Leśniczy będzie płacił za przeładowany samochód z drew

Przetwórstwo i handel drewnem...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22759
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
sl71
początkujący
początkujący
Posty: 67
Rejestracja: czwartek 02 gru 2004, 00:00
Lokalizacja: Okolice

Post autor: sl71 »

Tak więc już jest rozporządzenie o gęstości drewna, wchodzi w życie 7 dni od ogłoszenia a więc od 25 maja 2012.
Zobaczymy co zmieni w wywozie drewna...

Dziennik Ustaw poz. 536
Awatar użytkownika
sl71
początkujący
początkujący
Posty: 67
Rejestracja: czwartek 02 gru 2004, 00:00
Lokalizacja: Okolice

Post autor: sl71 »

Awatar użytkownika
sl71
początkujący
początkujący
Posty: 67
Rejestracja: czwartek 02 gru 2004, 00:00
Lokalizacja: Okolice

Post autor: sl71 »

Artykuł na stronie Lasu Polskiego http://www.laspolski.net....trona-2123.html

"Na stronę Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego trafiła następująca informacja: Inspektorzy z Wojewódzkiego ITD w Białymstoku w dniu 4 kwietnia na drodze krajowej nr 61 w miejscowości Grajewo/Toczyłowo dokonali kontroli pojazdu, należącego do przewoźnika polskiego, przewożącego dłużycę dębową. Samochód był przeładowany i przewoźnik z tego powodu może być ukarany karą administracyjną w wysokości 10020 zł.
Podobnych informacji na stronie GITD jest dużo, ale dla terenowych pracowników Lasów Państwowych, którzy dziennie wydają kilka tysięcy transportów z drewnem, interesujące może być następujące zdanie:Postępowanie wyjaśniające toczyć się również będzie także wobec załadowcy odpowiedzialnego za stwierdzone naruszenia.
Kim jest w tym przypadku „załadowca”?

Kto jest nadawcą

Odpowiedzialności załadowcy należy szukać obecnie w ustawie o drogach publicznych. Art. 13g mówi bowiem, że za przejazd po drogach publicznych pojazdów nienormatywnych – tak określa się pojazd z ładunkiem większym niż dopuszczalny – nakłada się karę administracyjną nie tylko na przewoźnika, ale także na organizatora transportu, nadawcę, odbiorcę, załadowcę lub spedytora, jeżeli okoliczności sprawy lub dowody jednoznacznie wskazują, że miał wpływ lub godził się na powstanie naruszenia obowiązków lub warunków przewozu drogowego. (Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym, która wejdzie w życie 19 października tego roku, tu właśnie przeniesie artykuł 13g z ustawy o drogach publicznych, nadając mu numer 140aa.)
Jaką rolę przy transporcie drewna pełni leśniczy i czy może odpowiadać za przeładowany samochód?
Leśniczy nie jest organizatorem transportu, odbiorcą, załadowcą, spedytorem ale przyjrzyjmy się, czy czasem nie jest możliwe przypisanie mu roli nadawcy? Dyrekcja Generalna LP, w piśmie do GITD z maja 2011 r., twierdzi, że nie. Nadawcę utożsamia przy tym z „wysyłającym”, odnajdując ten termin w Kodeksie Cywilnym, gdzie ten podmiot określa się jako zawierający z przewoźnikiem umowę przewozu w zakresie działalności jego przedsiębiorstwa. To zapewne fragment opinii prawnej, ale jak to w życiu – co prawnik to inna opinia. Wiążące są dopiero prawomocne wyroki sądów.

