szybkość wzrostu drzew szpilkowych

Selekcja drzew, szkółki, odnowienia, zalesienia, pielęgnowanie, inne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
supersamiec
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek 21 paź 2013, 18:43

szybkość wzrostu drzew szpilkowych

Post autor: supersamiec »

witam serdecznie! planuje posadzenie na niewielkim obszarze kilkadziesiąt drzew szpilkowych w celach doświadczalno - ozdobnych, takie małe arboretum. jednakże mam mały problem gdyż nie znam dokładnego tempa wzrostu poszczególnych gatunków drzew. posadzenie chociażby sosny obok modrzewia w tym samym wieku skutkuje utratą takiej sosny po kilku- kilkunastu latach co jest zabiegiem bezcelowym. chce posadzić takie gatunki jak daglezja, jodła pospolita, jodła olbrzymia, jodła kalifornijska, sosna czarna austryjcaka, sosna zwyczajna, sosna wejmutka, sosna koreańska, świerk pospolity górski i nizinny, modrze europejski bardzo prosze o pomoc które drzewa mają podobne tempo wzrostu i nie zagłuszą sąsiadów przy wieźbie odległośc rzędów 1,5 m, odległośc sadzonek 1 m. czy lepeiej posadzić każdy gatunek oddzielnie i nie mieszać razem? zasobność gleby od stanowiska typowego dla sosny po stanowisko dla olszyny.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105202
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Ze wszech miar lepiej jest posadzić drzewka w dużych odstępach, zwłaszcza że ma to być "miniarboretum". :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Re: szybkość wzrostu drzew szpilkowych

Post autor: Glaca »

supersamiec pisze: przy wieźbie odległośc rzedów 1,5 m, odległośc sadzonek 1 m
To wieźba typowa dla lasu gospodarczego !
Arboretum to bardziej park niż taki matecznik z drzewami rosnącymi co metr w rzędzie. To co planujesz posadzić trzeba faktycznie podzielić na cztery grupy ( to moje subiektywne zdanie) biorąc pod uwagę dynamikę wzrostu ( tak jak sam to zauważyłeś) oraz wymagań co do siedliska ( w uproszczeniu dostępność wody).
iwanow
leśniczy
leśniczy
Posty: 928
Rejestracja: wtorek 01 sty 2008, 15:14
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Post autor: iwanow »

Nie zawsze jest sens stopniować wymagania drzew – sprawdza się to np. w szpalerach. Tymczasem w spektrum siedliskowym sosny mieści się modrzew, a w spektrum glebowym modrzewia – jodła. Można stworzyć w ten sposób biogrupy: sadząc modrzewia, sosnę i jodłę w trójkąt o boku 1,5 m tworzy się właśnie taką kompozycyjną i ekologiczną grupę. Sosna i modrzew na otwartej przestrzeni nie wrosną sobie w korony, ale odchylą się od siebie, dając cień i mikroklimat jodle.

Trochę obok tematu. Warto zadbać, by taki modrzew był mikoryzowany (czyli w uproszczeniu – ze szkółki leśnej). Mikoryza rozejdzie się czarcimi kręgami do sąsiednich drzewek, a i maślaczki z własnej hodowli dają sporo satysfakcji.
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4269
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

Witam!!!
a ja zadam "uzupełniające" pytania:
1. Jak mały obszar to jest tzn powierzchnia do obsadzenia?
2. Jaki to jest teren - piasek, wilgotny, podmokły
3. Co rośnie w bezpośrednim sąsiedztwie - czy są to drzewa liściaste czy iglaste?
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
supersamiec
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek 21 paź 2013, 18:43

Post autor: supersamiec »

dziękuje za zainteresowanie tematem, myśle iż na obszarze który mam do obsadzenia w tym roku mogę spokojnie zastosowac wszystkie zaproponowane pomysły, jeśli ktos ma jeszcze jakies prosze się nie krempować..:)

czy jest ktoś kto byłby w stanie podzielić podane powyzej drzewa pod wzgledem dynamiki wzrostu i zapotrzebowania na wode? największy problem mam z gatunkami z Ameryki Północnej... niestety nie znalazłem praktycznie żadnej literatury :(

wolałbym posadzić przynajmniej częśc w mocno zwartych skupiskach aby uzyskac najlepsze możliwie egzemplarze pod względem ogólnie mówiąc "lesniczym" tzn pokrój strzały itd

iwanow dziekuje za ciekawe rozwiazanie z biogrupami - stworze kilka takich grup na rogach działki + podsadze krzewami przyjaznymi ptakom

fichtel

1 wymiary 200m szeroko na 400 m długo
2,3 jest to stanowisko mocno zróznicowane, przed 30 laty na częściach wyżej położonych rosły stare przedwojenne sosny obwód na 1,3 m 250-270cm, została jedna obw 330cm, była za gruba do pobliskiego tartaku, pomiedzy nimi stare brzozy 160 - 190cm obwodu, w dole podejrzewam że jest tam glina zmieszana z kawałkami rud żelaza przez 3/4 roku stoi woda i rosły i rosną tam olsze. obecnie na tym obszarze lub w okolicy która nie została wycieta rosną jak wspomniałem 10 letnie olsze w obniżeniach terenu, trochę brzozy w wieku 20 - 30 lat + topola osika odroslowa-korzeniowa,wierzba iwa,jarzebina, olszy towarzyszy kruszyna,w podszycie też grusza pospolita oraz wdzierają się maliny na halizny.w pobliżu sosen połacie borówki oraz skupiska jałowców

podsumowujac dominuje piasek na wzniesieniach , podmokły w obnizeniach

zaplanowałem również zakup Metasekwoi chińskiej i cyprysnika blotnego ale to chyba można posadzić tylko na stanowisko Olszy. do sosen dokupie jeszcze sosnę żółtą
iwanow
leśniczy
leśniczy
Posty: 928
Rejestracja: wtorek 01 sty 2008, 15:14
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Post autor: iwanow »

supersamiec pisze:niestety nie znalazłem praktycznie żadnej literatury
Ja używam głównie Bugałę, zestawię kilka list pod kątem wybranych cech (np. gatunki na tereny suche, zanieczyszczone itp.). Seneta też nie jest najgorszy, ale wymaga samodzielnej pracy.
ODPOWIEDZ