siewnik do nasion

Maszyny, urządzenia, narzędzia leśne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
michał90
początkujący
początkujący
Posty: 42
Rejestracja: środa 25 wrz 2013, 21:24

siewnik do nasion

Post autor: michał90 »

Witam, chciałbym się zapytać o waszą opinię dotyczącą ręcznego siewnika do nasion. Otóż chciałbym założyć małą szkółkę drzew na początek i sadzić świerk i sosnę może jeszcze jakieś inne gatunki.
Kwestia jest tylko tego typu, że nie chcę inwestować jak na razie zbyt mocno w tego typu maszyny, bo nie wiem czy będę miał na to zbyt i czy to przetrwa.
Znalazłem w internecie takie oto siewniki jeden jest dwurzędowy, a drugi jedno.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
andrzejos
leśniczy
leśniczy
Posty: 521
Rejestracja: czwartek 20 sty 2011, 14:44

Post autor: andrzejos »

witaj, znam przynajmniej jedną szkółkę gdzie leśniczy nie chce słyszeć o EGEDALU i takimi siewniczkami wysiewa praktycznie wszystkie gatunki za wyjątkiem db, bk i skrzydlaków. Do przykrywania nasion stosuje żółty piasek.Powodzenia
wod4

Post autor: wod4 »

Z dwóch przedstawionych siewników lepszy jest ten jednorzędowy. Po prostu siewnik dwurzędowy ma zbyt blisko siebie miejsca siewu dwóch rządków jak na gatunki drzewiaste, które powinny 2 lata rosnąć na szkółce. A siewnikiem jednorzędowym odległość sąsiednich rządków mozna dowolnie regulować. Poza tym siewnik jednorzędowy ma regulowaną wielkość otworu dla różnej wielkości nasion i można go stosować dla różnych gatunków. Nawet mam taki dokładnie siewnik, stosowałem go do siewu warzyw (od drobnych nasionek marchwi po duże nasionka buraków). Ma też regulowaną głebokość siewu, czyli spełnia wszystkie wymogi uniwersalnego siewnika
ODPOWIEDZ