Modrzew

Selekcja drzew, szkółki, odnowienia, zalesienia, pielęgnowanie, inne...

Moderator: Moderatorzy

11
wiceminister
wiceminister
Posty: 30737
Rejestracja: środa 15 paź 2003, 00:00

Post autor: 11 »

Modrzew przyrasta znacznie szybciej niż grab :-) To są zupełnie inne gatunki pod względem światła i trochę inne pod względem gleby i wilgotności. Ich rola biocenotyczna jest za to zupełnie inna.
horian
początkujący
początkujący
Posty: 222
Rejestracja: niedziela 21 sie 2011, 17:17
Lokalizacja: WLKP

Post autor: horian »

horian pisze:tak samo czytam o grabie i też przyrost jakis zupełnie inny. Ja mam graba 5 lat i były kupowane sadzonki 2 letnie - czyli powiedzmy ma 7 lat. Wzrost niektórych to ponad 3 metry a średnia jakies 1,5 - 1,8 metra a w encyklopedii -

W młodym wieku rośnie stosunkowo wolno (w wieku 5 lat osiąga wysokość 83 cm, a w wieku 10 lat 167 cm. Według Bühlera w wieku 11 lat dorasta do 2,20 m. Początkowo rośnie szybciej od buka, po 30 roku wolniej i ustaje we wzroście w wieku 80-90 lat.

tak samo to też jest dziwne kiedy w szkółkach 2 letni grab ma 40-50cm
dzisiaj dokładnie zmierzyłem modrzew który mi sie "położył" - wielkość 7,7 metra i to 9 letni. Bez trudu mozna znależć modrzewie powyzej 8,5 metra. Nie sadze że mam jakieś super warunki albo jakos szczególna sadzonke. Wielkość wzrostu w tym momencie bardzo sie "rozjechały" wobec encyklopedi lesnej. To nie jest bład statystyczny tylko tutaj mówimy o wielkości wiekszej o 60%.
Takze zmierzyłem dokładnie graba. Ma on dopiero 7 lat - 2 letnia sadzonka i 5 lat od posadzenia - i wielkość największego wyniosła ..... 4,6 m :mg: . Średnia wielkość graba po dokładnej ocenie oceniam na 2,2 metra. W wieku 11 lat przypuszczam ze wszystkie graby bedą większe niż 4,5 metra i w stosunku do encyklopedi błąd bedzie wynosił minimum 100%.....
Fornir
początkujący
początkujący
Posty: 8
Rejestracja: czwartek 17 kwie 2014, 11:44
Lokalizacja: z lasu

Post autor: Fornir »

Modrzew jest jak dla mnie bardzo ciekawym gatunkiem. Często jednak niedocenianym i nieprawidłowo pielęgnowanym. Super się sprawdza jak wspomnieliście jako "wspomagacz" dla dęba i buka(funkcja pielęgnacyjna). Świetnie prowadzi te gatunki, jednak trzeba pamiętać, że rośnie szybko i jak go nie przypilnujemy to dęba nam zniszczy. Wydaję się poronionym pomysłem sadzenie Md pojedynczo, tylko powstaje luka i nic z tego nie ma.
Wprowadzenie na uprawach (dużych gniazdach) dębowych modrzewia pasowo daje super efekty. Dąb nam się nie kładzie, goni modrzewia, nie puszcza bocznych pędów. Najpierw ogławiany (dąb lubi w szaliczku, bez czapeczki), a później wycinany do pnia. Tworzą się spoko szlaki zrywkowe. Naprawdę fajnie to wygląda. Oczywiście silne siedliska, aby dąb dał radę w miarę gonić modrzewia.
Zalesienia gruntów porolnych modrzewiem. Mamy bardzo szybkie efekty i doskonale wyglądające młodniki. Do tego dla smaczku buczek :)
Jako gatunek do poprawek (w sośnie), nawet w starszych uprawach (ekstremalnie w młodnikach, które osiągnęły zwarcie), które zostały np stratowane przez jelenie. Modrzew ładnie zapełni luki i bez problemu dogoni sosnę.
Jako gatunek główny. Tylko prowadzony z głową. Modrzew wymaga wbrew pozorom uwagi w pielęgnacjach. Trzeba go prowadzić luźno, nawet bardzo luźno. Wtedy efekty są najlepsze. (gałęzie sąsiadujących modrzewi nie mogą się z sobą stykać)
Wszystkie uwagi są sprawdzone w terenie i zweryfikowane. Jednak również są moją subiektywną opinią. Może macie inne doświadczenia?
Pozdrawiam.
Z lasu
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

