W krainie QWERTY...

SILP, BIP, ACER, GIS, Raporty, mapy numeryczne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105213
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

W krainie QWERTY...

Post autor: Piotrek »

Każdy kraj dostosował klawiaturę komputerową do własnego języka – z wyjątkiem Polski. Dlaczego tak się stało? I czy w przyszłości będzie to jeszcze istotne?

Więcej pod adresem http://www.polityka.pl/nauka/komputeryi ... z2TG7RDTI2
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
MartaBaranowska
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 16534
Rejestracja: wtorek 11 lis 2008, 23:18
Lokalizacja: Nowiny

Post autor: MartaBaranowska »

fajny artykuł, w sumie nigdy się nad tym nie zastanawiałam, dlaczego nie ma polskich znaków na klawiaturze...
Put some fun between your legs
-ride a horse :mrgreen:
tę burzę włosów każdy zna, przy ustach dłoni chwiejny gest tak to Boska, Boska Rabanowska jest
Awatar użytkownika
TomCio
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3240
Rejestracja: poniedziałek 11 gru 2006, 17:06
Lokalizacja: Made In PRL

Post autor: TomCio »

Pierwsza moja myśl, nawet zanim przeczytałem artykuł, była bo się szybciej rozwinęliśmy informatycznie niż nasze państwo było w stanie nadążyć. I coś w tym było. Bo skoro do mnie w szkole przychodziła kobieta ucząca informatyki, żeby mnie na chwilę pożyczyć z lekcji np. historii, bo się jej komputery pozwieszały, to coś w tym musiało być.
Każde Atari, Amiga, Commodore, ZX-Spectrm etc. miało mniej-więcej klawiaturkę qwerty i do takiej przywykliśmy. Jak przyszło mi pobawić się polską klawiaturą - a jakże były takie i to nie tylko w terminalach SILP'owych, to okazało się, że trzeba się uczyć od nowa, więc po co? I chyba zdecydowana większość z nas wykreowała niechcący ten trend.
Pamiętam na początku lat 90'tych w czasie pobytu na Białorusi, że na tamtejszej uczelni leśnej kilka kobiet siedziało jak te prząśniczki i radośnie przemalowywały lakierami do paznokci chyba, klawiatury na cyrulicę. No gdybyśmy taki alfabet mieli, to nie ma zmiłuj :lol:
Ostatnio odwiedzając wschód zakupiłem specjalnie klawiaturę z rosyjskim układem znaków, co znacznie ułatwia mi poruszanie się po ich stronach i znajdowanie konkretnych informacji.

I cieszę się w sumie, że u nas układ QWERTZ się nie przyjął! Choć współczuję maszynistkom sprzed lat :spoko:
Życie to jest to, na co trzeba zarobić
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170266
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

sosenka pisze:współczuję maszynistkom sprzed lat :spoko:
Całkiem niedawno spróbowałem pisania na maszynie do pisania i po kilku minutach poddałem się. Pomyśleć, że kiedyś potrafiłem ciurkiem kilka stron bezbłędnie napisać ... a teraz we własnym imieniu i nazwisku błędy robiłem ...
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
StaryGrzybiarz
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: wtorek 24 wrz 2013, 13:37

Post autor: StaryGrzybiarz »

Moim zdaniem klawiatura qwuerty jest dobrze przystosowana do języka Polskiego bo pisze się naprawdę wygodnie :) przynajmniej mi :)
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105213
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

StaryGrzybiarz, żeby było śmieszniej to klawiatury o przestawionej kolejności znaków (QWERTY. AZERTY, QWERTZ) wymyślono w 1878 aby spowolnić ówczesne maszynistki. Zmusić je do tego by pisały wolniej i nie doprowadzały do blokowania się czcionek ówczesnych mechanicznych maszyn do pisania. Wcześniej klawisze były umieszczone alfabetycznie ale przy szybkim pisaniu sąsiedztwo często używanych klawiszy powodowało wzajemne zakleszczanie się ramion z czcionkami.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
scarab666
początkujący
początkujący
Posty: 99
Rejestracja: niedziela 20 gru 2009, 15:29
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: scarab666 »

Obrazek

jeśli chodzi o klawiaturę, to nie mamy na co narzekać :D :D


uważam jak starygrzybiarz że obecna klawiatura jest dla polaków wystarczająca, a wprowadzenie osobnych przycisków z polskimi znakami tylko spowolniłoby pisanie.
[center]Obrazek[/center]

[center]Masz pytanie odnośnie Studiów Leśnych w Poznaniu, załóż temat chętnie pomogę :) [/center]
Awatar użytkownika
Śmietan
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22661
Rejestracja: czwartek 11 maja 2006, 09:17
Lokalizacja: Floryda

Post autor: Śmietan »

W czasach swojej świetności tłukłem prawie 300 znaków na minutę. Z polskimi znakami, interpunkcją więc jakoś specjalnie nie przeszkadza mi, że nie ma na klawiaturze namalowanego ę, ą, ł czy innych ogoniastych literek.
ODPOWIEDZ