Pytanie do specjalisty od Pzp

Ustawa o zamówieniach publicznych, formy, tryby...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
jakub
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 476
Rejestracja: wtorek 05 sty 2010, 15:58
Lokalizacja: z lasu

Pytanie do specjalisty od Pzp

Post autor: jakub »

Witam.
Mam pytanie.
Na ostatnim przetargu firma konkurencyjna złożyła niższą oferte.
Przeglądając jego papiery zauważyłem, że nie ma wykazu wykonanych przez ostatnie 3 lata prac ani referencji.
Dokumenty te były wymagane w specyfikacji.
Zwróciłem uwagę pani z komisji, że nie ma tych papierów i dowiedziałem sie że od tego wykonawcy nie potrzebują tych dokumentów ponieważ współpracowali ze sobą kilka lat i ich znają.
Moim zdaniem powinna być odrzucona ta oferta i tak powiedziałem pani z komisji.
Dostałem odpowiedz,że wezwą tego człowieka, żeby dostarczył ten dokument chociaż im nie jest potrzebny.

Czy może wykonawca uzupełniać takie dokumenty czy oferta powinna być odrzucona ponieważ nie spełnia wymogów siwz?
Awatar użytkownika
zulus
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1544
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 20:53
Lokalizacja: Beskidy

Post autor: zulus »

Spotkałem się kiedyś z zapisem w specyfikacji, że firmy współpracujące z n-ctwem w latach ubiegłych nie muszą dokumentować przerobu, ale było to wyraźnie w SIWZ zapisane. W tym roku w Wiśle jeden z oferentów nie udokumentował przerobu w dostatecznej wysokości i z tego powodu jego oferta została odrzucona.
Awatar użytkownika
KamilD
początkujący
początkujący
Posty: 46
Rejestracja: czwartek 20 wrz 2012, 21:16

Post autor: KamilD »

Specjalistą od Pzp nie jestem, ale z tego co pamiętam to zamawiający wzywa oferenta do uzupełnienia takich dokumentów (czyli wykazu prac i referencji potwierdzających). Jeśli te były wymagane w SIWZ i oferent po wezwaniu dostarczy je, to nie ma podstaw do odrzucenia jego oferty. Jeśli nie dostarczy lub dostarczy niewystarczające (wg. SIWZ) dokumenty to oferta zostaje odrzucona na podstawie art. 24 ust. 4 w związku z art. 24 ust. 2 pkt. 4 Pzp. O ile dobrze pamiętam.
... nie wiem, nie wiem po co, lubię chodzić ciemną nocą, ciemną nocą chodzić w ciemny las ...
jakub
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 476
Rejestracja: wtorek 05 sty 2010, 15:58
Lokalizacja: z lasu

Post autor: jakub »

A jeśli nadleśnictwo podpisze z nim umowe bez uzupełnienia dokumentów? Moge sie odwołać?
Dodam że stawka za m3 za pozyskanie i zrywke dał poniżej 30 zł
Awatar użytkownika
zulus
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1544
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 20:53
Lokalizacja: Beskidy

Post autor: zulus »

Nadleśnictwo podpisuje umowę po okresie w jakim możesz się odwołać (chyba 15 dni), a wtedy to już "pozamiatane".
Jakoś nie mam przekonania, czy wykaz robót i referencje mogą być uzupełniane, ale ja też nie jestem specjalistą od Pzp.
Awatar użytkownika
KamilD
początkujący
początkujący
Posty: 46
Rejestracja: czwartek 20 wrz 2012, 21:16

Post autor: KamilD »

Nie znam tak dobrze ustawy, ale wiem, że uzupełnić dokumenty można, zamawiający pisze zawiadomienie, oferent uzupełnia i po sprawie. Jeśli oferta konkurenta nie spełnia wymagań SIWZ i zamawiający tego nie prostuje, to już teraz masz wgląd do niej i możesz interweniować. Nie ma sensu czekać do podpisania umowy.
... nie wiem, nie wiem po co, lubię chodzić ciemną nocą, ciemną nocą chodzić w ciemny las ...
jakub
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 476
Rejestracja: wtorek 05 sty 2010, 15:58
Lokalizacja: z lasu

Post autor: jakub »

