Jaka rębnia do siedliska

Geodezja, teledetekcja, inwentaryzacja, plan urządzenia lasu...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
tobikedz
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 251
Rejestracja: niedziela 27 maja 2012, 13:21
Lokalizacja: Duże miasto

Jaka rębnia do siedliska

Post autor: tobikedz »

Witam
Ja i kolega bardzo lubimy kwestie leśnictwa, planujemy pracę kedyś tam w LP i. Dostał nam się do ręki ostatnimi czasy opis taksacyjny, chcemy zastosować odpowiednią rębnie do siedliska, lecz stanowi to pewną trudnosć. Chcemy zastosować tylko pierwsze 3 rębnie tzn zupełną częściową i gniazdową. Rębnia 4 jest dosyć skomplikowana i chcemy jej uniknąć jak można

Co do kilku rębni jesteśmy pewni np
zastosowaliśmy 1b na siedlisku olJ . Las jest Ol aktualnie a TD Ol-Js, działka była 7,2 , dlatego wykorzystaliśmy tylko 3,6 ha

jednak nie zgadza nam się parę kwestii,wiek na pewno się zgadzał, tylko wystąpił problem doboru rebni np
przy siedlisku LMśw , zastosowaliśmy rębnie 1b, aktualny drzewostan to Db pjd So a TD to Jd-db-Do, Jednak zrąb w Lesie mieszanym to mała herezja i chcemy zastosować gniazdową, zastanawiamy sie nad częściową czy zupełną

przy kolejnym siedlisku też LMśw, zastosowaliśmy rębnie 3a, aktualny drzewostan jest 2 piętrowy Drzew. 2-piętr. gdzie Ip. Db ma 130 IIp. Lp ma ok 56, TD to Jd-db-so. Pokusiliśmy sie o zastosowanie rębni 3a, jednak zastanawiamy się moze nad częściową

Mamy jeszcze inne oddziały to weryfikacji, jednak spokojnie. Narazie chcemy usłyszeć jakąś opinie chociaż o tych dwóch
Z góry dziękuje za pomoc
Awatar użytkownika
tobikedz
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 251
Rejestracja: niedziela 27 maja 2012, 13:21
Lokalizacja: Duże miasto

Post autor: tobikedz »

Chciałem nie ujawniać się z moim problemem, widzę jednak, że muszę się ujawnić. Może ten pierwszy post był za bardzo pokręcony, a prosty plik exel bardziej wyjaśni problematykę

Mam problem z opisem taksacyjnym. U siebie zawiodłem się wieloma znajomymi, dlatego szukam małej porady gdzieś w internecie, trafiłem przypadkiem na tą grupę . W pliku załączyłem opis taksacyjny , do tego opisu muszę dołaczyć wykaz projektowanych cięć rębnych. obok oddziałów podałem sugerowaną rębnie oraz rodzaj cięcia i % . Proszę o obiektywną opinie i radę czy daną rębnie można zamienić na inną. Trochę jestem w kropce z tym projektem, ponieważ pogubiłem się. Mam do wybory tylko rębnie 1,2,3 bez rębni stopniowych. Etat jaki muszę wykonać to 8100 +- 500 w dół czy w górę ( 7600-8600)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
tobikedz
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 251
Rejestracja: niedziela 27 maja 2012, 13:21
Lokalizacja: Duże miasto

Post autor: tobikedz »

Nadal poprawiam swoje wyniki , kolejna poprawiona wersja w załączniku
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
P. Kloska
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 325
Rejestracja: środa 09 wrz 2009, 21:15
Lokalizacja: Czarna Woda

Post autor: P. Kloska »

Ja bym tak wybrał rębnie dla GZ i GPZ:
1a IIa
1b IId
2c IIa
2d wg mnie nie ma wieku rębności
3a IId
3i wg mnie nie ma wieku rębności
4a nic nie robisz w KDO
4b wg mnie nie ma wieku rębności
5a IId
5b IIa
6a IVd
8b IIa
8c IIIa
9a Ib oczywiście nie całe wydzielenie, ale w 10-latce ;)
11a Ib pamiętaj trzeba nabrać masę
11f Ivd

W GPZ trzeba jeszcze % masy dobrać zgodnie z wyliczeniami z tabeli
Pozdrawiam.
P. Kloska
Awatar użytkownika
Śmietan
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22661
Rejestracja: czwartek 11 maja 2006, 09:17
Lokalizacja: Floryda

Post autor: Śmietan »

tobikedz, nie powiem Ci co masz zrobić, ale powiem gdzie znajdziesz odpowiedź. Jeżeli masz dostęp do Hodowla Lasu profesora Jaworskiego masz wszystko jak na tacy podane.

