkami drzew
W opisie zadrzewienie wynosi 0,7 a mi po zsumowaniu 0,9 :/
Nie wiem gdzie robię jakiś błą


PS. Dzięki z odzew :)
Awatar użytkownika
adaś
początkujący
początkujący
Posty: 185
Rejestracja: wtorek 13 mar 2007, 12:38

Post autor: adaś »

dla sosny odczytuj z silniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, ale miąższość grubizny i drobnicy... pamiętaj też, żeby miąższość z operatu korygować o udział gatunku, chyba że masz podaną miąższość osobo dla każdego gat.
Awatar użytkownika
maverick
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6752
Rejestracja: czwartek 24 sie 2006, 22:09

Post autor: maverick »

monic2406 pisze:z tabel odczytuje 256 wiec Z=16/256
i tak postępuję z pozostałymi gatunkami drzew
A interpolowałaś to dla 45 lat ?? Nie pamiętam czy ten wiek jest w tabelach.
monic2406 pisze:czyli np dla Sosny miąższość rzeczywista = 16 a z tabel odczytuje 256 wiec Z=16/256
i tak postępuję z pozostałymi gatunkami drzew
Może to kwestia zaokrągleń.
Mi wyszło 0,0625 i tej danej nie zaokrąglamy, tylko sumujemy wszystkie z poszczególnych gatunków piętra.
Dopiero potem zaokrąglamy jak jest w Instrukcji Urządzania Lasu- cześć I
paragraf 37.

Podaj dane z tablic to tutaj obliczymy i sprawdzimy.
Jest to stary błąd, na tym utrzymywanie lasu zasadzać, żeby żadnego drzewa nie tykać. Każda rzecz w przyrodzie ma swój kres, do którego przyszedłszy, trwa czas niejaki w dobrym stanie, ten przebywszy, psuć się musi. Drzewo przestarzałe staje się niezdatnym i próżno miejsce zalega: trzeba go więc w czasie doskonałej jego pory wycinać, ale w tym wycinaniu tak poczynać roztropnie, żeby aktualna korzyść dalszej nie przeszkadzała.
Ignacy Krasicki
Awatar użytkownika
Domator
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3011
Rejestracja: wtorek 23 maja 2006, 18:15
Lokalizacja: nie wiem

Post autor: Domator »

IUL mówi tak:
Wskaźnik zadrzewienia drzewostanu należy ustalać na podstawie stosunku oszacowanej miąższości grubizny drzewostanu na 1 ha (zasobności) do zasobności grubizny tabelarycznej – dla tego samego gatunku drzewa, o tej samej klasie bonitacji drzewostanu i w tym samym wieku – określonej w tablicach jako łączna zasobność grubizny drzewostanu głównego i podrzędnego. Ten sposób określania wskaźnika zadrzewienia obowiązuje w drzewostanach,
w których wszystkie gatunki, wchodzące w jego skład, wykazują miąższość grubizny. W drzewostanach mieszanych, z powodu braku odpowiednich tablic, wskaźnik zadrzewienia należy obliczać dla całego drzewostanu (jako sumę zadrzewień gatunków wchodzących w skład tego drzewostanu), wg następującego przykładu:
So 70 l, I bon. – 185 m3 : 388 m3 = 0,48
Db 70 l, II bon. – 85 m3 : 332 m3 = 0,25
Brz 70 l, I bon. – 25 m3 : 355 m3 = 0,07
Razem (suma) 0,80
W przykładzie wskaźnik zadrzewienia wynosi 0,8. Końcówki liczby, określającej wskaźnik zadrzewienia drzewostanu: 0,01–0,05, należy zaokrąglić w dół (np. 0,85 – do 0,8), zaś 0,06–0,09 – w górę (np. 0,96 – do 1,0). Wskaźnik zadrzewienia podaje się od 0,1 wzwyż.
Obrazek
monic2406
początkujący
początkujący
Posty: 6
Rejestracja: sobota 10 sty 2009, 12:20
Lokalizacja: olsztyn

Post autor: monic2406 »

Dane z tablic
Sosna 45 lat II klasa bonitacji - 256
Grab 45 lat II klasa - 109
Lipa 45 lat II klasa - 144
Brzoza 45 lat I klasa 236