Pojade i powiem, że nie ma jakiegoś dokumentu ale mi na tym nie zależy zeby go uzupełnili bo wtedy przegram. Chodzi mi przede wszystkim o to czy po ogłoszeniu wyniku przetargu bede mógł złożyc odwołanie do KIO czy oni cały czas będą mogli uzupełnic te dokumenty
Awatar użytkownika
KamilD
początkujący
początkujący
Posty: 46
Rejestracja: czwartek 20 wrz 2012, 21:16

Post autor: KamilD »

Rozumiem Twój tok myślenia :D Wydaje mi się, że po ogłoszeniu wyników nie można już uzupełniać brakujących dokumentów. Wtedy można chyba uznać, że oferta została źle sprawdzona. I możesz się odwoływać. Ale po rozpatrzeniu odwołania w KIO może być różnie, napiszą że jeśli wygrywający nie jest w stanie uzupełnić brakujących dokumentów to należy ich odrzucić i uznać Twoją ofertę za wygrywającą. A wtedy zamawiający musi zwrócić się ponownie i jeśli oferenci będą w stanie to uzupełnią braki. A może być tak, że odrzucą ich bezwzględnie. Trochę dywagując w tym temacie liczę, że głos zabierze ktoś od zamówień publicznych.
... nie wiem, nie wiem po co, lubię chodzić ciemną nocą, ciemną nocą chodzić w ciemny las ...
Animal
początkujący
początkujący
Posty: 99
Rejestracja: piątek 12 lut 2010, 20:22
Lokalizacja: Polska

Post autor: Animal »

Kolego powinni skierować pismo do radcy prawnego jeżeli nie są w stanie sami podjąć decyzji odnośnie spełnienia warunku przez oferenta, jezeli tego nie zrobili to czyli wg nich jest ok i mogą wysłac zawiadomienie o uzupełnienie dokumentów w ostateczności. Ja uważam że oferta do wyrzutu, ale już nie takie cuda widziałem że nic mnie nie zdziwi niestety.
Awatar użytkownika
zul
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 14733
Rejestracja: poniedziałek 16 sty 2006, 00:25

Post autor: zul »

Animal pisze:Ja uważam że oferta do wyrzutu, ale już nie takie cuda widziałem że nic mnie nie zdziwi niestety.
Tak jest.
Sprawdziłbym teraz, bo może brakujące dokumenty już się odnalazły .... :wink:
Awatar użytkownika
Sergio
leśniczy
leśniczy
Posty: 561
Rejestracja: sobota 04 mar 2006, 21:50

Post autor: Sergio »

KamilD pisze: Wydaje mi się, że po ogłoszeniu wyników nie można już uzupełniać brakujących dokumentów.
Tak właśnie jest.
Awatar użytkownika
77forest
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 287
Rejestracja: wtorek 04 paź 2011, 12:31
Lokalizacja: Polska

Post autor: 77forest »

jakub pisze:Pojade i powiem, że nie ma jakiegoś dokumentu ale mi na tym nie zależy zeby go uzupełnili bo wtedy przegram. Chodzi mi przede wszystkim o to czy po ogłoszeniu wyniku przetargu bede mógł złożyc odwołanie do KIO czy oni cały czas będą mogli uzupełnic te dokumenty
Po twoim odwołaniu do KIO może być wyrok o wykonanie czynność zaniechanej przez komisję tj wezwanie wykonawcę wybranego o uzupełnienie dokumentów (Art 26 pkt 3, 4 ustawy), i ponowny wybór oferty wygrywającej.
Wykonawcę można wykluczyć tylko (w tym przypadku) wtedy gdy nie spełnia on wymagań określonych w SWIZ na dzień otwarcia ofert.
Jeżeli brakuje dokumentów potwierdzających współpracę to po wezwaniu można to uzupełnić warunek "spełnianie na dzień otwarcia" - czyli poproszony wykonawca o uzupełnienie powinien go już posiadać.
Bardzo marne szanse na twoją wygraną przed KIO
jakub
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 476
Rejestracja: wtorek 05 sty 2010, 15:58
Lokalizacja: z lasu

Post autor: jakub »

Byłem w nadleśnictwie i podpisali już umowe.
Brakujących dokumentów nie ma.
Przewodniczący stwierdził, że nie potrzebne mu są bo liczy się tylko cena :shock:
ODPOWIEDZ