domek na działce leśnej

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
MSUS
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: wtorek 27 mar 2007, 12:28
Lokalizacja: Legionowo

domek na działce leśnej

Post autor: MSUS »

Witam,
mam pewne pytanie i prośbę o wskazówki. Otóż w zeszłym roku stałam się posiadaczem niewielkiej działki leśnej (przeznaczenie: lasy i dolesienia).
Na tej działce stoi już domek podpiwniczony, jest woda i gaz. Domek został postawiony (jako rekreacyjny) w 1990 roku przez poprzednich właścicieli.
Ostatnio, gdy zgłaszałam budowę ogrodzenia od strony drogi Pani w urzędzie gminy powiedziała, że ten budynek to samowloka i dostaniemy nakaz rozbiórki.
Stoi on tam już 17 lat i nikt tego nie podważał - nagle jest źle. Pani powiedziała, że na pewno nie mogło być wydane pozwolenie na budowę lub użytkowanie - nie na tym terenie na lasy i dolesienia.
Prawdę mówiąc nie sprawdziliśmy kupując sprawy z pozwoleniem, ale domniemywaliśmy, że jest OK. Tyle lat już stoi; gmina podciągnęła wodę; jest gaz i był prąd.
Jaki jest sposób, aby uniknąć kłopotów i borykania się z nakazmi robiórki ?????
Proszę gorąco o pomoc...
Awatar użytkownika
Kasia
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3830
Rejestracja: piątek 27 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: z dziupli
Kontakt:

Post autor: Kasia »

To chyba bardziej pytanie do prawników niż do leśników. Spróbuj tu

www.forumprawne.org
Awatar użytkownika
Dark
początkujący
początkujący
Posty: 8
Rejestracja: środa 03 sty 2007, 20:47
Lokalizacja: in you mind

Post autor: Dark »

MSUS pisze: gmina podciągnęła wodę; jest gaz i był prąd.
chyba że to było zrobione na własną ręke
Awatar użytkownika
Wiedźma
początkujący
początkujący
Posty: 38
Rejestracja: środa 18 paź 2006, 19:01
Lokalizacja: z bagien

Post autor: Wiedźma »

1. Co masz w nakazie podatkowym? Las czy działkę rekreacyjną?
2. Konieczne dokładne sprawdzenie planu zagospodarowania przestrzennego, czy jest, jakie zapisy - bo to co napisałeś mało precyzyjne.
3. Co jest w treści wypisu z ewidencji gruntów?

Zobacz też http://warszawa.lasy.gov.pl/ - wyłączenie gruntów z produkcji leśnej.
Maszulka
początkujący
początkujący
Posty: 164
Rejestracja: środa 16 sie 2006, 17:44
Lokalizacja: Polska

Post autor: Maszulka »

Wiedźma pisze:Zobacz też http://warszawa.lasy.gov.pl/ - wyłączenie gruntów z produkcji leśnej
To wcale nie są rzadkie przypadki że domki rekreacyjne stoją na Ls bez decyzji wyłączjącej gr. leśny z produkcji. W moim terenie kupe takich jest w okół zbiorników wodnych. Zgłoś się z Wnioskiem do Dyrektora właściwego RDLP o wyłączenie gr. z prod. leśnej - chociaż jak przeznaczone do pr. leśnej to nie powinien wyłąćzyć. Może zgłoś do PODGIK sprzeczność zapisów ewideccji z stanem gfaktycznym na gruncie. Jest po fakcie ale przecież to stan zaistniały wcześniej.
A na przyszłość "nie kupój kota w worku"
MSUS
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: wtorek 27 mar 2007, 12:28
Lokalizacja: Legionowo

domek na działce leśnej

Post autor: MSUS »

dziękuję za próbę pomocy. Jeśli chodzi o zapis w decyzji podatkowej to jest podatek leśny; w wypisie z m-scowego planu zagospodarowania: lasy i dolesienia.
Nie wiem co robić z tym fantem - nie chcemy nakazu rozbiórki.
Prąd, woda i gaz były dołaczone zaraz po wybudowaniu legalnie (1989-1990) - mam dokumenty z tamtych lat.
Awatar użytkownika
Kasia
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3830
Rejestracja: piątek 27 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: z dziupli
Kontakt:

Post autor: Kasia »

MSUS pisze:podatek leśny
uuuups
MSUS pisze:w wypisie z m-scowego planu zagospodarowania: lasy i dolesienia.
ciekawe kto wydał zgodę na budowę?

Tu to tylko prawnik... :(
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Normalka w Polsce. Prawo sobie - urzędasy sobie - właściciele sobie...
Mejscowe Biuro Geodezji Terenów Rolnych - klasyfikator gruntów (lub coś w tym stylu - dowiesz się w starostwie) - wniosek o zmianę klasyfikacji gruntu zgodnie ze stanem faktycznym - jeżeli zakupiłaś taki stan i istnieje on od 17 lat to powinni to przepchnąć albo są jełopy - koszt ok 450 zł, Nie pchaj się do RDLP i do wyłączania z ustawy o ochronie gruntów, bo nie załatwisz tego nawet za 2 lata (pierwsze zgoda wojewody, potem zmiana miejscowego PZP, dopiero potem wyłączenie przez RDLP). Urzędnikom w Gminie nie wierz bo zwykle w tym temacie g... wiedzą. Powodzenia!
P.S. Jeśli przyjdzie do rozbiórki to do sądu ciągaj tego co budował bez pozwolenia i Ci to sprzedał. Poza tym zdaje się, że budynków wybudowanych przed 1992 się nie rozbiera tylko legalizuje
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
MSUS
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: wtorek 27 mar 2007, 12:28
Lokalizacja: Legionowo

