zalesienie działki / selekcja drzew, rozrzedzenie

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

adanadhel
początkujący
początkujący
Posty: 30
Rejestracja: poniedziałek 20 maja 2013, 14:58

zalesienie działki / selekcja drzew, rozrzedzenie

Post autor: adanadhel »

Witam,
z góry przepraszam, że być może pytanie adresuję na niewłaściwym forum, ale po kilku godzinach googlowania nie mogę znaleźć serwisu/forum bardziej adekwatnego ...
Otóż nabyłem kilka miesięcy temu sporą działkę (ok. 6000 m2) z której znaczna część jest zalesiona (głównie sosna, choć również dęby, brzózki). Ponieważ drzew tych nikt nie sadził (rozsiały się same) teren wymaga uporządkowania. Wydaje mi się, że muszę przerzedzić zadrzewienie, ale nigdzie nie mogę znaleźć informacji na temat jak blisko siebie (bez szkody dla siebie samych) mogą rosnąć takie drzewa jak sosny, dęby i brzozy ... Chciałbym minimalnie ingerować, ale również umożliwić swobodny wzrost tych drzew które już na działce się znajdują. Może ktoś tutaj będzie w stanie mi doradzić albo chociaż odesłać po inny adres.
Za każdą odpowiedź z góry bardzo dziękuję.
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77864
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

... a możesz wstawić fotkę najbardziej charakterystycznego fragmentu tego lasu? ... jaki wiek mniej/więcej? ...
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
adanadhel
początkujący
początkujący
Posty: 30
Rejestracja: poniedziałek 20 maja 2013, 14:58

Post autor: adanadhel »

drwalnik pisze:... a możesz wstawić fotkę najbardziej charakterystycznego fragmentu tego lasu? ... jaki wiek mniej/więcej? ...
Takie zdjęcia znalazłem ... jest limit do 3 więc zaraz jeszcze dorzucę.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
adanadhel
początkujący
początkujący
Posty: 30
Rejestracja: poniedziałek 20 maja 2013, 14:58

Post autor: adanadhel »

i jeszcze takie 3 ...
Wieku nie znam, działkę kupiłem w październiku, teraz stawiam domek letniskowy i chciałbym uporządkować ten "las" (na planie nawet nie jest naniesiony), nie potrafię ocenić wieku.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77864
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

... ten starszy drzewostan to na Twojej działce? ...
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105226
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Ja bym tam nic nie robił. Niech sobie rośnie.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
leśny1964
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2064
Rejestracja: wtorek 17 mar 2009, 18:17
Lokalizacja: pónocne mazowsze

Post autor: leśny1964 »

Piotrek pisze:Ja bym tam nic nie robił. Niech sobie rośnie.
Z hodowlanego punktu widzenia Piotr ma rację, nic nie rób. Chyba, że potrzebujesz na coś przestrzeni ale to już inna para kaloszy :)
Prawdziwą sprawiedliwością jest przeżyć to co się uczyniło innym
adanadhel
początkujący
początkujący
Posty: 30
Rejestracja: poniedziałek 20 maja 2013, 14:58

Post autor: adanadhel »

... ten starszy drzewostan to na Twojej działce? ...
Tak, kupiłem 6000 m2 z czego jakieś 2000 - 2500 m2 jest właśnie tak zadrzewione
Ja bym tam nic nie robił. Niech sobie rośnie.
Z hodowlanego punktu widzenia Piotr ma rację, nic nie rób. Chyba, że potrzebujesz na coś przestrzeni ale to już inna para kaloszy :)
Nie, nie potrzebuję przestrzeni ... nie widać tego na zdjęciach ale mam skupiska drzew, gdzie jedno rośnie prawie na drugim, 50-100 cm odległości miedzy pniami, i tak np. sosna z dębem, albo dwie sosny, wyższe gałęzie są połamane. Mam też młodsze drzewka, również sosny i dęby takie od 1,5 - 2,5 m wysokości, które rosną równie blisko siebie.
Wolałbym możliwie najmniej ingerować, ale czy tak jest zgodnie ze sztuką, kiedy między drzewami nie ma nawet metra odległości ? Czy będą rosły równie dobrze w takich warunkach czy lepiej trochę przerzedzić ?