Kwit wywozowy jako list przewozowy

Przytoczmy inną ustawę – Prawo przewozowe. Wg niej nadawca składa przewoźnikowi na przesyłkę towarową list przewozowy, a jeżeli przy danym rodzaju przewozu jest to powszechnie przyjęte, w inny sposób dostarcza informacji niezbędnych do prawidłowego wykonania przewozu. W liście przewozowym, którym może być także przekaz elektroniczny, wydruk komputerowylub inny dokument, nadawca zamieszcza: nazwę i adres nadawcy, jego podpis oraz określenie placówki przewoźnika zawierającej umowę, miejsce przeznaczenia przesyłki oraz nazwę i adres odbiorcy, określenie rzeczy, masy, liczby sztuk przesyłki, sposobu opakowania i oznaczenia, inne wskazania i oświadczenia, wymagane albo dopuszczone zgodnie z przepisami ze względu na warunki danej umowy lub sposób rozliczeń.
Kwit wywozowy i asygnata dostarcza danych określonych dla listu przewozowego i jest dokumentem powszechnie przyjętym przy przewozie drewna z LP.
Prawo przewozowe określa także, że nadawca, odbiorca lub inny podmiot wykonujący czynności ładunkowe jest obowiązany wykonać je w sposób zapewniający przewóz przesyłki towarowej zgodnie z przepisami ruchu drogowego i przepisami o drogach publicznych, a wszczególności niepowodujący przekroczenia dopuszczalnej masy pojazdów lub przekroczenia dopuszczalnych nacisków osi. Ponadto prawo przewozowe stanowi, że osobę, którą oddaje przewoźnikowi przesyłkę do przewozu, uważa się za upoważnioną przez nadawcę do wykonywania wszelkich czynności związanych z zawarciem umowy przewozu. A to leśniczy wydaje drewno przewoźnikowi z upoważnienia nadleśniczego.

Rozporządzenie zważy drewno

Nowością jest rozporządzenie Ministra Środowiska i Ministra Gospodarki w sprawie określania gęstości drewna. Po długim okresie oczekiwania, ministrowie podpisali je 2 maja (weszło w życie 25 maja). W tabeli stanowiącej załącznik do rozporządzenia została określona gęstość w kg/m3 dla gatunków drewna przewożonego środkami transportu drogowego.
Skoro stało się oczywiste, ile waży drewno, które leśniczy wydaje z lasu, możliwe jest, że rozporządzenie tym bardziej umożliwi karanie leśniczych. Stracą oni koronny argument, że nie wiedzieli, ile waży drewno, które wydają z lasu.
Potrzebna jest nowa opinia prawna, aby określić jak uniknąć ryzyka, że to leśniczowie zapłacą za przeładowane samochody. Do tej pory w LP panuje przekonanie, że leśnicy nie mogą odpowiadać za przeładowane samochody z drewnem, bo LP nie mogą ograniczać działalności gospodarczej innych podmiotów, tj. przewoźników i odbiorców drewna. W cytowanym już piśmie do GITD przeczytamy: Okoliczność, że przy załadunku obecny jest pracownik Lasów Państwowych nie ma żadnego znaczenia dla sposobu, zasad i obowiązków związanych z załadunkiem, przewozem (transportem) drewna po drogach publicznych.
Czytając powyższe, można odnieść wrażenie, że Lasy chcą całkowicie uwolnić się od odpowiedzialności za ilość wydanego drewna, a więc i przeładowanie samochodu. Tylko czy po wejściu w życie rozporządzenia o gęstości drewna to się uda i mimo podtrzymywania opinii, że przeładowane samochody „to nie nasza sprawa” sądy nie stwierdzą przypadkiem inaczej? I kto wtedy zostanie ukarany? Komentarzem może być zdanie wypowiedziane przez jednego z leśniczych, z którym rozmawiałem na ten temat: –Lasy Państwowe nie widzą problemu przeładowanych samochodów, bo to leśniczy zapłaci karę.

Tylko tych kilka wałków...