Garść porad.
- jak jest jodła - bardzo długi okres odnowienia, małe gniazda (częściowe najlepiej)
- buk - długi okres odnowienia, odnowienie najlepiej z odnowienia naturalnego
- dąb - rębnie częściowe, nawet jak jest z sosną to częściowe, sosna zawsze się obsieje
- świerk - rębnia zupełna smugowa, chyba, że jest z jodłą, wtedy może być wypierany
Awatar użytkownika
scarab666
początkujący
początkujący
Posty: 99
Rejestracja: niedziela 20 gru 2009, 15:29
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: scarab666 »

Jeśli nie masz dostępu do notatek to portal e-rębnie, też masz wszystkie ładnie opisane.


Na kiedy musisz oddać ? (jak student to pewnie na wczoraj :D :D )
[center]Obrazek[/center]

[center]Masz pytanie odnośnie Studiów Leśnych w Poznaniu, załóż temat chętnie pomogę :) [/center]
Awatar użytkownika
tobikedz
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 251
Rejestracja: niedziela 27 maja 2012, 13:21
Lokalizacja: Duże miasto

Post autor: tobikedz »

bardzo dziękuje za rady

Poprawiłem parę rzeczy, z niektórymi rzeczami się nie zgadzam albo zgadzam
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
P. Kloska
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 325
Rejestracja: środa 09 wrz 2009, 21:15
Lokalizacja: Czarna Woda

Post autor: P. Kloska »

Przy rębni IIa powierzchnia odnowienia jest równa całej powierzchni, np.
wydz. 1a pow. 1,24ha odnawiasz 1,24ha rodzaj cięć – obsiewne
Rodzaje cięć w rębniach:
-przygotowawcze
-obsiewne
-odsłaniające
-uprzątające
-i jeszcze gniazdowe
W pierwszym cięciu nie może być cięcia uprzątającego, wydz. 5a rb IIa
W rb zupełnych nie ma podziału na rodzaje cięć.
Wydz. 9a 1b -czy w tej rb wykonuje się gniazda?? Wg mnie wykonaj 1b w dwóch nawrotach w 10-leciu
Wydz. 11a dlaczego 1a powierzchnia mała, tą rb stosuje się tylko w wyjątkowych sytuacjach (pożar, huragan) gdzie trzeba zrobić porządek na dużym obszarze
Pozdrawiam.
P. Kloska
Awatar użytkownika
tobikedz
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 251
Rejestracja: niedziela 27 maja 2012, 13:21
Lokalizacja: Duże miasto

Post autor: tobikedz »

Mam pewną tabele, rodzaj i % cięć, powierzchnia manipulacyjna , powierzchcnia do odnowienia oraz grubizna. w rodzaju i % wypisze obsiewne 30%, przy manipulacyjnej 1,24 a przy do odnowienia wezme 30% z 1,24 i wyjdzie 0,37.
Wcześniej użyłem rębni 2d i miałem w manipulacyjnej 4,7 a w do odnowienia 4,7. To drugie 4,7 było źle



Tzn w 11a, miałem wcześniej 1b, pomyliła mi się litera

jeśli chodzi 0 5a to zamierzam w tych pododzdziałach, gdzie są drzewostany 2 piętrowe, wytrzebić w większości całe 1 piętro jak granica wieku pozwala. Muszę uzbierać masy by mieć chociaż te 7600 m3. Jak to mam wypisać zatem, skoro odsłaniające to maksimum 60% według reguł, gdy wezmę całą mase (czyli 1 i 2 piętro) to i tak mi wyjdzie 68 % z całości.

w rębniach 1 są tylko zupełne, , jednak ja muszę wypisać rodzaj cięć. tak kosmetycznie

co rozumiesz przez słowo w dwóch nawrotach
My borów włodarze
Stajem przy sztandarze.
Darz Bór! – tak hasło brzmi,
Gra hejnał chór -
Darz Bór! – Darz Bór!
Awatar użytkownika
P. Kloska
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 325
Rejestracja: środa 09 wrz 2009, 21:15
Lokalizacja: Czarna Woda

