Przyszłość Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej

Geodezja, teledetekcja, inwentaryzacja, plan urządzenia lasu...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
miik
początkujący
początkujący
Posty: 50
Rejestracja: piątek 02 mar 2012, 21:24

Post autor: miik »

Wow!
dzięki wam bardzo - niziołek, j24 i Szarlej.
Konkretne odpowiedzi i konkretne przykłady.
Właśnie o to mi chodziło :!:
Jesteście ludźmi na poziomie i wiecie o czym mówicie.
Brawo :)
Pozdrawiam WAS :wink:
Awatar użytkownika
niziołek
wiceminister
wiceminister
Posty: 25653
Rejestracja: poniedziałek 07 sty 2008, 12:44

Post autor: niziołek »

miik pisze:Wow!
dzięki wam bardzo - niziołek, j24 i Szarlej.
Konkretne odpowiedzi i konkretne przykłady.
Właśnie o to mi chodziło :!:
Jesteście ludźmi na poziomie i wiecie o czym mówicie.
Brawo :)
Pozdrawiam WAS :wink:
:) Dziękujemy! Ja generalnie lubię urządzeniowców, bo to są twórczy bardzo leśnicy, ale nie zawsze mam po Was wszystko dobrze poukładane...Hej! :wink:
"To duch buduje sobie ciało" - Fryderyk Schiller
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

miik pisze:Spotkałem się z taką ironią, że mam dość
I usunę konto na tym forum w kilka dni. Nie da się z Wami polemizować.
Właśnie z tego powodu dużo łatwiej dogadać się w realu. Zupełnie inaczej się dyskutuje, bo widzimy emocje i dostosowujemy swe wypowiedzi. Na forum zdanie pisane całkiem luźno bywa odbierane jako ironia, albo agresja... choć nie jest ani pierwszym, ani drugim.
Szarlej pisze:Większość taki PUL bez wychodzenia z kancelarii byłaby w stanie zrobić
Uściślę, możemy lwią część tej ogromnej roboty wykonać w urlopie... :) albo zapomnieć na jakiś czas o wyznaczaniu cięć, odbiórce i wydawaniu drewna, kontroli granic i ..... lub wykonać to co robimy + PUL praktycznie
Szarlej pisze:bez wychodzenia z kancelarii
to jeden problem.
Drugi to
j24 pisze:Leśniczy jest zbyt zainteresowany (uwikłany) takim a nie innym opisaniem lasów.
Łatwiej wykonuje się Rb Ib :) luki trudniej się odnawia więc 8) przebudowa d-stanów - takie zadanie samemu na głowę sobie brać :wink:
j24 pisze:lepiej jest, jak na drzewostany spojrzy ktoś niezależnie, z zewnątrz
Lepiej i zdrowiej dla wszystkich.
j24 pisze:Co do mnie - kryteria tworzenia wydzieleń czy projektowania wskazań - nie ma sprawy.
Zrobiłbym to bez większych problemów.
Ale obliczanie etatów, cała ta papierologia, raporty środowiskowe itd. ... To już trzeba szerszego spojrzenia.
Dokładnie tak.
j24 pisze:ze współpracy z taksatorami: generalnie było nieźle
Jestem zadowolony z tego co wykonali. Irytują pododdziały o powierzchni znaczka pocztowego - 0,02ha - ale to z IUL wynika nie z ich złośliwości.
Generalnie na opracowanie PUL jest dosyć mało czasu, taksatorzy mają akord, więc trochę brakuje częstszych spotkań, a czytanie pierworysu przez 3 godziny jest bardziej nurzące niż konstruktywne. Wolałbym dostać etapami po 5-10 oddziałów do sprawdzenia. Generalnie każdy kolejny operat jest lepszy od poprzedniego i tak trzymać!
niziołek pisze:wniosek z tego,że błędna metodologia i generalnie w skali kraju zawyżają masy
Ja mam odwrotne spostrzeżenia. Przez trzy lata nie ciąłem zrębów bo masa była wykonana w cięciach trzebieżowych.
Generalnie w skali kraju rosną etaty, bo drzewostany mamy coraz starsze, wszak tniemy zaledwie 55% przyrostu :)
Awatar użytkownika
magda55
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 16544
Rejestracja: środa 22 mar 2006, 16:24
Lokalizacja: krakow

