Bezsensowna kontrola DGLP

Ustawa o zamówieniach publicznych, formy, tryby...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66908
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

3006hc pisze:miał dolesić luki w młodniku, ale nie dolesił
A dlaczego miał? Czy PUL jest aktem nakazowym, czy też może są prowadzone jakieś uzgodnienia w czasie jego ustalania? Jeśli mieć pretensje, to tylko do tego, że wcześniej tych dolesień nie "dogadał" z urządzeniowcem :) Tak, czy inaczej PUL jest wskazówką, nie dekalogiem. Ja nie widzę powodu do karania.
borowiak pisze:Zdrowego rozsądku nic nie zastąpi, ponadto w wielu wypadkach "zła" wiedza jest lepsza od braku wiedzy...
Za te słowa masz u mnie wielkie piwo i bynajmniej nie koncernowe :beer:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
borowiak

Post autor: borowiak »

Capricorn pisze:PUL jest wskazówką, nie dekalogiem.
Znajduje to potwierdzenie w piśmie z DGLP z dnia 24 października 2013 r., zn. spr.: ZU/ZH-7019-68/12, które w treści zawiera następujące stanowisko:
„Ponadto w nawiązaniu do prowadzonej dyskusji w trakcie przywołanego spotkania przedstawiamy poniżej stanowisko DGLP dla wybranych zagadnień tj.: Minister Środowiska na podstawie arl.22 ustawy o lasach zatwierdza plan urządzenia lasu, gdzie w decyzji określa zadania (sumę zadań) gospodarki leśnej na okres obowiązywania planu ul. dla gruntów leśnych i przeznaczonych do zalesienia w urządzanym obiekcie, wyszczególnionych w art. 18 ust.4 pkt 3) ustawy o lasach, w szczególności dotyczących :szczególności dotyczących :
a) maksymalnej ilości przewidzianego do pozyskania drewna, określonego etatem miąższościowym użytków głównych (rębnych i przedrębnych),
b) projektowanej wielkości zalesień i odnowień,
c) obligatoryjnej powierzchni pielęgnowania lasu,
d) kierunkowych zadań z ochrony lasu, w tym ochrony przeciwpożarowej,
e) potrzeb w zakresie infrastruktury technicznej.
Za ustawą o lasach podkreślić należy, iż w planie urządzenia lasu określane i zatwierdzane są cele gospodarowania oraz sposoby ich realizacji, Przywołana wyżej regulacja wskazuje, że zatwierdzone zadania gospodarki leśnej odnoszą się dla obszaru całego nadleśnictwa i okresu 10-letniego, nie zaś do konkretnej lokalizacji i czynności. W praktyce, za obowiązującymi Zasadami Hodowli Lasu wskazujemy na elastyczne traktowanie wskazań gospodarczych zapisanych w PUL. Oznacza to, że wskazówki gospodarcze projektowane w PUL mają charakter informacyjny i kierunkowy, na podstawie których, z jednej strony udokumentowana jest wielkość zadań (obligatoryjnych i fakultatywnych) określonych w Decyzji Ministra Środowiska w sprawie zatwierdzenia planu urządzenia lasu, z drugiej służą nadleśniczemu do budowy planów rocznych oraz monitorowania realizacji zadań 10-letnich. Należy zwrócić uwagę, iż zgodnie z art, 35 ust. 1 ustawy o lasach, nadleśniczy, realizując zadania planu ul. (możliwie zgodnie z ustaleniami tego planu), zachowuje ustawowe uprawnienia do elastycznego reagowania na stan lasu w szczególności w sytuacjach klęsk lub szkód, odpowiednio modyfikuje działania gospodarki leśnej ujęte w planie urządzenia lasu (ich lokalizacje i charakter działań), w trybie nadzoru, którym mowa w par. 34 pkt 2c) ustawy o lasach.”
borowiak

Post autor: borowiak »

Capricorn pisze:masz u mnie wielkie piwo
Mów kiedy i gdzie ? ;)
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66908
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

W każdej chwili. U piwoszy się chwaliłem że jedno fajne leżakuje. Jest Twoje i czeka :)
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