PS.
w sobotę postaram się zrobić zdjęcia konkretnych przykładów takich skupisk
Awatar użytkownika
leśny1964
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2064
Rejestracja: wtorek 17 mar 2009, 18:17
Lokalizacja: pónocne mazowsze

Post autor: leśny1964 »

Z Twoich zdjęć nie wynika potrzeba ingerencji pilarki. Przegęszczone skupiska warto przeciąć, ale najpierw musisz zdecydować co chcesz (bądź możesz) uzyskać. Myślę, że ze zdjęć nie będzie można za wiele wywnioskować, ale zawsze to jakaś podpowiedź dla "planisty" :)
Prawdziwą sprawiedliwością jest przeżyć to co się uczyniło innym
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

adanadhel pisze:z której znaczna część jest zalesiona
muszę przerzedzić zadrzewienie
Ponieważ drzew tych nikt nie sadził (rozsiały się same)
Między zalesieniem a zadrzewieniem jest cała taczka pieniędzy za wycięcie drzewa bez zezwolenia.
Przeczytaj Ustawę o ochronie przyrody art 83 do 90.
Jeśli masz las (zalesienie) w ewidencji powszechnej gruntów Ls to za wycięcie drzewa głowy Ci nie urwą.

"Nielegalne wycięcie drzewa to kara sięgająca nawet kilku milionów ...
finanse.wp.pl/kat,122882,title,Nielegalne-wyciecie-drzewa-to-kara-siegaj...‎
26 kwi 2013 – Jeśli już kupiłeś piłę i szykujesz się do porządkowania swojej działki, to lepiej wrzuć na luz. Kary za nielegalne wycięcie jednego drzewa ... "
Awatar użytkownika
leśny1964
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2064
Rejestracja: wtorek 17 mar 2009, 18:17
Lokalizacja: pónocne mazowsze

Post autor: leśny1964 »

Atlas pisze: Jeśli już kupiłeś piłę i szykujesz się do porządkowania swojej działki, to lepiej wrzuć na luz. Kary za nielegalne wycięcie jednego drzewa ... "
Co racja to racja. Świeży zakup, czyli masz wypis z ewidencji gruntów z jego oznaczeniem (las czy nie). Starostowie generalnie nie stawiają przeszkód ale formalności trzeba dopełnić, bo kary, jak napisał Atlas są naprawdę potężne
Prawdziwą sprawiedliwością jest przeżyć to co się uczyniło innym
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

leśny1964 pisze:Starostowie generalnie
zajmują się lasami niepaństwowymi a brojenie w swoim lesie nie jest takie kosztowne jak wycięcie drzewa w zadrzewieniu bez zgody wójta/burmistrza czy prezydenta miasta.
adanadhel
początkujący
początkujący
Posty: 30
Rejestracja: poniedziałek 20 maja 2013, 14:58

Post autor: adanadhel »

Atlas pisze:
adanadhel pisze:z której znaczna część jest zalesiona
muszę przerzedzić zadrzewienie
Ponieważ drzew tych nikt nie sadził (rozsiały się same)
Między zalesieniem a zadrzewieniem jest cała taczka pieniędzy za wycięcie drzewa bez zezwolenia.
Przeczytaj Ustawę o ochronie przyrody art 83 do 90.
Jeśli masz las (zalesienie) w ewidencji powszechnej gruntów Ls to za wycięcie drzewa głowy Ci nie urwą."
Dzięki za zwrócenie uwagi, jak pisałem w przy wstawianych zdjęciach drzew nie ma na planie ... chodziło mi właśnie o to, że nie występują w ewidencji - to działka rolna. Na wycięcie drzew potrzebuję chyba tylko zgodę z gminy. Zastanawiałem się jednak czy nie lepiej poprosić miejscowego leśniczego o radę, które drzewa zostawić a które wyciąć ... ale może skoro to formalnie nie jest zalesienie ... już sam nie wiem ... załączam fragment mapy ewidencyjnej
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22763
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Leśniczego o radę możesz poprosić. Obowiązku, by się fatygować leśniczy nie ma, ale może Ci doradzi.
Co do meritum: na usunięcie drzew starszych niż 10 lat (oprócz owocowych) potrzebujesz zgodę z gminy.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

