Siedliska lasowe

Selekcja drzew, szkółki, odnowienia, zalesienia, pielęgnowanie, inne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
gki17
początkujący
początkujący
Posty: 68
Rejestracja: piątek 18 lis 2005, 18:31

Siedliska lasowe

Post autor: gki17 »

Witam. Czy moglibyście podać mi rośliny wskaźnikowe, wyznaczające poszczególne siedliska leśne.
Awatar użytkownika
Raj
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1097
Rejestracja: wtorek 23 maja 2006, 19:11

Post autor: Raj »

Już Ci mówię;
Bb-żurawina błotna, wełnianka pochwowata, modrzewnica zwyczajna, płonnik sztywny, rosiczka okrągłolistna, mochwian bagienny
Bbg-żurawina błotna, wełnianka pochwowata, modrzewnica zwyczajna, płonnik sztywny, mochwian bagienny, borówka bagienna
BG-borówka czernica, śmiałek pogięty, rokiet pospolity, widłoząb miotlasty.
BMb-Wełnianka wąskolistna, turzyca pospolita i siwa, czermień błotna, bobtek trójlistny.
BMśw-orlica pospolita, poziomka pospolita, malina kamionka, narecznica krótkoostna, perłówka zwisła, szczawik zajęczy.
BMw-tojeść pospolita, widłak jałowcowy, płonnik pospolity, narecznica krótkoostna, trzcinnik lancetowaty, śmiałek pogięty.
BMwyż- jak w BMśw
Bs-rózne gat. chrobotków, wrzos pospolity, kostrzewa owcza, płucnica islandzka.
Bśw-borówka czernica, widłoząb falistolistny, śmiałek pogięty, gajnik pospolity, pomocnik baldaszkowaty.
Bw-borówka bagienna, trzęślica modra, bagno zwyczajne, torfowiec zakrzywiony.
BWg-podbiałek alpejski, kosmatka olbrzymia., liczydło górskie, borówka czernica, podrzeń żebrowiec.
Lśw-marzanka wonna, prosownica rozpierzchła, gajowiec żółty, czerniec gronkowy, miodunka ćma i plamista, żankiel zwyczajny.
Lw-czyściec leśny, kostrzewa olbrzymia, niecierpek pospolity, jaskier kosmaty, kopytnik pospolity, pokrzywa zwyczajna, szczyr trwały.
Lwyż-jak w Lśw i starzec Fuchsa, żywuec cebulkowy i dziewięciolistny, kokoryczka okółkowa, wilczomlecz migdałolistny.
Uff....powinno wystarczyć....jak coś to pisz, pomożemy :)
Awatar użytkownika
kater
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4494
Rejestracja: piątek 03 lut 2006, 16:54

Siedliska Lasowe

Post autor: kater »

Zobacz też do encyklopedii , co prawda nie ma tam wszystkiego, ale coś z tego może Ci się przydać... :)
Awatar użytkownika
Chrobry
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1048
Rejestracja: piątek 03 mar 2006, 19:12
Lokalizacja: Białowieża

Post autor: Chrobry »

gki17 pisze:Czy moglibyście podać mi rośliny wskaźnikowe
to nie do końca tak. Często bywa, że i wskaźnikowych nie ma - albo jest ich jak na lekarstwo. Tu niestety trzeba kierować się także doświadczeniem i zdrowym rozsądkiem oraz używać łopaty/szpadla. Analizowałem swego czasu dane z map jednego z Puszczańskich nadleśnictw od roku 1932 i co urządzanie to im się zmieniały STL i to nie tylko na zasadzie o pół klasy w górę co cykl.
Przyjrzałem się "borom" (BMśw) w ciekawej części wzdłuż szosy do Białowieży - i co się okazało:
1) wg legendy w XVI w. były tu potężne polany (najstarsze drzewa w tym miejscu obecnie to ok. 350-letnie So)
2) domieszkę stanowiły ok. 150- i młodsze Św, sporadycznie Brz,
3) od około 30 lat coraz liczniejszy jest tu podszyt i podrost grabowy i teraz po mału pojawiają się wskaźnikowe dla LMśw i niekiedy Lśw,
4) badania glebowe z końca XXw. pokazały, iż "bory" porastają glebę brunatną, bez zaznaczonego procesu bielicowania,
5) przeszkodą w wyrastaniu dąbków i odnowienia So są zwierzaki, coraz silniejsze ocienienie ze strony Gb i młodej Brz, a także trzcinnik - w miejscach ogrodzonych i normalnie pielęgnowanych te dwa gatunki pięknie rosną, a sadzony Kl i LP stanowią świetne uzupełnienie (jak nie w BMśw).
Dobrze, że szukamy i przypominamy sobie szkolną wiedzę (rośliny wskaźnikowe) - ale tu potrzebna jest rónież wiedza fitosocjologiczna i gleboznawcza oraz - to chyba najważniejsze - zmysł obserwacji i umiejętność analizy.
m-a-r-c-i-n
początkujący
początkujący
Posty: 40
Rejestracja: sobota 15 lip 2006, 19:58
Lokalizacja: z lasu :-)

Post autor: m-a-r-c-i-n »

1.polecam siedliskowe podstawy hodowli lasu (włg nowych nieco inne rosliny w róznych krainach);
2. z własnego kilkuletniego doswiadczenia przy robieniu map glebowo-siedliskowych: roslinnosc jest czasem zawodna, najlepiej jeszcze zagrzebac szpadlem i jezeli posiadasz to doprawić (:-)) świdrem glebowym
3. jezeli sa mapy glebowe dla nadlesnictwa to skorzystac (prywatnie mozesz napisac kto je robił to napisze ci czy sa cos warte)
4. siedliska w operacie taksacyjnym mocno odbiegaja od rzeczywistosci i nie polecam sie nimi sugerowac (spotykałem przypadki Bśw na Lśw i odwrotnie
[center][/center]
Awatar użytkownika
green power
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 306
Rejestracja: piątek 14 paź 2005, 00:02
Lokalizacja: Radom (Kraków)

Post autor: green power »

m-a-r-c-i-n pisze:z własnego kilkuletniego doswiadczenia przy robieniu map glebowo-siedliskowych: roslinnosc jest czasem zawodna,
dokładnie, szczególnie w polskich lasach gdzie na wielu żyznych siedliskach sadzono gatunki iglaste, które rosnąc tam przez wiele lat mogły doprowadzić do zniekształcenia ( spadek o 1 klasę) bądź nawet zdegradowania( spadek o 2 klasy) roslinności runa
Darz Bór!

Jestem głosem tych, które nie mówią.
Dzięki mnie będą mogły przemówić.
Aż uszy głuchego świata usłyszą.
O krzywdzie, jaka się dzieje słabym, którzy nie znają słów.

To ja jestem obrońcą mych braci.
I będę za nich walczył.
I wymawiał słowa w imieniu zwierząt i ptaków.
Aż świat naprawi ten stan rzeczy.


(Ella Wheeler Wilcox)
ODPOWIEDZ