Literatura leśna

Co drzewiej bywało w leśnictwie w Polsce i na świecie...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170028
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Literatura leśna

Post autor: Sten »

Proponuję, aby w tym dziale zamieszczać ciekawe pozycje z literatury leśnej, które macie w swoich biblioteczkach.
Na początek niskonakładowa pozycja (155 egzemplarzy) wydana w 1976 przez Instytut Użytkowania Lasu i Inżynierii Leśnej SGGW, pod kierownictwem naukowym Zbigniewa Laurowa, pt. " Jakość techniczna drzewostanów bieszczadzkich". Pięknie wydana książka zawierająca 40 próbek przekrojów poprzecznych, promieniowych i stycznych próbek bieszczadzkich gatunków drzew i krzewów.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170028
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Oraz jedna ze stron zawierająca próbkę drewna:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67160
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

W mojej biblioteczce nie ma takich ładnych, wyjątkowych albumów. Mam za to trochę niepozornych instrukcji, zarządzeń i innych książeczek. Wydawane były w niezbyt dużych nakładach. Niektóre po 5-6tys egzemplarzy, więc spodziewam się, że niewiele spośród nich pozostało. Ot, kawałeczek historii leśnictwa. :) Zawierają głównie tekst pisany i rysunki, ale są też zdjęcia, np. rozpylacz motorowy "Goliath"z pociągiem motorowym. Nie znalazłem w sieci fotografii takiego urządzenia. Na książeczce o zwalczaniu pożarów jest napisana nazwa miasta Stalinogród. Aż ciarki przechodzą na myśl jak by to było gdyby się ziściło...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105117
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Capricorn pisze:Aż ciarki przechodzą na myśl jak by to było gdyby się ziściło...
Co gdyby się ziściło? Bo się zgubiłem w Twoim toku myślenia... :oops:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170028
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Może chodzi o Stalinogród, czyli Katowice. W sumie przez ok. trzy i pół roku ta nazwa obowiązywała ...
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105117
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Sten pisze:Może chodzi o Stalinogród
Jakie "może"? Na pewno. Żadne inne miasto w Polsce nie zostało tak "przechrzczone" przez komunistów.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67160
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Piotrek pisze:Co gdyby się ziściło? Bo się zgubiłem w Twoim toku myślenia... :oops:
Sten pisze:Może chodzi o Stalinogród, czyli Katowice.
Dokładnie o to mi chodziło. Na marginesie kiedyś w radio słyszałem, że pierwotnie to Częstochowa miała być na Stalinogród przemianowana. Pomysł upadł tylko dlatego, że źle by się kojarzyła Matka Boska Stalinogrodzka. :)
filipesku
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 21561
Rejestracja: wtorek 29 lis 2011, 11:36

Post autor: filipesku »

Sten, jeden z naszych kolegów z naszego biurowca się tam urodził..
"Lepiej palić fajkę niż czarownice" ks. Adam Boniecki
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170028
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

A to nie wiedziałem ...
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105117
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

filipesku pisze:Sten, jeden z naszych kolegów z naszego biurowca się tam urodził..
W tych latach co to Katowic nie było?
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170028
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Piotrek pisze:W tych latach co to Katowic nie było?
Jak ustalę z filipesku o kim mówimy, to może się okazać, że i owszem.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105117
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

To jak ustalisz, dowiedz się czy po powrocie nazwy tradycyjnej "z automatu" zmieniono mu miejsce urodzenia czy trzeba było oficjalna procedurę przed urzędnikiem odwalić?
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67160
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Na pewno nie było Katowic. W dowodach ludziom pisali Stalinogród. O ile pamiętam nie tak dawno była audycja jakaś poświęcona urodzonym w Stalinogrodzie
9 marca 1953 roku na podstawie dekretu Rady Państwa dla uczczenia pamięci Józefa Stalina zmieniono nazwę miasta Katowice na Stalinogród, zaś województwa katowickiego na województwo stalinogrodzkie[4]. 20 grudnia 1956 roku przywrócono miastu i województwu poprzednie nazwy.
(za Wiki)

i drugi cytat:
27 września 1956 r. egzekutywa Komitetu Wojewódzkiego w Stalinogrodzie podjęła uchwałę w sprawie przywrócenia nazwy Katowice. Została ona przez Biuro Polityczne w Warszawie odrzucona. Nazwę przywrócono dopiero22 października 1956 roku.

Rozpoczęło się niszczenie wszelkich śladów Stalinogrodu. Z dokumentów – znowu do tyłu – zaczęto go usuwać tak, jak przedtem Katowice. Do dziś zachowały się bardzo nieliczne. Do nich należy moje świadectwo urodzenia.

MICHAŁ OGÓREK "ANGORA" nr 10/10.03.13

Michał Ogórek
ODPOWIEDZ