Jak wygląda praca operatora Ciagnika Zrywkowego

Maszyny, urządzenia, narzędzia leśne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
DzOrDz
początkujący
początkujący
Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek 23 mar 2009, 10:24
Lokalizacja: Sucha Beskidzka
Kontakt:

Jak wygląda praca operatora Ciagnika Zrywkowego

Post autor: DzOrDz »

Interesuje mnie jak wygląda praca operatora Ciągnika zrywkowego np LKT
Jakie trzeba mieć uprawnienia, gdzie można zrobić ewentualnie kurs na takiego operatora i ile złotówek na trzeba przeznaczyć.
Drugie pytani, jak wygląda wynagrodzenie w takiej pracy :?:

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
niziołek
wiceminister
wiceminister
Posty: 25653
Rejestracja: poniedziałek 07 sty 2008, 12:44

Re: Jak wygląda praca operatora Ciagnika Zrywkowego

Post autor: niziołek »

DzOrDz pisze:Interesuje mnie jak wygląda praca operatora Ciągnika zrywkowego np LKT
Jakie trzeba mieć uprawnienia, gdzie można zrobić ewentualnie kurs na takiego operatora i ile złotówek na trzeba przeznaczyć.
Drugie pytani, jak wygląda wynagrodzenie w takiej pracy :?:

Pozdrawiam
:D Wystarczy mu prawo jazdy kategorii T czyli jak na ciągniki rolnicze. Lasy Pańswowe na ogół nie mają teraz takiego sprzętu, bo usługi związane ze zrywką drewna wykonują firmy zewnętrzne które biorą udział w przetargach na wykonanie tych usług. Praca takim ciągnikiem jest ciężka i wymaga sporej wprawy, ale widywałem wprawnych operatorów młodszych od Ciebie.Muszą być oczywiście przez pracodawcę przeszkoleni z bhp i wogóle z zagrożeniami jakie są przy pracy tym sprzętem, a w górach już w szczególności. Płaca nie jest rewelacyjna, bo stawki nie są rewelacyjne i pewnie zależy też w dużej mierze od właścicela firmy usługowej która ewentualnie Ciebie zatrudni.Hej! 8) :)
"To duch buduje sobie ciało" - Fryderyk Schiller
Awatar użytkownika
maverick
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6752
Rejestracja: czwartek 24 sie 2006, 22:09

Post autor: maverick »

DzOrDz pisze:Interesuje mnie jak wygląda praca operatora Ciągnika zrywkowego np LKT
Polecam pospacerować po lesie kiedy jest widoczna praca takowego ciągnika,bądź porozmawiać z właścicielem firmy usługowej wykonującej prace,wtedy bez żadnego problemu będziesz mógł popatrzyć dokładniej i popytać co z czym.
DzOrDz pisze:Jakie trzeba mieć uprawnienia,
niziołek pisze:Wystarczy mu prawo jazdy kategorii T czyli jak na ciągniki rolnicze.
Nie trzeba.
Wystarczy prawo jazdy kat.B. Prawo jazdy kat. B uprawnia do jazdy ciągnikami bez maszyn zaczepianych (przyczepa,beczkowóz itp.) tylko z zawieszanymi.
Prawo jazdy kategorii B uprawnia także do prowadzenia:

- ciągnika rolniczego, bez przyczepy (z wyjątkiem lekkiej)

- pojazdu wolnobieżnego, czyli np. spycharki lub koparki
Awatar użytkownika
DzOrDz
początkujący
początkujący
Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek 23 mar 2009, 10:24
Lokalizacja: Sucha Beskidzka
Kontakt:

Post autor: DzOrDz »

Dzieki :wink: A możecie coś powiedzieć na temat techniki jazdy takim sprzętem :mg:
Awatar użytkownika
maverick
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6752
Rejestracja: czwartek 24 sie 2006, 22:09

Post autor: maverick »

DzOrDz pisze:A możecie coś powiedzieć na temat techniki jazdy takim sprzętem :mg:
Hm.. coż tu mówić.
W zasadzie podróżujesz po drogach leśnych, a jeszcze wcześniej w głębi drzewostanu po ściśle wytyczonych miejscach jakim są szlaki zrywkowe.
Nie wiem jak tu inaczej opisać, najlepiej samemu zobaczyć to.
Awatar użytkownika
DzOrDz
początkujący
początkujący
Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek 23 mar 2009, 10:24
Lokalizacja: Sucha Beskidzka
Kontakt:

Post autor: DzOrDz »

Ogólnie wiem o co chodzi :wink: Bardziej mi chodzi o technikę prowadzenie i obsługę dodatkowych urządzeń. Niestety w mojej okolicy mogę zobaczyć ciągnik zrywkowy MB
a technika prowadzenie takiego LKT jest chyba troszkę inna :roll:
witekpl
początkujący
początkujący
Posty: 23
Rejestracja: sobota 28 lut 2009, 19:05
Lokalizacja: łódzkie

Post autor: witekpl »

Z doświadczenia wiem że takie prace najlepiej wykonywać we dwóch. Kiedy operator wlecze sztuki na mygłę, drugi przygotowuje następne do podpięcia tzn. m.in. robi miejsce na założenie liny. Następnie podpina sztuki. Zrywka jednoosobowa jest dosyć kłopotliwa gdyż wysiadanie do każdego klocka i jego podpinanie jest dość czasochłonne. Z drugiej strony wzięcie dodatkowego pracownika wiąże się z kosztami. Pamiętam jak przyjeżdżał do nas LKT to po drodze zgarniał u siebie spod budki z piwem żula który za dwa wina zasuwał jak dziki. Krew się gotowała na widok takiego pracownika który pewnie nawet nie wiedział co oznacza skrót BHP, nie mówiąc o zasadach. Niestety z powodu braku ludzi i sprzętu nie było innego wyjścia jak przymknąć na ten proceder oko.
"Ciągnie wilka do lasu" to Witka też może.
Pozdrowienia dla ZSL Mćcka Wola i TL Brynek (zwłaszcza wydz. zaoczny)
Leśneludki
początkujący
początkujący
Posty: 82
Rejestracja: wtorek 29 mar 2016, 13:07

Post autor: Leśneludki »

czy od ostatniego wpisu w tym temacie zmieniły się przepisy dotyczące uprawnień odnośnie prowadzenia LKT ?
ODPOWIEDZ