Przetarg na prace leśne

Ustawa o zamówieniach publicznych, formy, tryby...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
mar83iusz
początkujący
początkujący
Posty: 33
Rejestracja: środa 30 sty 2013, 18:43
Lokalizacja: z lasu

Przetarg na prace leśne

Post autor: mar83iusz »

Witam. Mam takie pytanie odnośnie zapisu w SWIZ. Jeżeli Nadleśnictwo chciałoby umieścić w SWIZ zapis, że dodatkowe punkty będą dostawać te firmy które już wykonały kiedyś jakieś prace dla tego Nadleśnictwa to czy to będzie zgodne z Pzp? Wiem, że taki zapis nie może być jednym z warunków jakie musi spełnić firma startująca w przetargu. Ale czy może on być umieszczony w miejscu gdzie jest zapisany sposób oceny ofert.
Np.
90% stawka
5% doświadczenie
5% współpraca z Nadleśnictwem
Chodzi dokładnie o ten zapis, że 5% jest dla firmy która współpracowała z Nadleśnictwem X a nie w ogóle z jakimś innym.
Wyjaśniam o co chodzi. Jeśli Nadleśnictwo zna firmy z którymi współpracuje od lat i jest zadowolone z jakości świadczonych usług to w jaki sposób może sobie zgodnie z prawem zorganizować przetarg żeby móc dalej współpracować z tymi firmami. Nie chodzi o jakieś "odpalanie działki" tak jak ktoś zaraz może tu sugerować. Po prostu współpraca układa się dobrze i chcemy to kontynuować. Firma może oczywiście zejść ze stawki ale wtedy wiem z doświadczenia, że jakość usług na tym cierpi nie mówiąc już o pracownikach, którzy robią "na czarno" bo brakuje pieniędzy.
Napiszcie proszę w jaki sposób w waszych Nadleśnictwach są oceniane oferty. Wiem, że są dodatkowe punkty za sprzęt albo za zatrudnienie pracownika po szkole leśnej ale w dzisiejszych czasach każdy papier można zdobyć nawet ten o przerobie. Nikt natomiast nie podrobiłby opinii leśniczego albo Nadleśnictwa na temat danej firmy. Czy można wprowadzić zapis żeby znowu liczyła się opinia leśniczego o współpracy i żeby to miało znaczącą rolę w wyborze oferty?
dark09
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 404
Rejestracja: poniedziałek 22 cze 2009, 17:41
Lokalizacja: Wlkp

Post autor: dark09 »

mar83iusz pisze:Napiszcie proszę w jaki sposób w waszych Nadleśnictwach są oceniane oferty
95 pkt cena 5 pkt doświadczenie
mar83iusz pisze:Nikt natomiast nie podrobiłby opinii leśniczego albo Nadleśnictwa na temat danej firmy
W niektórych n-ctwach znalazły się takie zapisy o opinii l-czego
mar83iusz
początkujący
początkujący
Posty: 33
Rejestracja: środa 30 sty 2013, 18:43
Lokalizacja: z lasu

Post autor: mar83iusz »

Widzę że temat mało kogo interesuje. Dzięki.
dark09
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 404
Rejestracja: poniedziałek 22 cze 2009, 17:41
Lokalizacja: Wlkp

Post autor: dark09 »

mar83iusz pisze:Widzę że temat mało kogo interesuje.
Dużo pracy w lesie Zulowce mają i nie piszą :wink:
Krystiano
początkujący
początkujący
Posty: 105
Rejestracja: czwartek 06 maja 2010, 12:27
Lokalizacja: Polska

Post autor: Krystiano »

Jak ma się liczyć opinia leśniczego i 5pkt za współpracę z nadleśnictwem,,, to co z firmami, które wcześniej nie robiły...dadzą niższą stawkę z 5% mniej od tej firmy i co i tak nie wygrają bo tamten ma punkty za współpracę? chociaż firma która zaproponowała niższą stawkę jest solidna i np. nie zatrudnia pracowników na czarno i wykona robotę równie dobrze... przyznawanie pkt za współprace może być ale góra z 2%.... takie coś wygląda na układanie przetargu pod firmy , które robią w nadleśnicwie..
Awatar użytkownika
zulus
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1544
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 20:53
Lokalizacja: Beskidy

Post autor: zulus »

dark09 pisze:Dużo pracy w lesie Zulowce mają i nie piszą :wink:
To jest pytanie do specjalistów od PZP, a my proste zule jesteśmy.
Przeglądając wiele SIWZ często spotykałem się z zapisami, które w moim odczuciu (czasami popartym orzecznictwem KIO) były sprzeczne z PZP. W praktyce to wygląda tak, że jeśli się takiej specyfikacji nie oprotestuje to przechodzi. Obecnie problemem dla LP jest rosnąca świadomość wykonawców w zakresie obowiązujących przepisów. Znacząco wzrosła liczba odwołań do KIO, a wiele z tych odwołań zostało przez KIO pozytywnie rozpatrzone.
Wracając do sedna - w moim odczuciu (niestety niepopartym dogłębną znajomością PZP) proponowany przez Ciebie zapis ogranicza konkurencję, czyli przez zamawiającego nie może być stosowany.
PS. Kiedyś spotkałem się z zapisem w SIWZ, że firmy pracujące dla danego n-ctwa nie musiały już dokumentować przerobów, możliwe, że nie potrzebowały też referencji, ale tego tak dokładnie już nie pamiętam.
dark09
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 404
Rejestracja: poniedziałek 22 cze 2009, 17:41
Lokalizacja: Wlkp

Post autor: dark09 »

Krystiano pisze:przyznawanie pkt za współprace może być ale góra z 2%.... takie coś wygląda na układanie przetargu pod firmy , które robią w nadleśnicwie..

Jestem za tym :wink:
ODPOWIEDZ