Skany map gospodarczych jako część szczegółowego opisu

Ustawa o zamówieniach publicznych, formy, tryby...

Moderator: Moderatorzy

mrówka
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 272
Rejestracja: poniedziałek 09 cze 2008, 22:58
Lokalizacja: się wziąłem

Post autor: mrówka »

tylko jak ma się pobieranie opłat według ww. zarządzenia nadleśniczego do udostępniania danych w BIP? jeśli jakiś KAŻDY poprosi na wniosku o udostępnienie danych i usłyszy - za A4 10zł, A3 20 zł itd. to sprawa skończy się w SA, gdzie tenże KAŻDY zezna, że już raz (jako płatnik podatków) zapłacił za sporządzenie PUL. Natomiast pisemność zgody przy zamieszczaniu SIWZ jest sama w sobie zapewniona :) . Może temat udostępninia danych, w szczególności map "dojrzał" do tego, by zapytać kompetentnego przedtawiciela DG?
murzasihle
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 486
Rejestracja: niedziela 25 lis 2007, 10:37
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: murzasihle »

piotrk pisze:Czy N-ctwo jest właścicielem tych map? Zapewne tak - N-ctwo zleciło ich wykonanie i zapłaciło za usługę.
Jak były robione razem z planem urządzenia lasu (a raczej było) to było płacone z Funduszu Leśnego - a dysponował nim GDLP, a poza tym zlecenie było z erdepli, a nie z nadleśnictwa.
Nie takie to bezpośrednie prawo własności.
Obrazek
St. taksator
początkujący
początkujący
Posty: 55
Rejestracja: wtorek 09 wrz 2008, 21:04
Lokalizacja: Szczecinek

Post autor: St. taksator »

Właśnie dosyć uważnie przestudiowałem w/w zarządzenia i opinie, które krążą w mojej firmie na temat praw autorskich do map sporządzonych podczas prac urządzeniowych.
Niestety, również nie jestem przekonany co do sposobu udostępniania danych. W tym temacie odnoszę wrażenie, że jest jak z niektórymi przepisami podatkowymi - liczy się interpretacja konkretnego oddziału Urzędu Skarbowego, co i tak nie przesądza sprawy, ponieważ interpretacja innego oddziału Urzędu jest często odmienna :wink:
Zgadzam się z Mrówką - czas na opinię kompetentnej osoby z GDLP.
mrówka
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 272
Rejestracja: poniedziałek 09 cze 2008, 22:58
Lokalizacja: się wziąłem

Post autor: mrówka »

Jest tu jakiś BIPer"? Halo. Co odpowiedzieć można KAŻDEMU, jeśli zechce mapę? Np. skany map gospodarczych.
murzasihle
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 486
Rejestracja: niedziela 25 lis 2007, 10:37
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: murzasihle »

St. taksator pisze:Zarządzenie Nr 46 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 13 lipca 2004 r. w sprawie wprowadzenia w Lasach Państwowych zasad udostępniania danych. (ZU-042-37/2004)
To zarządzenie jest od 2006 roku nie aktualne.
Zaraz sprawdze jakie jest świerze.

Zarządzenie nr 21/2006
Zarządzenie nr 19 z 12 maja 2006 r. w sprawie unieważnienia zasad udostępniania danych podmiotom spoza jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych wprowadzonych zarządzeniem nr 46 dyrektora generalnego Lasów Państwowych z 13 lipca 2004 r. (ZU-042-02-8/2006)
Obrazek
murzasihle
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 486
Rejestracja: niedziela 25 lis 2007, 10:37
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: murzasihle »