3006hc pisze:
Sten pisze:Tak też traktuję kontrole, na których bywam. Mają charakter informacyjno - instruktażowy.
To powiedz mi proszę jakbyś potraktował lesniczego, który miał dolesić luki w młodniku, ale nie dolesił uzasadniając to tym, że i tak tam nic nie urośnie, i miał rację. A wg zaleceń PUL powinien dolesić.
Czyli sytuacja, w której leśniczy dla dobra lasu i finansów firmy musi postąpić wbrew aktom prawnym, których ma przestrzegać.
A gdzie był leśniczy (i jego przełożeni) jak trwało opracowywanie PUL? :?:
Ja takie przypadki na etapie uzgodnień z taksatorami wyłapałem. I "przepchnąłem" co chciałem. Oczywiście mając za sobą "mur" w postaci nadleśniczego, zastępcy i inżyniera nadzoru.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
jeger
leśniczy
leśniczy
Posty: 776
Rejestracja: sobota 13 mar 2010, 17:53
Lokalizacja: Poznań

Post autor: jeger »

j24 pisze:
3006hc pisze:
Sten pisze:Tak też traktuję kontrole, na których bywam. Mają charakter informacyjno - instruktażowy.
To powiedz mi proszę jakbyś potraktował lesniczego, który miał dolesić luki w młodniku, ale nie dolesił uzasadniając to tym, że i tak tam nic nie urośnie, i miał rację. A wg zaleceń PUL powinien dolesić.
Czyli sytuacja, w której leśniczy dla dobra lasu i finansów firmy musi postąpić wbrew aktom prawnym, których ma przestrzegać.
A gdzie był leśniczy (i jego przełożeni) jak trwało opracowywanie PUL? :?:
Ja takie przypadki na etapie uzgodnień z taksatorami wyłapałem. I "przepchnąłem" co chciałem. Oczywiście mając za sobą "mur" w postaci nadleśniczego, zastępcy i inżyniera nadzoru.
Nie czaruj Chłopie!!!!] Nasze uzgodnienia to jedno , a czystopis operatu to inna rzeczywistość- po prostu brak czasu. PUL powinny wykonywać Państwowe Biura i na uzgadnianie zaleceń powinien być przeznaczony odpowiedni czas.Nie może być tak ,że wskazówki gospodarcze narzuca nam jednoosobowo BUL. Natomiast prywatne Biura nie mają na nic pieniędzy i idą na skróty.
11
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66908
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

jeger pisze:Nie czaruj Chłopie!!!!]
A myślisz, dlaczego i ja takie pytanie zadałem? Dokładnie takie same uzgodnienia jakiś czas temu popełniałem i również zgadzałem się, albo nie na pewne zapisy. Mój przełożony przezornie wyszedł z gabinetu, gdy dobitnie artykułowałem swoje uwagi w kierunku kierownika grupy urządzeniowej i odwrotnie :lol:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

jeger pisze:
j24 pisze:
3006hc pisze: To powiedz mi proszę jakbyś potraktował lesniczego, który miał dolesić luki w młodniku, ale nie dolesił uzasadniając to tym, że i tak tam nic nie urośnie, i miał rację. A wg zaleceń PUL powinien dolesić.
Czyli sytuacja, w której leśniczy dla dobra lasu i finansów firmy musi postąpić wbrew aktom prawnym, których ma przestrzegać.
A gdzie był leśniczy (i jego przełożeni) jak trwało opracowywanie PUL? :?:
Ja takie przypadki na etapie uzgodnień z taksatorami wyłapałem. I "przepchnąłem" co chciałem. Oczywiście mając za sobą "mur" w postaci nadleśniczego, zastępcy i inżyniera nadzoru.
Nie czaruj Chłopie!!!!] Nasze uzgodnienia to jedno , a czystopis operatu to inna rzeczywistość- po prostu brak czasu. PUL powinny wykonywać Państwowe Biura i na uzgadnianie zaleceń powinien być przeznaczony odpowiedni czas.Nie może być tak ,że wskazówki gospodarcze narzuca nam jednoosobowo BUL. Natomiast prywatne Biura nie mają na nic pieniędzy i idą na skróty.
Nie czaruję! :!:
To, że u Ciebie jest do d... nie znaczy, że wszędzie tak jest.
U nas PUL robiło BULiGL. I na uzgodnienia czas był. I kto co chciał, to przepchnął.
Owszem, pewne błędy są. Ale te błędy wynikające z niechęci do przepisywania czystopisu to jakieś 10 % zgłoszonych wcześniej uwag.

PS. A kto z kolegów sprawę uzgodnień olał, to się teraz buja z wykonaniem operatu. :]
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
ODPOWIEDZ