So 45 l, II bon. – 16 : 256 m3 = 0,0625
Grab 45 lat II klasa - 26:109=0,238
Lipa 45 lat II klasa - 26:144 =0,180
Brzoza 45 lat I klasa 100:236=0,424
Suma 0,904

A w opisie taksacyjnym zadrzewienie Zd= 0,7
Awatar użytkownika
maverick
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6752
Rejestracja: czwartek 24 sie 2006, 22:09

Post autor: maverick »

Hm... :roll:
Czy aby na pewno wszystkie są w jednym piętrze ??
Może grab jest niżej- w niższej warstwie ?? Np.jako podrost.Wtedy by się zgadzało- 0,666 po zaokrągleniu 0,7 - ale to takie moje "gdybanie".
Jest to stary błąd, na tym utrzymywanie lasu zasadzać, żeby żadnego drzewa nie tykać. Każda rzecz w przyrodzie ma swój kres, do którego przyszedłszy, trwa czas niejaki w dobrym stanie, ten przebywszy, psuć się musi. Drzewo przestarzałe staje się niezdatnym i próżno miejsce zalega: trzeba go więc w czasie doskonałej jego pory wycinać, ale w tym wycinaniu tak poczynać roztropnie, żeby aktualna korzyść dalszej nie przeszkadzała.
Ignacy Krasicki
monic2406
początkujący
początkujący
Posty: 6
Rejestracja: sobota 10 sty 2009, 12:20
Lokalizacja: olsztyn

Post autor: monic2406 »

ehh.... ja się na tym nie znam ale wydaje mi się że to jest drzewostan główny : :( w załączniku zamieszczam opis (chodzi o pierwszy pododdział) ....
PS dzięki za zainteresowanie ;)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
maverick
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6752
Rejestracja: czwartek 24 sie 2006, 22:09

Post autor: maverick »

Czyżby był błąd w obliczeniu taksatora ?? :| :>
Jest to stary błąd, na tym utrzymywanie lasu zasadzać, żeby żadnego drzewa nie tykać. Każda rzecz w przyrodzie ma swój kres, do którego przyszedłszy, trwa czas niejaki w dobrym stanie, ten przebywszy, psuć się musi. Drzewo przestarzałe staje się niezdatnym i próżno miejsce zalega: trzeba go więc w czasie doskonałej jego pory wycinać, ale w tym wycinaniu tak poczynać roztropnie, żeby aktualna korzyść dalszej nie przeszkadzała.
Ignacy Krasicki
Awatar użytkownika
Domator
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3011
Rejestracja: wtorek 23 maja 2006, 18:15
Lokalizacja: nie wiem

Post autor: Domator »

W opisie masz inne bonitacje niż w podanym przez Ciebie wyliczeniu.
Obrazek
Awatar użytkownika
maverick
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6752
Rejestracja: czwartek 24 sie 2006, 22:09

Post autor: maverick »

A jednak. Co dwie głowy to nie jedna. :]
Lipa ma IV
Grab II
Brzoza i Sosna I.
monic2406 pisze:Dane z tablic
Sosna 45 lat II klasa bonitacji - 256
Grab 45 lat II klasa - 109
Lipa 45 lat II klasa - 144
Brzoza 45 lat I klasa 236

So 45 l, II bon. – 16 : 256 m3 = 0,0625
Grab 45 lat II klasa - 26:109=0,238
Lipa 45 lat II klasa - 26:144 =0,180
Brzoza 45 lat I klasa 100:236=0,424
Suma 0,904
Jest to stary błąd, na tym utrzymywanie lasu zasadzać, żeby żadnego drzewa nie tykać. Każda rzecz w przyrodzie ma swój kres, do którego przyszedłszy, trwa czas niejaki w dobrym stanie, ten przebywszy, psuć się musi. Drzewo przestarzałe staje się niezdatnym i próżno miejsce zalega: trzeba go więc w czasie doskonałej jego pory wycinać, ale w tym wycinaniu tak poczynać roztropnie, żeby aktualna korzyść dalszej nie przeszkadzała.
Ignacy Krasicki
monic2406
początkujący
początkujący
Posty: 6
Rejestracja: sobota 10 sty 2009, 12:20
Lokalizacja: olsztyn

Post autor: monic2406 »

To nie błąd.... profesor kazał przyjąć II klasę lipy bo IV nie ma w tablicach :)
ale czy klasa może aż tak istotnie wpłynąć na zadrzewienie ?
Awatar użytkownika
maverick
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6752
Rejestracja: czwartek 24 sie 2006, 22:09

