Jak wyglada odbiórka drewna?

Drewno, klasyfikacja, pomiar, obrót, sprzedaż drewna...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Rak
leśniczy
leśniczy
Posty: 565
Rejestracja: poniedziałek 02 wrz 2013, 15:29
Lokalizacja: Miasto Świętej Wieży

Post autor: Rak »

Wiem, że nie wymaga ale jest łatwiej mierzyć wysokość stosu, gdy te podwaliny są zastosowane. Z drugiej strony moi przełożeni wymagają ich układania. :?
Podwładny powinien przed obliczem przełożonego mieć wygląd lichy i durnowaty, tak, by swoim pojmowaniem sprawy nie peszyć przełożonego.
Piotr I Aleksjejewicz Wielki
(prawdopodobnie)
Awatar użytkownika
SZCZEPAN
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 14110
Rejestracja: wtorek 18 gru 2007, 20:18
Lokalizacja: karpaty

Post autor: SZCZEPAN »

Rak pisze:moi przełożeni wymagają ich układania.
Kolejny przerost formy nad treścią.Poproś ich o ułożenie stosu opału z odziomków i prześlij fotke-chcę to widzieć :wink:
I NIGDY NIE MÓW MI, ŻE JUŻ WSZYSTKO WIESZ.
Forsiuc
początkujący
początkujący
Posty: 19
Rejestracja: środa 02 kwie 2014, 16:44

Post autor: Forsiuc »

Pozostając w temacie:

W normie PN-D-95000 w paragrafie o sposobach pomiaru w sztukach pojedynczo istnieje zapis o pomiarze długości z pominięciem rzazu podcinającego. Natomiast w normie obowiązującej, tzn. PN-D-95000:2002 adnotacji takiej już nie ma. W takim razie jak to jest? Czy uwzględnia to zapis po nowelizacji o pomiarze po najkrótszej linii łączącej czoła lub rysy znacznika?
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

SZCZEPAN pisze:Drewno opałowe nie wymaga zakładania podwalin,
PN-D-95000-2002 Surowiec drzewny. Pomiar, obliczanie miąższości i cechowanie.
"Przygotowanie do pomiaru (..) w stosach regularnych na gruncie.
Wyrzynki, wałki, szczapy - (...) układa się na podkładach."
Rak pisze:jak mierzycie wysokość w drewnie stosowym. Chodzi mi mianowicie, czy wysokość mierzycie od najniższego wałka czy od podwaliny, bo w materiałach jakie mamy w książkach służbowych nie jest to jasno określone.
W książce służbowej jest to jasno określone.
W wyciągu z powyższej normy na dole strony 425 wydanie z 2014 r. (lub str. 427 z 2013 r. lub str. 403 z 2012 r.)
- nominalna wysokość stosu (h) - w stosach drewna grupy S2, S4, M2 jest to odległość od miejsca styku podkładki z pierwszą warstwa drewna w stosie do górnej krawędzi stosu.

Dopowiem, że pomiar dokonuje się z dokładnością do 1 cm i należy ten pomiar pomniejszyć o stosowny dla sortymentu nadmiar 5% lub 10%.
ODPOWIEDZ