horian pisze:coś tutaj w encyklopedii sa jakies nieścisłości - ja mam modrzewie 7 metrowe a do 11 lat im trochę jeszcze brakuje
Nie znam badań, na których opiera się to opracowanie. Przypuszczam, że encyklopedia podaje średnie wysokości na nieogrodzonych siedliskach leśnych. na których istotne znaczenie ma obecność jeleniowatych. (Ja mam 40 letnią lipę drobnolistną, która sięga do kolan a egzemplarze, którym udało się uciec spod pyska śmignęły na wiele metrów) Pojęcie siedliska uwzględnia nie tylko glebę ale wszystkie warunki również zwierzynę.
Ty podajesz nie średnie wartości przyrostów w warunkach leśnych, lecz dane dla jednej powierzchni porolnej a grunty takie z racji swej rolniczej przeszłości bywają zwykle przeazotowane przypuszczam też, że zwierzyny może być mniej na Twoim gruncie ... sarna potrafi być "kosiarką".
horian pisze:tak samo czytam o grabie i też przyrost jakis zupełnie inny. Ja mam graba 5 lat i były kupowane sadzonki 2 letnie - czyli powiedzmy ma 7 lat. Wzrost niektórych to ponad 3 metry a średnia jakies 1,5 - 1,8 metra a w encyklopedii -

W młodym wieku rośnie stosunkowo wolno (w wieku 5 lat osiąga wysokość 83 cm,
Grab jest bardzo smacznym gatunkiem, silnie zgryzanym ... w Twoich nasadzeniach widocznie mniej sarny no i ten azot ... wyjaśnia wiele.
horian pisze:tak samo to też jest dziwne kiedy w szkółkach 2 letni grab ma 40-50cm
Dwuletni ale systematycznie podlewany, odchwaszczany, nawożony no i rośnie bez sarny ... co więc Cię dziwi ?
horian pisze:ale tylko jedna lipa posadzona o wielkości 40 cm w pierwszym roku urosła do 2 metrów. Cuda ....
To nie cud. To raczej normalne dla gruntu porolnego ... tym bardziej, że piszesz o jednym drzewku.
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

horian pisze:W wieku 11 lat przypuszczam ze wszystkie graby bedą większe niż 4,5 metra i w stosunku do encyklopedi błąd bedzie wynosił minimum 100%.....
Więc w oparciu o swoje badania możesz podnieść encyklopedyczną wysokość o jakieś 2 milimetry może nawet 1 cm .... ja znajdę graby rosnące w siedlisku z dużą ilością sarny i okaże się, że tą encyklopedyczną wysokość trzeba jednak obniżyć :wink:
Powtórzę - nie znam badań, na których opiera się to opracowanie.
andrzejos
leśniczy
leśniczy
Posty: 521
Rejestracja: czwartek 20 sty 2011, 14:44

Post autor: andrzejos »

jakie ph mają igły modrzewia ?
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67167
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

andrzejos pisze:jakie ph mają igły modrzewia ?
Znalazłem w sieci taki tekst
Ostatnio wzięłam taką 'ziemię' z igłami spod modrzewia do rozmnażanie rh, pH było w granicach 4-4,5.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
andrzejos
leśniczy
leśniczy
Posty: 521
Rejestracja: czwartek 20 sty 2011, 14:44

Post autor: andrzejos »

zadałem to pytanie, ponieważ w necie są różne informacje /sprzeczne/, dlatego pytam fachowców jak jest naprawdę ?
andrzejos
leśniczy
leśniczy
Posty: 521
Rejestracja: czwartek 20 sty 2011, 14:44

Post autor: andrzejos »

panie, panowie, tylko tyle?
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67167
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

A czego więcej chcesz. Dostałeś informację o wyniku badania gleby pH-metrem. To chyba jasne, że igły zakwaszają glebę.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105120
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Capricorn pisze:Dostałeś informację o wyniku badania gleby pH-metrem. To chyba jasne, że igły zakwaszają glebę.
A skąd wiesz jakie było ph tej gleby bez igieł? :wink:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

andrzejos
leśniczy
leśniczy
Posty: 521
Rejestracja: czwartek 20 sty 2011, 14:44

Post autor: andrzejos »

Piotrek pisze:
Capricorn pisze:Dostałeś informację o wyniku badania gleby pH-metrem. To chyba jasne, że igły zakwaszają glebę.
A skąd wiesz jakie było ph tej gleby bez igieł? :wink:
:brawo:
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67167
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Piotrek pisze:A skąd wiesz
W sumie racja. Poszedłem na skróty domyślając się, że ów ktoś zna kwaśność swej gleby w innych miejscach ogródka/działki. Może rzeczywiście nie sprawdził :oops:
Kiedyś rodzice mieli pH-metr. Jeśli jeszcze go posiadają to pożyczę i porównam pod modrzewiami u siebie.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105120
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Capricorn pisze:pożyczę i porównam pod modrzewiami u siebie
Niestety. Rozstrzygające były by dopiero badania przeprowadzone z różnymi rodzajami gleby, najpierw przez kilka lat bez oddziaływania igieł a dopiero potem przez kilka lat z igłami. :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67167
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Niestety nie mam czasu tyle czekać, a i instrumenty pewnie mało dokładne, bo ogrodowe... :D
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
andrzejos
leśniczy
leśniczy
Posty: 521
Rejestracja: czwartek 20 sty 2011, 14:44

Post autor: andrzejos »

:(
ODPOWIEDZ