Szacunek brakarski do operatu szacunkowego pomocy

Drewno, klasyfikacja, pomiar, obrót, sprzedaż drewna...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
monika18
początkujący
początkujący
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek 30 gru 2013, 18:04

Szacunek brakarski do operatu szacunkowego pomocy

Post autor: monika18 »

Witam,
Bardzo proszę o pomoc w policzeniu wartości drewna z szacunku brakarskiego w szczególności udziału sortymentów. Obliczenia te potrzebne mi są na praktyki z wyceny nieruchomości.
W udziałach na dole raptularza mam 0%Wd, 20%S2 w grub, 30%S2bw S2, 10%kr w S2a, 20&kr w S2b, 0%S3a, 1%S4 w grub, 3%M. W kolumnie II(WB,S1) mam 367szt , w kolumnie III mam 327szt drz.

Miąższość ogółem dla sosnywyszła mi 193.74m3, czy w związku z tym prawidłowe jest:
S2=20% z grub=38.75
w tym
S2a=70%zS2=27.12 w tym 10%kr w S2a=2.71
S2b=30%zS2=11.62w tym 20%kr w S2b=2.32
S4=1% w grub.=1.94
i czy S1=79% czy może W=79%???
Póżniej liczę koszty pozyskania drewna i usunięcia podszytu oraz zrywki
i teraz jak policzyć przychód, każdy podtyp mnożyć jako cenę?? w przykładzie jaki posiadam mam policzone W=m3xcena ważona (skąd ta cena ważona), a póżniej S2,S4i M2 x cena
czy należy może pobrać ceny z cennika detalicznego..

Proszę o pomoc, jeśli ktoś podsiada różne przykłady obliczeń szc brakarskiego (z różnymi wariantami udziałów etc) ręcznie będę wdzięczna za przesłanie

Pzdr
Monika
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170207
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

monika18 pisze:Witam
Przywitaj się z nami w tym wątku:
http://www.lasypolskie.pl/viewforum.php?f=45
:)
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Teo
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3018
Rejestracja: wtorek 28 lip 2009, 16:58
Lokalizacja: -----

Post autor: Teo »

Tak najszybciej to według mnie przydałoby się Pani siąść z kimś i skorzystać z "Acera" w Nadlesnictwie/ baza testowa.... Plan pozyskania / plan sprzedaży...
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2639
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

Monika Wb czy S1 czyli kolumna II sortyment w zależności od grubości pierśnicy . cena ważona to średnia dla sortymentu WA WB WC WD . A tak na marginesie jak zrobisz to prześlij na PW to ci sprawdzę . Przychód to koszt surowca loco las - koszt pozyskania .
crocidura
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3781
Rejestracja: wtorek 05 lut 2013, 17:21
Lokalizacja: Węgorzyno

Re: Szacunek brakarski do operatu szacunkowego pomocy

Post autor: crocidura »

monika18 pisze:Witam[...]
Pzdr
Droga Moniko,

W realu też zdarza się, że wchodząc do kogoś do domu mówisz mu witam? (tak dla edukacji studentów)

A teraz do rzeczy:
Miąższość którą podajesz (193.74m3) to grubizna czy grubizna i drobnica?
Jeśli dobrze obliczyłaś powyższą wartość i jest to grubizna - nie sprawdzam, bo to już jest Twoje zadanie - to prawidłowe jest podawane przez Ciebie
S2=20% z grub=38.75
w tym
S2a=70%zS2=27.12 w tym 10%kr w S2a=2.71
S2b=30%zS2=11.62w tym 20%kr w S2b=2.32
S4=1% w grub.=1.94
O tym czy jest to W czy S1 powiedzą wymiary sztuk z raptularza (jeśli są grubsze niż norma na S1 to na pewno W). Jeśli są i takie i takie to można to rozbijać - ale my w lasach te cieńsze sztuki wydzielamy jako wirtualne drugie piętro i w całości przeznaczamy na drewno średniowymiarowe. Sądząc po udziale procentowym takiego wydzielania nie przewidział wykładowca - podejrzewam że (jeśli są tam grube sztuki) to całość można wrzucić w W.

Przychód to cena sortymentu (u Ciebie chyba "podtyp") przemnożona przez miąższość (w m3). Ceny możesz wziąć z cennika detalicznego - to tylko zadania na studiach. Poza tym średnioważone ceny nie wszędzie są traktowane jako dane jawne.
Awatar użytkownika
Teo
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3018
Rejestracja: wtorek 28 lip 2009, 16:58
Lokalizacja: -----

Post autor: Teo »

Zależy czy ma dane z raptularza czy cały przykładowy raptularz 8)

Poza tym tak szybko to bym się nie spieszył z wrzucaniem wszystkiego w W - zwłaszcza przy tak małym podanym udziale gałęziówki i opału. Nie mówię już o udziale WD.
monika18
początkujący
początkujący
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek 30 gru 2013, 18:04

Post autor: monika18 »

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi
monika18
początkujący
początkujący
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek 30 gru 2013, 18:04

Post autor: monika18 »

Kuna lesna pisze:Monika Wb czy S1 czyli kolumna II sortyment w zależności od grubości pierśnicy . cena ważona to średnia dla sortymentu WA WB WC WD . A tak na marginesie jak zrobisz to prześlij na PW to ci sprawdzę . Przychód to koszt surowca loco las - koszt pozyskania .
dziękuję - jak tylko skończę obliczenia prześlę wycenę do weryfikacji
ODPOWIEDZ