mrówka pisze:tylko jak ma się pobieranie opłat według ww. zarządzenia nadleśniczego do udostępniania danych w BIP? jeśli jakiś KAŻDY poprosi na wniosku o udostępnienie danych i usłyszy - za A4 10zł, A3 20 zł itd. to sprawa skończy się w SA, gdzie tenże KAŻDY zezna, że już raz (jako płatnik podatków) zapłacił za sporządzenie PUL.
Tu się z Tobą nie zgadzam. To że lasy są własnością SP to nie znaczy,że wszystko co zrobimy jest "ot tak do dania dla" społeczeństwa. Owszem PUL zrobiony za kasę FL, a ta kasa wzieła się stąd, że pozwolono nam zarządzać mieniem SP.
Ale gdyby taką miarę przyjąć do wszystkiego, to i drewno powinniśmy ludziom za darmo rozdawać, "bo już płacili w podatkach", itp.
To nie to samo.
Obrazek
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105123
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Jarek pisze:Pomimo lektury tych zarządzeń i załączników, nie jestem do końca przekonany do legalności udostępniania tych map w ten sposób w sieci www.
Rozwieję twoje wątpliwości przykładem praktycznym. Dane z naszych map numerycznych nałożone na mapy Google:
http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF8& ... &z=11&om=1
To zrobiło N-ctwo Gdańsk. Mozesz zajrzeć na ich stronkę gdzie opisali jak zaimportować ich dane także do Google Earth: http://www.gdansk.lasy.gov.pl/rdlpgdans ... problemu-2
Nikt do tej pory nie zgłaszał zastrzeżeń do takiego udostępnienia danych...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

mrówka
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 272
Rejestracja: poniedziałek 09 cze 2008, 22:58
Lokalizacja: się wziąłem

Post autor: mrówka »

OK, więc co odpowiedzieć na taki wniosek? Tu proszę jest druczek przelewu, tu jest kasa, zapraszam? Można wziąć tylko za przygotowanie w formie jaką sobie "życzy" KAŻDY. Do dania jest to, co nie jest w obiegu "zastrzeżonych i poufnych" - tak jest podobno między BIPersami. Drugą sprawą jest, jakby to nazwać? niechlujstwo?/ niedbalstwo? genialnej, która zarządzeniem uchyla zarządzenie i nie popełnia nowego i zostajemy w LP z czym? z zarządzeniami nadleśniczych o pobieraniu opłat, wydanymi na podstawie uchylonego zarządzenia. I trzecia sprawa, jeśli juz kompetentna osoba z genialnej odpowie, to zlikwiduje taki wdzięczny temat. Nikt nie jest przekonany jak to do końca jest, ile osób, instytucji, doświadczeń z BIP, tyle różnych zdań, wątpliwości, różnych możliwości u...pienia za udostępnienie informacji. Szkoda by było :)
11
wiceminister
wiceminister
Posty: 30737
Rejestracja: środa 15 paź 2003, 00:00

Post autor: 11 »

Ale tą zgodę pisemną kto ma wystawić?
Awatar użytkownika
isopyrum
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 489
Rejestracja: poniedziałek 26 mar 2007, 18:03
Lokalizacja: dokąd

Post autor: isopyrum »

Jarku, ja bym Ci proponowała wykonać jutro telefon do CILP i porozmawiać z p. Rutkowskim. Strasznie miły ma głos, wiem.. bo dzwoniłam tez kiedyś w sprawie właśnie BIPowskiej jak nie wiedziałam, czy mogę udostępnić to, o co prosili.

Mówił mi wtedy w rozmowie, żeby z wszelkimi problemami zadzwonić i podpytać.
Jak nie odpowie Ci od razu to pewno pomyśli, pogłówkuje i rozwiązanie znajdzie.
A jak już Ty też to rozwiązanie poznasz to napisz co i jak.

W ogóle bardzo bym chciała, żeby trochę te BIPowe sprawy ruszyły. Tyle się obiecywało (wiem, wiem są ważniejsze projekty, portal korporacyjny, silp 2, pld...) ale ja po swoim nadleśnictwie widzę, że w porównaniu do zeszłego roku coraz więcej jest wniosków o udostępnienie. A tak mi się ciągle wydaje, że trochę po omacku się poruszamy. Przyglądnęłam się temu Zarządzeniu Nadleśniczego z Czarnej Białostockiej i ciekawa jestem czy to jest jakiś większy trend? Ja takiego Zarządzenia nie mam. A wy macie?