Post autor: maverick »

monic2406 pisze:ale czy klasa może aż tak istotnie wpłynąć na zadrzewienie ?
Tak, przez to, że im wieksza bonitacja tym wiekszy zapas na pniu na hektar, a zatem wynik zadrzewienia większy.
Czego mamy efekt w Twoich obliczeniach zadrzewienia. :)
Jest to stary błąd, na tym utrzymywanie lasu zasadzać, żeby żadnego drzewa nie tykać. Każda rzecz w przyrodzie ma swój kres, do którego przyszedłszy, trwa czas niejaki w dobrym stanie, ten przebywszy, psuć się musi. Drzewo przestarzałe staje się niezdatnym i próżno miejsce zalega: trzeba go więc w czasie doskonałej jego pory wycinać, ale w tym wycinaniu tak poczynać roztropnie, żeby aktualna korzyść dalszej nie przeszkadzała.
Ignacy Krasicki
monic2406
początkujący
początkujący
Posty: 6
Rejestracja: sobota 10 sty 2009, 12:20
Lokalizacja: olsztyn

Post autor: monic2406 »

hmm... ok w moim przypadku powiedzmy, że to błąd klasy bonitacyjnej ale wiem, że u innych osób, które mają już odpowiednie klasy i dane do nich ... też się nie zgadza te zadrzewienie :/
Już chyba sobie daruję te dochodzenie :)
Dziękuję Wam serdecznie za pomoc
Pozdrawiam :*
leśny
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: niedziela 01 lut 2009, 09:34
Lokalizacja: stąd

Post autor: leśny »

monic2406 pisze:hmm... ok w moim przypadku powiedzmy, że to błąd klasy bonitacyjnej ale wiem, że u innych osób, które mają już odpowiednie klasy i dane do nich ... też się nie zgadza te zadrzewienie :/
IUL (2.2.16. pkt.8) mówi:
"Wskaźnik zadrzewienia określony podczas taksacji podlega podobnie jak
oszacowana w drzewostanie miąższość grubizny korekcie w wyniku od-
powiedniego wyrównania (z zastosowaniem równań regresji) miąższości osza-
cowanej w drzewostanach do miąższości całych klas lub podklas wieku, usta-
lonej w wyniku pomiaru miąższości w warstwach gatunkowo-wiekowych,
zgodnie z zasadami przyjętej statystycznej metody reprezentacyjnej."

W praktyce wygląda to następująco:
- za pomocą programu "Taksator" generuje się rozmieszczenie w terenie powierzchni próbnych kołowych (reprezentacyjnie dla poszczególnych warstw gatunkowo-wiekowych)
- na podstawie pomiarów terenowych na "kołówkach" program "Taksator" oblicza zadrzewienie i masę całych klas wieku
- tak obliczoną masą drzewostanu "Taksator" wyrównuje masę drzewostanu oszacowaną przez taksatora w terenie (szacowanie zadrzewienia na podstawie tablic lub wspomagając się metodą relaskopową) i zadrzewienie.


Podsumowując, zadrzewienie i masa w opisie taksacyjnym (wydruku programu "Taksator") to modyfikacja zadrzewienia i masy taksowanej w terenie (metoda szacunkowa zastosowana przez Ciebie monic2406 i forumowiczów)

Oznacza to, że Wasze obliczenia są poprawne, takie mają być na potrzeby ćwiczeń z ekonomiki leśnictwa i mają się różnić od tych z opisu taksacyjnego, nie wiem jak w praktyce przeprowadza się wartościowanie lasu, ale wydaje mi się że nie robi się już tego na "piechotę".
seniorita82
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: czwartek 19 lut 2009, 21:42

Post autor: seniorita82 »

Witam,
mam podobny problem, bardzo proszę o pomoc. Mam obliczyć zadrzewienie cząstkowe w wydzieleniu taksacyjnym, tak aby suma zadrzewień cząstkowych = 0,7.Dane z Tablic zasobności i przyrostu drzewostanów: miąższość tabelaryczna tj. zasobność w m3/ha dla jednogatunkowego d-stanu tj. przy

udziale 100 % danego gatunku - wynosi :