adanadhel pisze:Na wycięcie drzew potrzebuję chyba tylko zgodę z gminy
Kliknij na strony urzędu gminy prawdopodobnie mają gotowy druk do pobrania lub pobierz go z innej strony. Zmierz obwody drzew, które chcesz wyciąć, określ gatunki tych drzew, wypełnij wniosek i po uzyskaniu zgody tnij.
adanadhel
początkujący
początkujący
Posty: 30
Rejestracja: poniedziałek 20 maja 2013, 14:58

Post autor: adanadhel »

j24 pisze:Co do meritum: na usunięcie drzew starszych niż 10 lat (oprócz owocowych) potrzebujesz zgodę z gminy.
Kurcze, może to głupie pytanie, ale skąd mam wiedzieć czy drzewo ma więcej niż 10 lat ?
Te duże sosny które widać na zdjęciach pewnie mają, ale 2-3 metrowe sosny czy dęby raczej nie, dobrze kombinuję ?
Awatar użytkownika
leśny1964
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2064
Rejestracja: wtorek 17 mar 2009, 18:17
Lokalizacja: pónocne mazowsze

Post autor: leśny1964 »

Jeśli nie masz oporów to pogadaj rzeczywiście z miejscowym leśnym. Pomoże Ci rozwiązać wiele teoretycznych problemów i doradzi przy okazji co wyciąć. Doradzanie na odległość w tym temacie ma wątpliwą wartość (pomijając to, co Koledzy napisali już o pozwoleniach i.t.p.). Tak czy inaczej, powodzenia :)
Prawdziwą sprawiedliwością jest przeżyć to co się uczyniło innym
adanadhel
początkujący
początkujący
Posty: 30
Rejestracja: poniedziałek 20 maja 2013, 14:58

Post autor: adanadhel »

leśny1964 pisze:Jeśli nie masz oporów to pogadaj rzeczywiście z miejscowym leśnym. Pomoże Ci rozwiązać wiele teoretycznych problemów i doradzi przy okazji co wyciąć. Doradzanie na odległość w tym temacie ma wątpliwą wartość (pomijając to, co Koledzy napisali już o pozwoleniach i.t.p.). Tak czy inaczej, powodzenia :)
Dziękuję :)
A jak mogę namierzyć właściwego leśnika ?
Pewnie jest jakaś stronka na której znajdę jakiś numer telefonu ?
(działka znajduje się w gminie Goworowo, pow. Ostrołęcki, woj. mazowieckie)
filipesku
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 21561
Rejestracja: wtorek 29 lis 2011, 11:36

Post autor: filipesku »

Jeśli chcesz już wycinać, a miejscowy leśnik nie będzie miał możliwości Ci pomóc, to w pierwszej kolejności możesz wyciąć drzewa które są uszkodzone (połamane czubki), opanowane przez szkodniki (przerzedzona korona, uschnięta) oraz drzewa, które są przygłuszone przez sąsiednie, a także te które swoim kształtem odbiegają od pozostałych. Pamiętaj jednak, że jeśli nie masz zbyt doświadczenia, to rób to z umiarem.
Oczywiście uwzględnij wszystkie aspekty prawne o których pisano wyżej.
"Lepiej palić fajkę niż czarownice" ks. Adam Boniecki
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77864
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
ODPOWIEDZ