Do mnie na przykład jakaś grupa ludzi ostatnio się zgłosiła chcąc kopie map, bo chcieli sobie podchody w lesie urządzić. I też szczerze mówiąc nie wiedziałam co im powiedzieć. Suma summarum się rozmyślili ale bardzo możliwe, że na wiosnę wrócą. ;->
"Niektórzy widzą prawym i lewym okiem dokładnie to samo. I myślą, że to obiektywizm."
Stanisław Jerzy Lec
murzasihle
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 486
Rejestracja: niedziela 25 lis 2007, 10:37
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: murzasihle »

isopyrum pisze:Przyglądnęłam się temu Zarządzeniu Nadleśniczego z Czarnej Białostockiej i ciekawa jestem czy to jest jakiś większy trend? Ja takiego Zarządzenia nie mam. A wy macie?
Moim zdaniem to zarządzenie jest niezgodne z Zarządzeniem wyższym rangą tj DGLP.
I powinno byc zmienione, tym bardziej że powołuje się na nieważne zarządzenie.
Można powiedzieć, że w takiej wzorowej trzystopniowej organizacji totalny brak przepływu informacji.
Że też nie ma kary na to nadleśnictwo za ściąganie hraczu od wnioskodawców. Oj powinien się tym BIPowiec z Czarnej Białostockiej zainteresowac.
Obrazek
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105123
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

mrówka pisze:Drugą sprawą jest, jakby to nazwać? niechlujstwo?/ niedbalstwo? genialnej, która zarządzeniem uchyla zarządzenie i nie popełnia nowego i zostajemy w LP z czym? z zarządzeniami nadleśniczych o pobieraniu opłat, wydanymi na podstawie uchylonego zarządzenia. I trzecia sprawa, jeśli juz kompetentna osoba z genialnej odpowie, to zlikwiduje taki wdzięczny temat. Nikt nie jest przekonany jak to do końca jest, ile osób, instytucji, doświadczeń z BIP, tyle różnych zdań, wątpliwości, różnych możliwości u...pienia za udostępnienie informacji.
Zarządzenie (to uchylone) GenDyr nie było w ogóle potrzebne bo to co zawierało jest i tak w Ustawie o dostępie do informacji publicznej. Po drugie, Nadleśniczowie w swych zarządzeniach na ten temat nie powinni nigdy powoływać się na to uchylone, jako że nie ma w nim delegacji prawnej dla nich do wydawania własnych aktów prawnych. Co najwyżej w drodze decyzji mogli ustalić cennik za udostępnianie danych...
Wszystkim proponuję zapoznanie sie z bardzo przystępnym tekstem:
http://samorzad.infor.pl/temat-dnia/557 ... cznej.html

I to powinno rozwiać wątpliwości Jarka...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

11
wiceminister
wiceminister
Posty: 30737
Rejestracja: środa 15 paź 2003, 00:00

Post autor: 11 »

Piotrze, wszystko ok, wiem, że sprawa ociera się o informację publiczną, ale nie chodzi zupełnie o to. Powtórzę jeszcze raz w dwóch punktach:
- czy nadleśnictwo może skanować, uzupełniać mapy gospodarcze swojego nadleśnictwa oraz
- czy tak przygotowane mapy mogą znaleźć się w miejscu publicznym, jako załącznik do specyfikacji zamówień publicznych (to nie to samo co udostępnianie płatne lub bezpłatne na na wniosek zainteresowanego o czym mówi ustawa o informacji publicznej)
11
wiceminister
wiceminister
Posty: 30737
Rejestracja: środa 15 paź 2003, 00:00

Post autor: 11 »

isopyrum pisze:Jarku, ja bym Ci proponowała wykonać jutro telefon do CILP i porozmawiać z p. Rutkowskim.
Arturem, tak?
Awatar użytkownika
isopyrum
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 489
Rejestracja: poniedziałek 26 mar 2007, 18:03
Lokalizacja: dokąd