Post autor: P. Kloska »

W przypadku IId w pierwszym cięciu wykonujesz gniazda więc masz właśnie te 0,37ha
Pozdrawiam.
P. Kloska
Awatar użytkownika
P. Kloska
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 325
Rejestracja: środa 09 wrz 2009, 21:15
Lokalizacja: Czarna Woda

Post autor: P. Kloska »

"co rozumiesz przez słowo w dwóch nawrotach"

Na początku obowiązywania operatu (Twoich wyliczeń) wykonujesz I kulisę np. połowa działki po 5-6latach II kulisę
W 10-leciu jest wycięta całość
Pozdrawiam.
P. Kloska
Awatar użytkownika
P. Kloska
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 325
Rejestracja: środa 09 wrz 2009, 21:15
Lokalizacja: Czarna Woda

Post autor: P. Kloska »

W 5a udział II piętra to 20%, a zmieszanie jed.-grup.
W czasie ścinki uszkodzenia ok. 15% więc raczej nic nie zostanie
Pozdrawiam.
P. Kloska
Awatar użytkownika
tobikedz
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 251
Rejestracja: niedziela 27 maja 2012, 13:21
Lokalizacja: Duże miasto

Post autor: tobikedz »

Sosna jest w kiepskim stanie, sama wypadnie zachwile

To co w takim razie bys zrobił?
Awatar użytkownika
P. Kloska
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 325
Rejestracja: środa 09 wrz 2009, 21:15
Lokalizacja: Czarna Woda

Post autor: P. Kloska »

Czy musieliście określać etat powierzchniowy i m3 dla GZ i m3 dla GPZ!??
Ja nie jestem praktykiem więc czekam na opinie innych forumowiczów, pracujących w LP. :twisted:
Pozdrawiam.
P. Kloska
Awatar użytkownika
tobikedz
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 251
Rejestracja: niedziela 27 maja 2012, 13:21
Lokalizacja: Duże miasto

Post autor: tobikedz »

Niestety trzeba było . Taki typ projektu jest powtarzalny co roku i co roku sprawia nam największe trudność . Robiąc go , czuje się jak na maturze, zmuszony wpasować się w pewien rodzaju klucz ustalony już odgórnie

Czasem chciałoby się wstawić inną rębnie, niby lepszą z punktu hodowlanego, jednak potrzeba wyrobienia odpowiedniej ilości etatu skraca pole do popisu. Mój kolega, któremu hodowla jest "bliższa" wyraża pewne niezadowolenie z tego obrotu sprawy.

Też nie jestem praktykantem, jednak chciałbym załapać się chociaż na jakąś darmową praktykę do biura urządzania lasu by na własne oczy przejrzeć ich punkt widzenia i podejścia do sprawy.
My borów włodarze
Stajem przy sztandarze.
Darz Bór! – tak hasło brzmi,
Gra hejnał chór -
Darz Bór! – Darz Bór!
Awatar użytkownika
tobikedz
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 251
Rejestracja: niedziela 27 maja 2012, 13:21
Lokalizacja: Duże miasto

Post autor: tobikedz »

Czym się kierować by użyć rębnie stopniową udoskonaloną w wydzieleniach 6a i 11f, jaka forma zabiegu . W tej rębni można wykonywać wiele zabiegów gospodarczych po cięcia zupełne.
My borów włodarze
Stajem przy sztandarze.
Darz Bór! – tak hasło brzmi,
Gra hejnał chór -
Darz Bór! – Darz Bór!
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Re: Jaka rębnia do siedliska

Post autor: Wiesław »

Wybrałem istniejący wątek, aby zalinkować to:
https://next.gazeta.pl/next/7,172392,29 ... zewny.html

Capri - czasem wspominasz jak bezkonfliktowo u Ciebie się takie sprawy dzieją... Proszę, skomentuj artykuł, jego obiektywizm i cel...
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Jaka rębnia do siedliska

Post autor: Piotrek »

To nie jest obiektywny artykuł. To jest nagonka. Ani słowem nie wspomina o tym, że jest to przebudowa za to nachalnie wtrąca się określenie "wycinka drzew" w dodatku z bzdurnym argumentem jakoby Nadleśnictwo kierowało się chęcią zysku.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66908
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Jaka rębnia do siedliska