Innym problemem związanym z załadunkiem drewna jest pozostawanie po wywozie małych mas drewna. Dla leśniczego lepiej jeśli przewoźnik zabierze drewno w całości z danego miejsca, nawet jeśli przeładuje pojazd. Kie-rowcy zatrzymywani w przeładowanych samochodach tłumaczą się często właśnie w taki sposób: to leśniczy kazał zabrać do końca stos czy mygłę.
Doświadczenia kontaktów z przewoźnikami są różne. Sam jako podleśniczy przeprowadza-łem samochód w kilka miejsc, żeby załadować nawet niewielkie ilości drewna. Tak się robi, choć nie zawsze może to być opłacalne dla przewoźnika. Spotkałem się też z kierowcami, którzy mimo że z góry podawali jaką ilość drewna mogą zabrać, sami mierzyli ładunek na samochodzie. Spowodowane to było tym, że jeden z odbiorców przy wjeździe na teren jego zakładu ważył samochody z drewnem i nie płacił za ponadnormatywny ładunek. Skutkiem tego, nie zawsze zabierane było całe drewno wypisane na kwicie wywozowym, a na gruncie pozostawało nie wywiezionych nawet kilka stosów papierówki. Nadwyżkę drewna trzeba było przychodować z nowym numerem i przyjąć na stan.
Leśniczy będzie musiał też zwrócić uwagę na długość przewożonego drewna, bo przepisy ograniczają długość zespołu złożonego z pojazdu silnikowego i naczepy do 18,75 m. Co ogranicza długość drewna do ok. 14,5 m. Gdy pojazd przekracza długość 23 m, także jest traktowany jako nienormatywny, a jego przejazd musi być pilotowany.

Ile może zabrać kierowca?

Skąd leśniczy miałby wiedzieć, jaka jest dopuszczalna ładowność samochodu, który przyjeżdża po drewno? Powinno to być podane w upoważnieniu lub trzeba będzie bazować na oświadczeniu kierowcy.
Przydałoby się także uzupełnienie w programie Leśnik używanym przez pracowników w terenie, tak aby automatycznie dodawana był waga wydawanego drewna wg rozporządzenia, a także ograniczenie długości pozyskiwanego drewna do zgodnej z przepisami drogowymi.
Inną możliwością jest pozostawienie wszystkiego kierowcy, aby sam obliczał masę drewna jaką może załadować na podstawie tabeli z rozporządzenia o gęstości drewna, ale niech leśniczowie sami ocenią czy to jest dobre rozwiązanie.
Co ciekawe, żaden z leśniczych, z którymi przed 25 maja rozmawiałem na temat przeładowanych samochodów z drewnem, nie wiedział o tym, że wkrótce mogą zmienić się ważne w tej kwestii przepisy. Dlatego chciałbym poddać pod uwagę Czytelników pomysł podpatrzony w innej firmie. Istnieje tam monitoring prawny i o zmianach w prawie, które mogą mieć wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa, są mailowo informowani wszyscy pracownicy.
Zapraszam do wypowiedzi na powyższy temat. Czy Czytelnicy zetknęli się z problemem przeładowanych samochodów z drewnem i jaka była do tej pory praktyka działań w tej sprawie Inspekcji Transportu Drogowego?"
mackomacko
początkujący
początkujący
Posty: 139
Rejestracja: poniedziałek 16 maja 2011, 08:57

Post autor: mackomacko »

http://www.auto-swiat.pl/1-bezmyslni-przewoznicy

Tutaj macie przykładowe wysokości kar. Z tekstu wynika że maksymalna kara to 15tyś. pytanie czy łaczna czy za jedno wykroczenie? Mozna mieć i przeładowane auto i przekroczony czas pracy.
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22759
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105203
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Cwaniaczek. Jeśli nie ma tam innej drogi to którędy ma jechać?

PS. W zasadzie to ze względu na to co mówi w komentarzu nie "cwaniaczek" ale "klocek".
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

Piotrek pisze:Cwaniaczek. Jeśli nie ma tam innej drogi to którędy ma jechać?
Kiedyś mówiłeś, że jesteś na przestrzeganiem prawa.
Bulwersowałeś się też, że jesteśmy (obywatele są) za przestrzeganiem prawa, ale tylko wtedy gdy nie dotyczy ono nas.
Albo zmieniłeś poglądy, albo ja się pogubiłem.

Ten kierowca przekroczył ograniczenie 10 -krotnie (1000%) przy którymś przejeździe ten most się rozpadnie, a Ty, ja, my będziemy płacić na jego odbudowę i na leczenie tego kierowcy.