Post autor: isopyrum »

Jarek pisze: Arturem, tak?
tak, myślę, mam nadzieję, że byłby w stanie rozwiać Twoje wątpliwości
w końcu od tego ich "tam, na górze" mamy ;->
"Niektórzy widzą prawym i lewym okiem dokładnie to samo. I myślą, że to obiektywizm."
Stanisław Jerzy Lec
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105123
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Jarek pisze:- czy nadleśnictwo może skanować, uzupełniać mapy gospodarcze swojego nadleśnictwa
A czy nadleśnictwo może drukować i uzupełniać swoją mapę numeryczną?
Jarek pisze:- czy tak przygotowane mapy mogą znaleźć się w miejscu publicznym, jako załącznik do specyfikacji zamówień publicznych
A gdzie jest przepis tego zabraniający?
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

11
wiceminister
wiceminister
Posty: 30737
Rejestracja: środa 15 paź 2003, 00:00

Post autor: 11 »

Może ktoś ma jeszcze jakieś pomysły?
St. taksator
początkujący
początkujący
Posty: 55
Rejestracja: wtorek 09 wrz 2008, 21:04
Lokalizacja: Szczecinek

Post autor: St. taksator »

Znalazłem jeszcze to:
http://www.bialystok.lasy.gov.pl/bialow ... stepnianie
A. Dane przetwarzane w zakresie leśnej mapy numerycznej mogą być udostępniane innym podmiotom, na podstawie aktów prawnych zobowiązujących do tego jednostki organizacyjne Lasów Państwowych, a w szczególności:
1. Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych (Dz. U. Nr 133 z 1997 r. poz. 883),
2. Ustawy z dnia 22 stycznia 1999 roku o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. Nr 11 z 1999 r. poz. 95),
3. Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lutego 1999 roku w sprawie organizacji kancelarii tajnych (Dz. U. Nr 18 z 1999 r. poz. 156),
4. Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 25 lutego 1999 roku w sprawie podstawowych wymagań bezpieczeństwa sieci teleinformatycznych (Dz. U. Nr 18 z 1999 r. poz. 162),
5. Kodeksu cywilnego,
6. Innych szczególnych aktów prawnych,
7. Uregulowań Zarządzenie nr 34 dyrektora generalnego L.P. z dn. 20.04.2005r. oraz Zarządzenie nr 26 dyrektora generalnego L.P. z dn. 11.04.2005 r.)
B. Dane przetwarzane w zakresie leśnej mapy numerycznej, mogą być udostępniane innym podmiotom na podstawie umowy cywilno - prawnej, która powinna w szczególności zawierać:
1. Rodzaj danych podlegających udostępnieniu.
2. Zakres dalszego dopuszczalnego przetwarzania lub udostępniania danych.
3. Czas, na jaki obowiązuje udostępnienie danych.
4. Sposoby i zakres kontroli nad wykorzystywaniem udostępnionych danych.
5. Sposób zwrotu wykorzystanych danych, a w przypadku wykorzystywania danych do opracowań naukowych możliwość wykorzystania wyników tych opracowań przez udostępniającego dane.
6. Formę odpłatności za udostępnione dane określa wzór umowy o odpłatne udostępnienie danych.
Awatar użytkownika
magda55
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 16544
Rejestracja: środa 22 mar 2006, 16:24
Lokalizacja: krakow

Post autor: magda55 »

Moi konsultanci powiedzili dokładnie to co zapodał St.Taksator. A jak zapytałam wprost-odpowidzcie jak babie, mogę to powiesic na miesiąc czy nie to mnie odesłali do....patrz wyżej :( (Ja bym powiesiła :P )
Dobry humor nie załatwi wszystkiego ale wkurzy tyle osób, że warto go mieć :)
11
wiceminister
wiceminister
Posty: 30737
Rejestracja: środa 15 paź 2003, 00:00

Post autor: 11 »

Czyli nie ma odpowiedzi jednoznacznej.
ODPOWIEDZ