Post autor: MSUS »

W jaki sposób przeprowadzić "zmianę klasyfikacji gruntu zgodnie ze stanem faktycznym "?" O tym to nie słyszałam. Czy to oznacza również możliwość legalizacji domku, mimo, że powstał, gdy nie było prawa zabudowy tego terenu (17 lat temu)?
Ja zgłosiłam wniosek do burmistrza o zmianę przeznaczenia działkii , co chyba wymaga zmiany w miejscowym PZP - czyli oczekiwanie do kolejnej zmiany (ostania była w 2004).

Jeśli chodzi o legalizację domków postawionych przed 1992 to owszem, ale podobno nie na działce leśnej z przeznaczeniem na lasy i dolesienia (bo może być działka leśna z innym przeznaczeniem, np. na rekreację czy pod zabudowę).

I co tu robić? Chcę tam remoncik wewnątrz robić, ale jak się sprawa potoczy niepomyślnie to w błoto pieniądze wyrzucę ... :-(

Jest też problem z prądem - tylko budowlany ...

Podobno, jak wkroczy inspektor budowlany to nie ma przebacz i trzeba jakieś kary płacić, gdy się nie zburzy.
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Przecież są czasami niezgodności pomiędzy ewidencją gruntów a stanem faktycznym. Ba powiedziałbym, że są często. Za prostowanie tych niezgodności odpowiedzialny jest starosta, ale z braku kasy (a często też z nieświadomości) tego nie robi. Sprawę taką można wyprostować na wniosek właściciela przez uprawnioną jednostkę zajmującą się na danym terenie klasyfikacją gruntów (Biura Geodezji i Terenów Rolnych). Klasyfikator przychodzi i poprostu klasyfikuje grunt ta jak on jest w danej chwili. Potem zmiany na podstawie operatu klasyfikacyjnego umieszcza się w ewidencji gruntów i po sprawie. Opisany przypadek jest tu moim zdaniem ewidentnym przykładem rozbieżności ewidencji ze stanem na gruncie i każdy klasyfikator powinien to przyznać. Zobacz, popytaj, sprawdź. Składając wniosek o wyłączenie gdy budynek już stoi przyznajesz się że jego postawienie było samowolką. A co ty za to możesz, skoro ty ten stan zastałeś?
Powodzenia.
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
MSUS
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: wtorek 27 mar 2007, 12:28
Lokalizacja: Legionowo

Post autor: MSUS »

Jeśli chodzi o zminy w ewidencji gruntów to jak zauważyłam chodzi raczej może o zmianę "opisu użytku" niż "klasy gruntu". W klasie widnieje: kl.V, zaś dopiero w opisie użytku: LS. Tutaj powinnA byc ta "magiczna" literka B - mieszkalny czy zamieszkany ...

[ Dodano: 2007-04-13, 10:28 ]
Czy ktoś wie może, czy na działce leśnej z przeznaczen iem na lasy i dolesienia można sobie postawić przyczepę kampingową? Albo wolnostojącą altanę?
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Oczywiście chodzi o rodzaj użytku.
Jeżeli udowodnisz że budynek jest ci niezbędnie potrzebny do prowadzenia racjonalnej gospodarki leśnej to możesz sobie postawić nawet chatkę na kurzej łapce. Grunt leśny ma przedewszystkim spełniać funkcje produkcyjne a później inne - w tym rekreacyjne.
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
MSUS
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: wtorek 27 mar 2007, 12:28
Lokalizacja: Legionowo

Post autor: MSUS »

Mam udowodnić, że chatka/domek jest mi "niezbędnie potrzebny do prowadzenia racjonalnej gospodarki leśnej".

Jak to udowodnić? Jak argumentować??? Komu to należy udowodnić? - Nadleśnictwo nie wymaga tego (rozmawiałam). Jedyne obiekcje ma Urząd Gminy, który na odpowiedni miejscowy PZP.
lukegor
początkujący
początkujący
Posty: 34
Rejestracja: czwartek 05 kwie 2007, 15:53
Lokalizacja: Żyrardów
Kontakt:

Post autor: lukegor »

MSUS pisze:Czy ktoś wie może, czy na działce leśnej z przeznaczen iem na lasy i dolesienia można sobie postawić przyczepę kampingową? Albo wolnostojącą altanę?
W ustawie o lasach są jakieś zakazy wjazdu do lasu, ale one dotyczą pojazdów silnikowych. A przyczepa nie jest pojazdem silnikowym, więc chyba możesz sobie przyczepkę kampingową wepchnąć ręcznie i niech sobie stoi. Są takie fajne "domki holenderskie". Mają nawet po 30 m2, z pełnym wyposażeniem i nie takie bardzo drogie. Taki wóz Drzymały w nowszym wydaniu.
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Ale przecież każdy właściciel lasu ma prawo wjechać do swojego lasu. Ba nawet ma prawo przejechać przez inne własności w tym również przez las własności SP w zarządzie PGL LP. Więc przyczepkę możesz sobie spokojnie wwieźć - o ile ma to służyć gospodarce leśnej... :P
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
ODPOWIEDZ