"Cwaniaczek" no cwaniaczek, bo ładunek do mostu i przez most powinien zostać przewieziony małym lekkim pojazdem.
andrzejos
leśniczy
leśniczy
Posty: 521
Rejestracja: czwartek 20 sty 2011, 14:44

Post autor: andrzejos »

Atlas pisze:
Piotrek pisze:Cwaniaczek. Jeśli nie ma tam innej drogi to którędy ma jechać?
Kiedyś mówiłeś, że jesteś na przestrzeganiem prawa.
Bulwersowałeś się też, że jesteśmy (obywatele są) za przestrzeganiem prawa, ale tylko wtedy gdy nie dotyczy ono nas.
Albo zmieniłeś poglądy, albo ja się pogubiłem.

Ten kierowca przekroczył ograniczenie 10 -krotnie (1000%) przy którymś przejeździe ten most się rozpadnie, a Ty, ja, my będziemy płacić na jego odbudowę i na leczenie tego kierowcy.

"Cwaniaczek" no cwaniaczek, bo ładunek do mostu i przez most powinien zostać przewieziony małym lekkim pojazdem.
to co, może Lesniczy będzie go jeszcze pilotował ;/
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105203
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Atlas pisze:Kiedyś mówiłeś, że jesteś na przestrzeganiem prawa.
Bo jestem. Nie pisałem tego bo tak myślę. Pisałem to wyobrażając sobie jak myślą tamtejsi zainteresowani wywozem drewna.
Lasy? A co mnie obchodzi, którędy klient drewno wywiezie. Jak nie ma drogi to niech helikopter wynajmie. Albo po jednej sztuce niech wozi.
Przewoźnik? Przecie nic się do tej pory nie stało a zarobić muszę bo do garnuszka coś wkładać trzeba.
Zleceniodawca? A co mnie obchodzą ograniczenia? Ja tego nie wiozę. Ja nawet nie wiem, że tam są jakieś ograniczenia. A jak nie chce wozić jeden z drugim to znajdę takiego co pojedzie.

PS. Szczerze mówiąc, to liczyłem na to, że moja prowokująca wypowiedź spowoduje jakąś ciekawą dyskusję.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

andrzejos pisze:to co, może Lesniczy będzie go jeszcze pilotował
A od kiedy leśniczy ma do tego uprawnienia i dlaczego sądzisz, że chciałbym by leśniczowie mieli uprawnienia do kontroli ruchu drogowego?
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105203
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Atlas pisze:A od kiedy leśniczy ma do tego uprawnienia
Do poprowadzenia na terenie leśnictwa metoda "Pan jedzie za mną" nie trzeba jakichkolwiek (poza prawem jazdy) uprawnień.
Atlas pisze:dlaczego sądzisz, że chciałbym by leśniczowie mieli uprawnienia do kontroli ruchu drogowego?
A gdzie zawarto taka sugestię?
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

Piotrek pisze:Pisałem to wyobrażając sobie jak myślą tamtejsi zainteresowani wywozem drewna.
OK
Piotrek pisze:Jeśli nie ma tam innej drogi to którędy ma jechać?
Tak jak wyżej napisałem leśniczy nie ma uprawnień do kontroli ruchu (i dobrze). Z drugiej strony jak taki most się rozwali, to nawet osobówką tam nie przejadę a jego odbudowa zajmie lata naszym drogowcom, więc powinno mi zależeć by ten most nie był poddawany takim obciążeniom.
Piotrek pisze:Albo po jednej sztuce niech wozi.
Też racja, ale przed zakupem sprzedający powinien poinformować odbiorcę o takim ograniczeniu całkowitej masy dopuszczalnej na tej drodze i nie nabijać klienta w butelkę.
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

