Bonitacja siedliska

Geodezja, teledetekcja, inwentaryzacja, plan urządzenia lasu...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Zloutenka
początkujący
początkujący
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 05 lis 2012, 20:57
Lokalizacja: Krk

Bonitacja siedliska

Post autor: Zloutenka »

Korzystając ze strony http://rdlpkrakow.gis-net.pl/ dla warstwy drzewostanu można uzyskać szereg informacji. Niestety zapisane są skrótami, których jako nie-leśnik nie rozumiem i nie potrafiłam ich znaleźć w Instrukcji Urządzania Lasu. Szukam informacji o bonitacji siedliska i nie wiem, na które pole powinnam zajrzeć. Domyślam się, że jedno z trzech: "bonitacja", "d_stan", "klasa_w". Czy mogłabym liczyć na pomoc?
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170033
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Teraz stronka będzie się otwierać: http://rdlpkrakow.gis-net.pl/
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22737
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Sten pisze:Teraz stronka będzie się otwierać: http://rdlpkrakow.gis-net.pl/
Już się otwiera. :wink:
Klasa bonitacji - http://pl.wikipedia.org/wiki/Klasa_boni ... rzewostanu
To tak w skrócie, bo nie wiem o co dokładnie pytasz.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Zloutenka
początkujący
początkujący
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 05 lis 2012, 20:57
Lokalizacja: Krk

Post autor: Zloutenka »

Korzystam z takiego wykresu zależności wysokości od wieku (Tablice zasobności i przyrostu drzewostanów Szymkiewicza). Kształt wykresu zależy od "klasy bonitacji siedliska" i ja właśnie poszukuję tej wartości na tym portalu z mapami:)
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22737
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

By określić klasę bonitacji danego gatunku w konkretnym drzewostanie potrzebny jest wiek drzewostanu oraz jego przeciętna wysokość. W opisach taksacyjnych drzewostanu klasa bonitacji też jest podana.
A co do tej mapy - jak dla mnie to nawigacja jest jakoś mało przyjazna. Ale ja biegły w lmn nie jestem.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170033
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Przejrzyj tablice Szymkiewicza, może to Ci pomoże.
Dużo jest tu: http://www.forum.lasypolskie.pl/viewtopic.php?t=16106
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105120
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

A ja jestem całkiem "do tyłu" bo w ogóle nie wiem jak jakiekolwiek informacje zobaczyć :(
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Zloutenka
początkujący
początkujący
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 05 lis 2012, 20:57
Lokalizacja: Krk

Post autor: Zloutenka »

Gdybym wiedziała, że wszystko tu jest to bym nie skanowała tablic :)

Myślę, że najlepiej będzie jak napiszę dokładnie o co mi chodzi. Potrzebuję przeciętne wysokości drzew w poszczególnych oddziałach (wiem, że na podstawie tablic to dokładność nie jest zbyt duża, ale po pierwsze nie mam nic lepszego a po drugie to mi wystarczy). Mam informację o przeciętym wieku, więc z wykresów sobie mogę odczytać wysokość. Tylko potrzebuję klasę bonitacji siedliska, żeby wiedzieć, z którego wykresu odczytać wartość wysokości. Podejrzewam, że na tym portalu to jest jedna z tych wartości "bonitacja", "d_stan", "klasa_w". Najlogiczniej byłoby gdyby to była "bonitacja", ale nie wiem, czy nie odnosi się to do bonitacji gleby?
Zloutenka
początkujący
początkujący
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 05 lis 2012, 20:57
Lokalizacja: Krk

Post autor: Zloutenka »

Żeby zobaczyć informację trzeba u góry na środku wybrać "drzewostany", po lewej w warstwach zaznaczyć "drzewostany" i później wybrać narzędzie "i" w niebieskim kółeczku i kliknąć na mapie w jakiś oddział. :D
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22737
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Zloutenka pisze:
Myślę, że najlepiej będzie jak napiszę dokładnie o co mi chodzi. Potrzebuję przeciętne wysokości drzew w poszczególnych oddziałach
:shock: Te wszystkie informacje podaje się dla pododdziałów czy też wydzieleń, a więc dla konkretnych drzewostanów, a nie dla całych oddziałów.