Post autor: Capricorn »

Bezkonfliktowo to może zbyt mocno powiedziane, ale faktycznie dajemy radę. Po pierwsze, staramy się wysłuchać lokalsow i przeróżne grupy oraz stowarzyszenia. Zazwyczaj wówczas słyszymy słowa o lesie pierwotnym i inne takie. Następnie spotykamy się na konkretnym gruncie i zastanawiamy się, w jaki sposób można zapewnić realizację zadań że szczególnym uwzględnieniem normalnej wymiany pokoleń oraz czy i w jakim okresie da się doprowadzić do odnowienia naturalnego, a także czy wydłużenie rębni niesie ze sobą skutki negatywne. Zazwyczaj (buki i dęby), a w przypadku Giżycka, dęby, bo o nich piszą w gazecie, nic się nie zadzieje, jeśli przebudowa potrwa dłużej i mniej intensywnie. My stosujemy pobór masy rzędu 20, czasem nawet 15%. Zostawiamy drzewa dziuplaste, bo mamy i pachnicę, i parę innych gatunków chronionych oraz reliktowych, a dodatkowo część drewna zostaje w lesie jako baza żerowa zagłębka (obecna i przyszła). Dzięki temu ludzie nas nie jedzą, mamy przychylne oko przyrodników, drewno się pozyskuje, choć nie tak intensywnie, a las może służyć wszystkim. Rebnia IVD rządzi, a czasem nawet i V.
O artykule szkoda się wypowiadać, bo zamiast merytoryki celuje w ludzi. To co, taki za przeproszeniem, cyklista, nie ma prawa się znać? A myśliwy, lekarz, albo inny przedszkolanek? Lasy miejskie to lasy specyficzne. Zapis o 30% to tylko zapis i nieraz pisaliśmy, że to maksymalna wielkość poboru masy, a nie przymus. To las rządzi i jego potrzeby w normalnych warunkach. W lasach miejskich gospodarka schodzi na dalszy plan. Inne funkcje mają pierwszeństwo przed pozyskaniem i sadzeniem.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Jasion
początkujący
początkujący
Posty: 42
Rejestracja: środa 29 gru 2021, 22:03

Re:

Post autor: Jasion »

P. Kloska pisze: piątek 06 wrz 2013, 10:16 Przy rębni IIa powierzchnia odnowienia jest równa całej powierzchni, np.
wydz. 1a pow. 1,24ha odnawiasz 1,24ha rodzaj cięć – obsiewne
Rodzaje cięć w rębniach:
-przygotowawcze
-obsiewne
-odsłaniające
-uprzątające
-i jeszcze gniazdowe
W pierwszym cięciu nie może być cięcia uprzątającego, wydz. 5a rb IIa
W rb zupełnych nie ma podziału na rodzaje cięć.
Wydz. 9a 1b -czy w tej rb wykonuje się gniazda?? Wg mnie wykonaj 1b w dwóch nawrotach w 10-leciu
Wydz. 11a dlaczego 1a powierzchnia mała, tą rb stosuje się tylko w wyjątkowych sytuacjach (pożar, huragan) gdzie trzeba zrobić porządek na dużym obszarze
Z tymi cięciami trochę pomieszałeś w mojej opinii. Rodzaj cięć jest elementem technicznym rębni i według mojej wiedzy istnieją 4 kategorie cięć:
-zupełne (mogą być realizowane na gniazdach)
-częściowe (również mogą być realizowane na gniazdach)
-brzegowe
-przerębowe.
Cięcia: przygotowawcze, obsiewne i odsłaniające są pewnymi etapami przeprowadzania cięć częściowych. Przygotowawcze mają w skrócie za zadanie przygotować glebę i drzewostan do odnowienia, najczęściej naturalnego. Cięcia obsiewne służy zapewnieniu przyszłemu nalotowi odpowiednich warunków termicznych, wilgotnościowych oraz osłony górnej. Cięcia odsłaniające poprawiają warunki wzrostu odnowieniu, które wraz z wiekiem wymaga większego dostępu światła. Cięcie uprzątające wieńczy proces odnowienia w przypadku rębni realizowanych zarówno cięciami zupełnymi, częściowymi, jak i brzegowymi. Jedynie w przypadku cięć przerębowych nie występuje cięcie uprzątające, gdyż proces odnowienia jest ciągły.
ODPOWIEDZ