Wysokościomierz

Geodezja, teledetekcja, inwentaryzacja, plan urządzenia lasu...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
forestja
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: niedziela 25 lut 2007, 17:42
Lokalizacja: Łódź

Wysokościomierz

Post autor: forestja »

Witam.
Czy ktoś obecny na forum wie jak się mierzy wysokość dst. wysokościomierzem matuszczyka wyprodukowanym przez IBL-jaka odlegegłość powinna być od mierzonego drzewa i co dalej robić po wyzerowaniu przyżądu .Jest na nim 6 skal pierwsza to chyba kąt a dalej to jakieś cyferki z podziałką co 5 .Jak odczytać wysokość.Cyferki są po prawo i lewo od zera od 0.
lastel

Post autor: lastel »

Wszystkie tego typu wysokościomierze są zbudowane w oparciu o trójkąt prostokątny . Odległość od drzewa jest jednym z boków trójkąta , drugim jest wysokość (przyprostokątne ) ,od oka do wierzchołka drzewa to przeciwprostokątna .Na skali są podziałki w zależności od odległości od drzewa .Najlepiej żeby odległość od drzewa w przybliżeniu była równa wysokości . Od zera w lewo odczytujemy wysokość od oka do czubka drzewa , a od zera w prawo od oka do podstawy drzewa . Suma daje wysokość drzewa. Odległość od drzewa można określić na podstawie listwy czarno-białej będącej na wyposażeniu , ale można też zmierzyć taśmą . Były to bardzo dobre wysokościomierze . Szkoda ze zostały zastąpione wątpliwej jakości japońskimi .
Awatar użytkownika
bupalus
początkujący
początkujący
Posty: 81
Rejestracja: niedziela 18 lut 2007, 13:59
Lokalizacja: ...

Post autor: bupalus »

Praktycznie identyczna zasada działania jest wysokościomierza Blume-Leissa. W dolnej części wysokościomierza znajduje się w oszklonym okienku podziałka wysokości odpowiadająca odległościom 15, 20, 30, 40m oraz podziałka kątowa. Odczyty wskazuje wahadło, które zwalnia i blokuje przycisk znajdujący się poniżej rurki celowniczej. Pomiar wykonuje się z 15, 20, 30, 40m od wybranego drzewa. Przy zwolnionym wahadle (wciśnięty przycisk blokady) celuje się na wierzchołek drzewa, po czym puszczamy przycisk i blokujemy wahadło. Odczytu wykonujemy na podziałce dotyczącej odpowiedniej odległości. Oprócz pomiaru wysokości można także odczytać kąt nachylenia np. stoku na którym się znajdujemy. Obecni stosowane w praktyce Suunto prod. fińskiej są wg. mojego skromnego zdania mniej dokładne, m.in. posiadają tylko dwie podziałki odległości co zmniejsza ich dokładność oraz częściej się zacinają.
ODPOWIEDZ