Trzebieże w świerczynach

Selekcja drzew, szkółki, odnowienia, zalesienia, pielęgnowanie, inne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Beskidzianin
początkujący
początkujący
Posty: 200
Rejestracja: piątek 28 sty 2005, 00:00

Post autor: Beskidzianin »

Czy ktoś mógłby mi odpowiedzieć jakie są zasadnicze różnice w trzebieżach stosowanych w praktyce między świerczynami a jedlinami (ryciny też są mile widziane), oraz ryciny obrazujące wkraczanie świerka, buka i jodły po ostatnim zlodowaceniu.
Apropo zlodowaceń u nas w Beskidzie Żywieckim wiosny nie widać czyżby początek glacjału Żywieckiego :wink: .
Borsuk
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5015
Rejestracja: czwartek 06 sty 2005, 00:00
Lokalizacja: tubylec

Post autor: Borsuk »

Beskidzianin pisze:Czy ktoś mógłby mi odpowiedzieć jakie są zasadnicze różnice w trzebieżach stosowanych w praktyce między świerczynami a jedlinami
... z gór nie jestem, ale z tego co mnie kiedyś uczyli o górskich drzewostanach to w świerczynach w trzebieżach wczesnych musisz mocno wchodzić z cięciami, żeby zachować możliwie jak najdłuższe korony (jakieś 1/2-2/3 wysokości) co ma zapewnić stabilność drzewostanu - wiatry, a jednocześnie tak aby nie przerwać zwarcia ...

... później cięcia coraz bardziej umiarkowane, a w trzebeżach późnych najpierw cięcia "w górze", a potem "w dole" ale rzadziej ...

... w jodle to można z zabiegami wchodzić trochę słabiej i częściej - w taki sposób żeby przypominało to w pewnym stopniu cięcia przerębowe ...

8)
... chcesz pokoju - szykuj się na wojnę ...
Brzost
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22054
Rejestracja: piątek 22 lip 2005, 00:00

Post autor: Brzost »

Generalna różnica jest taka, że trzebież w świerku jest bardziej dolna, a w jodle bardziej górna. W jodle dbamy o zachowanie również dolnych warstw (zwarcie pionowe) a w świerku raczej nie.
„Imperatorowa i państwa ościenne przywrócą spokojność obywatelom naszym/Przeto z wolnej woli dziś rezygnujemy/Z pretensji do tronu i polskiej korony/Nieszczęśliwie zdarzona w kraju insurekcja/Pogrążyła go w chaos oraz stan zniszczenia." (Jacek Kaczmarski - "Krajobraz po uczcie")
rafal_knieja
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1101
Rejestracja: poniedziałek 29 sie 2005, 00:00
Lokalizacja: tdyery

Post autor: rafal_knieja »

beskidzianin mozna wiedziec po co ci to?? Na studia potrzebne czy już pracujesz??
Awatar użytkownika
Beskidzianin
początkujący
początkujący
Posty: 200
Rejestracja: piątek 28 sty 2005, 00:00

Post autor: Beskidzianin »

rafal_knieja pisze:beskidzianin mozna wiedziec po co ci to?? Na studia potrzebne czy już pracujesz??
Na studia.

W tym problem, że tych różnic ponoć jest wiele, a za bardzo nie wiem jakie to są te różnice.
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77844
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

... ja bym prowadził świerka rzadziej, utrzymywał koronę do ziemi, po cięciu w młodości do pół metra przerwy między ich gałęziami ...
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
ODPOWIEDZ