Post autor: magda55 »

niziołek pisze::) Dziękujemy! Ja generalnie lubię urządzeniowców, bo to są twórczy bardzo leśnicy, ale nie zawsze mam po Was wszystko dobrze poukładane...Hej! :wink:
Ale mapy miałeś dobrze zrobione ?? ;)
Dobry humor nie załatwi wszystkiego ale wkurzy tyle osób, że warto go mieć :)
Awatar użytkownika
acer_75
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2813
Rejestracja: niedziela 10 kwie 2011, 10:12
Lokalizacja: Bory

Post autor: acer_75 »

U nas obecnie zaczyna się taksacja tzw "przyspieszona" bo operat kończy się w 2013r.
Zrobione są już dwa leśnictwa i generalnie leśniczowie chwalą sobie współpracę.
magda55 pisze:Ale mapy miałeś dobrze zrobione ?? ;)
My w tamtym roku zrobiliśmy sobie ortofotomapę i po nałożeniu na naszą bazę jest kilka nieścisłości ale teraz zaczynają to prostować.
mutuk1
początkujący
początkujący
Posty: 72
Rejestracja: piątek 09 mar 2012, 12:26
Lokalizacja: pl

Post autor: mutuk1 »

Jest taki pomysł, na razie w powijakach, by PUL w większym stopniu skupiał się na opisywaniu ekosystemu leśnego i jego stanu, a w temacie czynności gospodarczych większą dowolność pozostawiał nadleśnictwom. Jak się to ma przełożyć na praktykę - nie wiem, ale jest to mniej więcej zbieżne z ideą większego udziału SL w opracowywaniu PUL. Co o tym sądzą praktycy z LP?
Jak to ugryźć? Chodzi właśnie o to, że to terenowcy z LP powinni najlepiej znać swój kawałek lasu, a urządzanie wprowadzać szersze spojrzenie. Idea może i dobra tylko w jaki sposób wprowadzić ją w życie?
Awatar użytkownika
3006hc
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1129
Rejestracja: piątek 22 sie 2008, 03:25
Lokalizacja: z lasu

Post autor: 3006hc »

mutuk1,

A mi sie wydaje, że my w ogóle zbyt dużo przy tym lesie dłubiemy. Może po prostu damy mu rosnąć...? No ale mogłoby się wtedy okazać, że można robić kolejne "optymalizacje"... :/
Różnica między ekologiem, a ekofilem jest mniej więcej taka jak miedzy pedagogiem a pedofilem....
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

mutuk1 pisze:Jest taki pomysł, na razie w powijakach, by PUL w większym stopniu skupiał się na opisywaniu ekosystemu leśnego i jego stanu, a w temacie czynności gospodarczych większą dowolność pozostawiał nadleśnictwom. (...) Idea może i dobra tylko w jaki sposób wprowadzić ją w życie?
W zasadzie każda sugestia SL została uwzględniona przez taksatorów. W życie zostało to wprowadzone na etapie uzgadniania :)
Np So 18 lat CP - nasza sugestia TW (bo CP już raz wykonano, a nic się nie stanie jak w tym d-stanie zabieg zrobimy za 4 lata)
Inny d-stan 9So 1Brz 5lat, CW - nasza propozycja - tu trochę za dużo sarenek i lepiej wykonać zabieg trochę później jako CP - brak szkodliwych samosiewów, a d-stan wyrównany. Wydzielenie 0,06 ha TP - nasza propozycja - brak wskazówki - koszt wykonania szacunków dla takiego znaczka pocztowego większy niż wartość drewna. Te kilka drzew można pozyskać w ramach cięć przygodnych bez tworzenia papierologii związanej z szacunkami brakarskimi i nie tylko... dla 0,5 -1m³
Itp itd.
lastel

Post autor: lastel »

Plany 5, 7, 10 ,20 letnie to była domena gospodarki socjalistycznej . Z tego pozostały tylko 10letnie w lasach :D
lastel

Post autor: lastel »

To co z tymi zaszłościami po komunizmie ? , dalej ciągniemy ?
ODPOWIEDZ