Piotrek pisze:Do poprowadzenia na terenie leśnictwa metoda "Pan jedzie za mną" nie trzeba jakichkolwiek (poza prawem jazdy) uprawnień.
To jasne.
Piotrek pisze:A gdzie zawarto taka sugestię?
tu
andrzejos pisze:to co, może Lesniczy będzie go jeszcze pilotował
Pilotowanie pojmuję jako coś więcej niż "pan jedzie za mną"
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105203
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Atlas pisze:Pilotowanie pojmuję jako coś więcej niż "pan jedzie za mną"
Ależ zapewniam Cię, że autor miał na myśli wyłącznie to, o czym ja pomyślałem. Poza tym ani pilotowanie w znaczeniu popularnym jak i specjalistycznym nie ma nic wspólnego z uprawnieniami do kontroli ruchu drogowego.
Zresztą poczekajmy na odpowiedź autora. :)

PS. Na drogach leśnych leśniczy posiada uprwanienia do kontroli ruchu drogowego :wink:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

giepol
początkujący
początkujący
Posty: 248
Rejestracja: sobota 17 paź 2009, 22:29
Lokalizacja: z lasu

Post autor: giepol »

A gdzie jest" Leśniczy który płaci za przeładowany samochód"??. O tym jest podobno ten temat.....U Nas zapłacił leśniczy za przeładowanie samochodu,mimo starań RDLP,jest wyrok. :x
Ale czy płacicie dalej???, Czy przewoźnicy już nie wezmą więcej , u nas nie biorą więcej jak w taryfikatorze o wadze danych gatunków i jest O'key. :]
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170243
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

giepol pisze:u nas nie biorą więcej jak w taryfikatorze o wadze danych gatunków
To widać na drogach, jak się mija zestawy załadowane "do połowy" w porównaniu z ubiegłymi latami.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22759
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

giepol pisze:A gdzie jest" Leśniczy który płaci za przeładowany samochód"??. O tym jest podobno ten temat.....U Nas zapłacił leśniczy za przeładowanie samochodu,mimo starań RDLP,jest wyrok. :x
Ale czy płacicie dalej???, Czy przewoźnicy już nie wezmą więcej , u nas nie biorą więcej jak w taryfikatorze o wadze danych gatunków i jest O'key. :]
Coś więcej o tym wyroku możesz napisać? :?: :shock:
U nas generalnie wydajemy tyle, ile chce przewoźnik, a w razie czego mamy się podpierać pismem DGLP z zeszłego roku. :|
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Szarlej
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2120
Rejestracja: piątek 26 lis 2004, 00:00

Post autor: Szarlej »

j24 pisze:U nas generalnie wydajemy tyle, ile chce przewoźnik, a w razie czego mamy się podpierać pismem DGLP z zeszłego roku. :|
Wiara w leśną mitologię ciągle żywa :lol: :lol:
Awatar użytkownika
Rafał i Ania
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3056
Rejestracja: niedziela 16 sty 2011, 21:07

Post autor: Rafał i Ania »

ten co za nim jedzie to co ma wagę w oczach? :lol:
Nie wiem ile waży drewno ale taki pojazd max 10-12 ton to rozumiem że drzewo 38-40.
Pytanie pomocnicze (najlepiej do zarządcy drogi)co było przyczyna ustalenia takiego ograniczenia?
A gdzie jest" Leśniczy który płaci za przeładowany samochód"??. O tym jest podobno ten temat.....U Nas zapłacił leśniczy za przeładowanie samochodu,mimo starań RDLP,jest wyrok.
Bo to kraj z chorym systemem ustawodawczym i wykonawczym
Piotrek pisze:PS. Szczerze mówiąc, to liczyłem na to, że moja prowokująca wypowiedź spowoduje jakąś ciekawą dyskusję.
O czym Piotrze o czym i z kim, tu nie ma z kim dyskutować znaki stawiają jak chcą , kierowcy jeżdżą jak chcą , firmy pracują jak chcą.

Nie wiem kto napisał w temacie że gość może wozić po jednej belce.
A pewnie i byłby z tego nad wyraz zadowolony , jeden mały bzdynks kto to drewno kupi????
Siedzą na Wall Street panowie z pejsami
mozolnie pracują nad zerami
do zera wciąż doliczają zera
to się nazywa finansjera (G.M.)
ODPOWIEDZ