1)dla Db w wieku 34 lat i IV klasy bon. - 78 m3/ha
2)dla So w wieku 34 lat i II klasy bon.- 187 m3/ha
3)dla Db w wieku 44 lat i IV klasy bon.- 104 m3/ha
4)dla Db w wieku 54 lat i III klasy bon.- 172 m3/ha
Wyżej podane wartości podobno należy pomnożyć przez udział w składzie d-stanu
dla każdego z wymienionych gatunków i podzielić przez miąższość rzeczywistą danego gatunku odczytana z opisu taksacyjnego; wówczas otrzymujemy cząstkowy wskaźnik zadrzewienia dla każdego z gatunku.
Skład gatunkowy drzewostanu:5 Db w wieku 34lat; 1 So w wieku 34lat; 2 Db w wieku 44lat i 2 Db w wieku 54lat.


I tu jest problem: mnożę i mnożę na wszystkie sposoby, zaokraglam i nie wychodzi mi suma =0,7:((

Co robić? Jak to obliczyć? Bardzo proszę mnie poratować.
senioritka
Awatar użytkownika
Domator
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3011
Rejestracja: wtorek 23 maja 2006, 18:15
Lokalizacja: nie wiem

Post autor: Domator »

Podaj miąższość poszczególnych gatunków z opisu taksacyjnego. By obliczyć wskaźnik zadrzewienia należy:
Wskaźnik zadrzewienia drzewostanu należy ustalać na podstawie stosunku oszacowanej miąższości grubizny drzewostanu na 1 ha (zasobności) do zasobności grubizny tabelarycznej – dla tego samego gatunku drzewa, o tej samej klasie bonitacji drzewostanu i w tym samym wieku – określonej w tablicach.
Ty piszesz:
seniorita82 pisze:Wyżej podane wartości podobno należy pomnożyć przez udział w składzie d-stanu
dla każdego z wymienionych gatunków i podzielić przez miąższość rzeczywistą danego gatunku odczytana z opisu taksacyjnego
Według mnie robisz to na odwrót 8)
Na poprzedniej stronie masz wklejony odpowiedni fragment z Instrukcji Urządzania Lasu.
Obrazek
seniorita82
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: czwartek 19 lut 2009, 21:42

re

Post autor: seniorita82 »

Dziękuję za wskazówki:)
Miąższość rzeczywistą drzewostanu odczytałam z opisu taksacyjnego:

1)dla Db; IV - 15
2)dla So ; II - 23
3)dla Db; IV - 7
4)dla Db; III - 22

ale nie miałam Tablic zasobności i przyrostu drzewostanów Bolesława Szymkiewicza wiec o odczytanie Miąższości tabelarycznej poprosiłam swojego wykładowcę.
Obliczając zgodnie z IUL otrzymuje:
Db w wieku 34 lat;IV klasy bon. - 15 m3 : 78 m3 =0,1923 w zaokrągleniu 0,2
So w wieku 34 lat i II klasy bon.-23 m3 :187 m3 =0,12299 w zaokrągleniu 0,1
Db w wieku 44 lat i IV klasy bon.-7 m3 :104 m3 =0,0673 w zaokrągleniu 0,1
Db w wieku 54lat i III klasy bon-22 m3 :172 m3 =0,1279 w zaokrągleniu 0,1
Razem (suma) 0,5

A mam otrzymać 0,7 :(
Co ja mam z tym zrobić? Chyba, że dane z tablic podano mi nieprawidłowe? Czy pomógłby mi ktoś to sprawdzić ? byłabym strasznie wdzięczna.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
senioritka
Awatar użytkownika
Domator
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3011
Rejestracja: wtorek 23 maja 2006, 18:15
Lokalizacja: nie wiem

Post autor: Domator »

Niestety, nie mam w/w tablic na stanie.... Mógłby ktoś potwierdzić te dane z tablic?
Należy jednak pamiętać, że
leśny pisze:IUL (2.2.16. pkt.8) mówi:
"Wskaźnik zadrzewienia określony podczas taksacji podlega podobnie jak
oszacowana w drzewostanie miąższość grubizny korekcie w wyniku od-
powiedniego wyrównania (z zastosowaniem równań regresji) miąższości osza-
cowanej w drzewostanach do miąższości całych klas lub podklas wieku, usta-
lonej w wyniku pomiaru miąższości w warstwach gatunkowo-wiekowych,
zgodnie z zasadami przyjętej statystycznej metody reprezentacyjnej."
Obrazek
ODPOWIEDZ