Po Twojej podpowiedzi otwarła mi się taka przykładowa tabelka (załącznik)

Jest tam podana klasa bonitacji oraz wiek danego gatunku.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Zloutenka
początkujący
początkujący
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 05 lis 2012, 20:57
Lokalizacja: Krk

Post autor: Zloutenka »

Tak oczywiście chodzi o wydzielenia, przepraszam :) właśnie chciałam mieć pewność, że potrzebną mi bonitację do wykresów, znajdę w wierszu "bonitacja". Zastanawiałam się, czy może nie jest to w tym wypadku bonitacja gleby?
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22737
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Zloutenka pisze:Tak oczywiście chodzi o wydzielenia, przepraszam :) właśnie chciałam mieć pewność, że potrzebną mi bonitację do wykresów, znajdę w wierszu "bonitacja". Zastanawiałam się, czy może nie jest to w tym wypadku bonitacja gleby?
W leśnictwie nie podaje się klasy bonitacji gleby, tylko typ siedliskowy lasu oraz klasę bonitacji drzewostanu (na ogół gatunku panującego).
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105120
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Zloutenka pisze:Żeby zobaczyć informację
Dzięki. Bardziej skomplikować tego nie można było... No ale zobaczyłem i już wiem o co chodzi z tymi tajemniczymi skrótami:
"klasa_w" - to określenie klasy wieku
"d_stan" - określenie rodzaju drzewostanu (gatunku głównego i klasy wieku)
"bonitacja" - klasa bonitacji dla podanego w polu "d_stan" gatunku
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Zloutenka
początkujący
początkujący
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 05 lis 2012, 20:57
Lokalizacja: Krk

Post autor: Zloutenka »

Dziękuję Panom :) przez to, że nie jestem leśnikiem pewnie zrobiłam zamieszanie z łatwej sprawy, ale koniec końców wszystko się wyjaśniło. Jeszcze raz bardzo dziękuję.
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170033
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Polecamy się na przyszłość :)
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105120
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Zloutenka pisze:przez to, że nie jestem leśnikiem
To Twój atut!
Zloutenka pisze:pewnie zrobiłam zamieszanie
A to jest przeurocze :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22737
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Zloutenka pisze: pewnie zrobiłam zamieszanie z łatwej sprawy,
Nie ma tego złego. Udało mi się dzięki temu cokolwiek na tej mapie znaleźć. :roll: :spoko:
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

j24 pisze:W leśnictwie nie podaje się klasy bonitacji gleby,
W leśnictwie zachowuje się informacje podające rolniczą klasę bonitacji gleby jeśli ta klasa została kiedyś w przeszłości określona. Zwykle dotyczy to lasów na gruntach porolnych. Z zapisami określającymi rolniczą klasę bonitacji gleby możemy się spotkać na mapach, które opisują tą "warstwę".
Dla przykładu
Ls V oznacza las na gruncie zwykle użytkowanym w przeszłości rolniczo a rolnicza bonitacja tej gleby zastała określona na V klasę
Ls V bywa mylony z klasą wieku d-stanu (V klasa wieku to d-stan w przedziale wieku 81-100 lat)
Ten zapis bywa też mylony z leśną bonitacją siedliska.

Leśnicy posiadają dla większości gruntów mapy glebowo-siedliskowe. Z nich można odczytać dużo bardziej szczegółowe dane dotyczące gleb i siedlisk, jednak należy pamiętać, że gęstość dołów glebowych czy odwiertów jest mniejsza niż w rolnictwie.
Na mapie możemy mieć jeden opis dotyczący działki 5ha w praktyce oznacza to, że na tym gruncie możemy spotkać mozaikę gleb o zbliżonych właściwościach. Tu już rola leśnika, by umiał to na gruncie zauważyć i właściwie w gospodarce leśnej wykorzystać.
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22737
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Atlas pisze:
j24 pisze:W leśnictwie nie podaje się klasy bonitacji gleby,
W leśnictwie zachowuje się informacje podające rolniczą klasę bonitacji gleby jeśli ta klasa została kiedyś w przeszłości określona. Zwykle dotyczy to lasów na gruntach porolnych. Z zapisami określającymi rolniczą klasę bonitacji gleby możemy się spotkać na mapach, które opisują tą "warstwę".
Fakt. Uprościłem trochę za mocno. Na mapach ewidencyjnych jest informacja o bonitacji rolniczej, o ile była ta kiedyś określona. :idea:
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
ODPOWIEDZ