Wysokość górna d-stanu

Geodezja, teledetekcja, inwentaryzacja, plan urządzenia lasu...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
adi
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 365
Rejestracja: wtorek 16 cze 2009, 09:32
Lokalizacja: Katowice

Wysokość górna d-stanu

Post autor: adi »

Zostałem zaskoczony na ostatnim egzaminie pytaniem o rodzaje wysokości górnej. Czy ktoś z was może pomóc i odpowiedzieć na to pytanie?

Jak do tej pory wysokość górna, to była dla mnie wysokość 100 najwyższych/najgrubszych drzew w d-stanie na pow. 1ha, czy jest coś jeszcze czego nie wiem???
Brzost
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22054
Rejestracja: piątek 22 lip 2005, 00:00

Post autor: Brzost »

Najczęściej rozumie się pod tym wysokość 100 najgrubszych drzew na ha. Tak się uczyłem na studiach i tak określam w swoich badaniach :-) Ale niektórzy definiują inaczej - np. 200 albo 250, albo też 10 % najgrubszych.
„Imperatorowa i państwa ościenne przywrócą spokojność obywatelom naszym/Przeto z wolnej woli dziś rezygnujemy/Z pretensji do tronu i polskiej korony/Nieszczęśliwie zdarzona w kraju insurekcja/Pogrążyła go w chaos oraz stan zniszczenia." (Jacek Kaczmarski - "Krajobraz po uczcie")
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170026
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Za encyklopedią leśną:
Wysokość górna to wysokość drzew najgrubszych, a jednocześnie najwyższych (górujących), stanowiących wg Weisego 20% całkowitej liczby drzew w drzewostanie (piąta klasa drzew przy jednakowej ich liczbie w każdej klasie wg Uricha). Wysokość górna lepiej charakteryzuje drzewostan niż wysokość przeciętna, która ulega większym wahaniom w wyniku zabiegów gospodarczo - hodowlanych,w związku z tym brana jest za jedną z podstaw do łączenia w szeregi rozwojowe drzewostanów różnego wieku przy opracowywaniu tablic zasobności (np. metoda T i R Hartigów). Cechy taksacyjne tych drzewostanów określa się na podstawie analizy pniowej drzew próbnych, reprezentujących klasę drzew najgrubszych (górujących) w wytypowanych drzewostanach wskaźnikowych.
Źródło: Mała encyklopedia leśna, Pr. zb. Wyd.PWN, Warszawa 1980, str. 803
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
adi
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 365
Rejestracja: wtorek 16 cze 2009, 09:32
Lokalizacja: Katowice

Post autor: adi »

Mimo wszystko to nie odpowiedzi na zadanie: ,,Wymień rodzaje wysokości górnej" :cry:
ODPOWIEDZ