Jak wyglądało leśnictwo w 1828 roku

Co drzewiej bywało w leśnictwie w Polsce i na świecie...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
shan
początkujący
początkujący
Posty: 4
Rejestracja: sobota 15 lut 2014, 22:50

Jak wyglądało leśnictwo w 1828 roku

Post autor: shan »

Witam wszystkich serdecznie.
Zajmując się historią mojej rodziny natrafiłem na informację o tym, że mój pradziad w 1828 roku był (leśnym). Czy mogli byście wytłumaczyć mi kto to był (leśny) i czym się zajmował. Jak w tamtych czasach wyglądała slużba? Jako miejsce wskazana jest miejscowość Ruda powiat żuromiński woj. mazowieckie. Czy wtedy były jakieś podziały terytorialne lasów (nadleśnictwa)? Jest to problematyczna lokalizacja tj. styk trzech województw a historycznie granica 2 zaborów. Dziękuję z góry za jaką kolwiek wypowiedź w temacie.
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170198
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Mógł być i leśniczym i gajowym, albo i strażnikiem leśnym, używając współczesnego języka.
Poszukiwania zacząłbym od ksiąg parafialnych, jeżeli się takie zachowały ...
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
shan
początkujący
początkujący
Posty: 4
Rejestracja: sobota 15 lut 2014, 22:50

Post autor: shan »

Chodzi mi bardziej o doprecyzowanie na przykład: kto go powoływał na stanowisko i jak to wyglądało zaborze rosyjskim lub pruskim. Wiem że w zaborze pruskim istnisla funkcja wielkiego nadlesniczego. Zapraszam do dyskusji.
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170198
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

W 1819 roku podział wyglądał następująco:
Urzędnicy i oficjaliści leśni rządowi podzieleni byli na 8 klas, a każda klasa miała przypisany dla siebie właściwy mundur.
1. Do pierwszej klasy należał Dyrektor wydziału lasów. Członek komisji rządowej przychodów i skarbu. Nadleśny naczelny kierował urządzeniem lasów.
2. Nadleśny jeneralny, pierwszy urzędnik leśny w województwie, kierował sekcją leśną i rewidował lasy.
3. Naczelnicy sekcji w wydziale lasów wyrabiający i przedstawiający interesy leśne, tudzież profesorowie szkoły leśnej.
4. Assesor nadleśny, przydany w pomoc nadleśnemu jeneralnemu, pracował w sekcji ...
5.Nadleśniczy, gospodarz jednego leśnictwa
6. Podleśny, wykonujący gospodarstwo w jednej straży, dozorca onej i kontroler działań nadleśniczego
7. Strażnik, ranga zasłużonego strzelca.
8. Strzelec, pilnował obrębu lub części lasu sobie powierzonego.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
shan
początkujący
początkujący
Posty: 4
Rejestracja: sobota 15 lut 2014, 22:50

Post autor: shan »

Czy mogł byś odnieść się jeszczę do samego terenu na którym funkcjonował ten leśny oczywiście w kontekście historycznym? Z góry dziękuję za wyczerpująca odpowiedz w poprzednim poście.
Awatar użytkownika
Teo
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3018
Rejestracja: wtorek 28 lip 2009, 16:58
Lokalizacja: -----

Post autor: Teo »

Zajrzyj do książki L. Pręcikowskiego.
shan
początkujący
początkujący
Posty: 4
Rejestracja: sobota 15 lut 2014, 22:50

Post autor: shan »

Jaki jest tytuł tej książki?
crocidura
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3780
Rejestracja: wtorek 05 lut 2013, 17:21
Lokalizacja: Węgorzyno

Post autor: crocidura »

Mi na myśl o leśnym (jak przypuszczam wpisany zawód w jakąś metrykę w księgach kościelnych) przychodzą jeszcze parobkowie pracujący w lasach...

...a (pół) żartem rozbójnicy i bandy partyzanckie.
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170198
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

shan pisze:Jaki jest tytuł tej książki?
Zajrzyj tu: http://leszekprecikowski.friko.pl/
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
porsier
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: czwartek 12 lut 2015, 10:31

Post autor: porsier »

moze masz jakies stare papiery
ODPOWIEDZ