Obalanie drzew

Drewno, klasyfikacja, pomiar, obrót, sprzedaż drewna...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Obalaczdebow
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: środa 13 kwie 2016, 14:53

Obalanie drzew

Post autor: Obalaczdebow »

Witam jestem młodym pilarzem i chciałbym zadać wam jedno pytanie na temat obalania drzewa, pod spodem zamieszczam prowizoryczny obrazek mojego autorstwa (jesteśmy wzrokowcami więc chciałem zadbać o to żeby każdy mnie dobrze zrozumiał) Zakładając że drzewo stoi równo z pionem a korona teoretycznie jest symetryczna i nie jest to chore lecz zdrowe jak ryba drzewo, na poniższym obrazku nr 1 zaznaczone sa niebieski to rzaz podcinający, pomarańczowy to rzaz ścinający o który właśnie mi chodzi, a błyskawica to kliny.

Na pierwszym obrazku mamy normalne cięcie drzewa wg teorii, na drugim obrazku jest dosłownie to samo poza rzazem ścinającym który jest pod kątem 15/25 stopni od normalnego, mam na myśli że wbijając kliny w rzaz ścinający zamieszczony na 2 obrazku czyli delikatnie pod kątem dajemy klinom większą siłę zarówno jak i prawom fizyki która pomoże obalić drzewo.

Stosuje się się takie cięcia ? czy są bezpieczne przy małych bądź dużych drzewach ? czy faktycznie pomagają w obaleniu drzewa ?

Z góry dzięki za odp :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170036
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Rzaz ścinający pod kątem, jest niezgodny z przepisami zawartymi w Instrukcji BHP
http://www.lasy.gov.pl/publikacje/copy_ ... rukcja-bhp
Od strony 25.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67167
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Ten drugi rzaz ponadto jest nieco nieergonomiczny, bowiem piętka klina nie jest prostopadła do gruntu, więc musisz uderzać pod kątem.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Obalaczdebow
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: środa 13 kwie 2016, 14:53

Post autor: Obalaczdebow »

Capricorn chodziło Ci chyba o równolegle położenie klina do gruntu ?. Z góry dzięki za odpowiedz
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67167
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Obalaczdebow pisze:równolegle położenie klina do gruntu
Znaczy w pierwszym przypadku klin jest równolegle do gruntu, ale ja pisałem, że jego piętka, tzn. miejsce, w które uderza się siekierą jest do gruntu prostopadłe.
W przypadku drugim zarówno klin, jak i jego piętka są pod kątem i dlatego niefajnie się w to uderza :)
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
zdroj11q
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: czwartek 05 maja 2016, 16:12
Kontakt:

Post autor: zdroj11q »

Najlepiej przeczytać poradnik jak prawidłowo obalić drzewa, tyle co ja wiem to że pod kątem nie można ciąć_pozdrawiam.
crocidura
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3763
Rejestracja: wtorek 05 lut 2013, 17:21
Lokalizacja: Węgorzyno

Re: Obalanie drzew

Post autor: crocidura »

Obalaczdebow pisze:delikatnie pod kątem dajemy klinom większą siłę zarówno jak i prawom fizyki która pomoże obalić drzewo.
Jeśli mowa o siłach fizyki to obaj zdajemy sobie sprawę z tego, że siły jakie powstają z wbijania klina mają za zadanie przesunąć środek ciężkości i zawsze są skierowane delikatnie w stronę progu... ale uogólniając:

- na obrazku drugim jest mocniej skierowana w stronę istniejących i nieprzerwanych włókien drzewnych (przedłużenie zawiasy). Zatem ta niby lepiej wykorzystana siła marnuje się na złamanie włókna drzewnego...

- w przypadku pierwszym siła jest bardziej skierowana do góry - Tobie zdaje się, że jest marnowana na uniesienie całego drzewa. Jednak nie jest marnowana na łamanie istniejących włókien Wyobraźmy sobie absurdalną sytuację pionowego rzazu w nabiegi korzeniowe w które wbijasz klin (czy uważasz, że klin przesuwa efektywniej środek ciężkości niż przy cięciu klasycznym?).

Strzałka ugięcia w przypadku pierwszym ponadto wykorzystuje dłuższe ramię dźwigni niż w przypadku drugim (cięcia ukośnego). Jeśli chcesz to sobie rozrysować to w przypadku pierwszym i drugim prostopadle do rzazu ścinającego odmierz tą samą strzałkę siły - czyli odmierz np. po 1 cm. punkt który uzyskasz połącz z punktem w którym rzaz ścinający dotyka próg. Linia którą uzyskujesz ro ramię działającej siły. Im dłuższe ramię, tym bardziej efektywne wykorzystanie siły progu. UWAGA - schemat zadziała tylko jeżeli narysujesz odpowiednio duże i grube drzewo (tak jak w przypadku prawdziwego kilku cm klina w stosunku do kilkudziesięciocentymetrowego drzewa, w innym przypadku uzyskasz science fiction czyli niby prawa fizyki, a jednak oderwane od rzeczywistości.).

Dziękuję.

(jak wyznaczyć strzałkę prezentuje obrazek z cioci wiki)

Obrazek
crocidura
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3763
Rejestracja: wtorek 05 lut 2013, 17:21
Lokalizacja: Węgorzyno

Post autor: crocidura »

Oczywiście w rzeczywistości siła nie jest skierowana prostopadle do rzazu, a prostopadle do krawędzi klina tak jak na rysunku powyżej (nawet jeśli wbija się klin z trójkąta równoramiennego rzaz ścinający w efektywnej pracy będzie bokiem trójkąta pomiędzy kątem alfa a kątem 90 stopni).

Wówczas osiągamy prawdziwe skrócenie ramienia dźwigni.
ODPOWIEDZ