definicje

Geodezja, teledetekcja, inwentaryzacja, plan urządzenia lasu...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
d29k
początkujący
początkujący
Posty: 4
Rejestracja: środa 04 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: trzciana

definicje

Post autor: d29k »

Dzień dobry. Z racji pewnych problemów dot. działki graniczącej z lasem, interesują mnie definicje następujących terminów: zwarty kompleks leśny oraz rozproszona enklawa leśna. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105220
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Definicje "kompleksu leśnego" są co najmniej dwie:
1. "Powierzchnia kilku lub kilkudziesięciu tys. ha porośnięta lasem i ograniczona obszarami bezleśnymi, np. wodami, bagnami, łąkami i polami, powiązana w całość administracyjną, gospodarczą lub przyrodniczą." ( http://www.forum.lasypolskie.pl/viewtop ... 028#111028 )
2. "(prawo ochrony środowiska i polityka leśna), powierzchnia pokryta roślinnością leśną lub przejściowo pozbawiona roślinności leśnej otoczona gruntami, nie będącymi lasami (tj. nie będącymi gruntami pokrytymi roślinnością leśną, nie będącymi gruntami, ... " ( http://www.forum.lasypolskie.pl/viewtop ... 143#111143 )
Natomiast jeśli chodzi o "enklawę leśną" to spotkałem tylko jedną definicję:
1. "grunt nieleśny otoczony lasem, należący do innego właściciela" ( http://nauczyciele.erys.pl/index/?id=02 ... f313743079 )
z czym nie do końca się zgadzam, bo enklawa może również należeć do tego samego właściciela co las. Tak więc powinno być, że jest to grunt nieleśny otoczony gruntem leśnym.
Nie spotkałem w praktyce określenia "rozproszona enklawa leśna" - czy nie chodzi przypadkiem o "enklawy leśne" położone w sposób "rozproszony" czyli "enklawy leśne rozproszone"?
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

d29k
początkujący
początkujący
Posty: 4
Rejestracja: środa 04 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: trzciana

Post autor: d29k »

Dziękuję:)
Chodzi dokładnie o "rozproszone enklawy leśne". Taki zapis widnieje w tabeli dotyczącej kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Nigdzie nie mogłam znaleźć tej definicji. Czyżby było to sformułowanie wymyślone przez urzędników celem utrudnienia życia petenta?
d29k
początkujący
początkujący
Posty: 4
Rejestracja: środa 04 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: trzciana

Post autor: d29k »

Bardzo proszę również o definicję enklaw leśnych położonych w sposób rozproszony.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105220
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

d29k pisze:Bardzo proszę również o definicję enklaw leśnych położonych w sposób rozproszony.
No to się samo przez się rozumie...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170275
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Moim zdaniem owe rozproszone enklawy leśne to nic innego jak małe kompleksy leśne rozrzucone wśród pól. Inaczej chyba się tego nie da zdefiniować. Pozostaje jeszcze kwestia "małości" tzn jaka powierzchnia kwalifikuje do takiej nazwy.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105220
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Sten pisze:rozproszone enklawy leśne to nic innego jak małe kompleksy leśne
Nie, bo takie pojęcie jest sprzeczne z definicją enklawy leśnej. Patrz wyżej.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170275
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Piotrek pisze:Nie, bo takie pojęcie jest sprzeczne z definicją enklawy leśnej. Patrz wyżej.
Biorąc na logikę masz rację, ale z drugiej strony, kupy się to nie trzyma w kontekście choćby planów oddziaływania na środowisko itp.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105220
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Bo tak prawdę mówiąc, to mnie się wydaje, że to taka "pseudonaukowa nowomowa" urzędnicza...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

d29k
początkujący
początkujący
Posty: 4
Rejestracja: środa 04 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: trzciana

Post autor: d29k »

No właśnie, kwestia powierzchni jest tu bardzo istotna. Jestem laikiem jeśli chodzi o terminologię związaną z lasem, ale wydaje mi się, że lasu o powierzchni ok. 3 ha nie sposób nazwać "zwartym kompleksem leśnym" (w dodatku jest to las w miarę rzadko odsadzony drzewami - o ile mogę się tak wyrazić).
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105220
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

d29k pisze:wydaje mi się, że lasu o powierzchni ok. 3 ha nie sposób nazwać "zwartym kompleksem leśnym"
Jeśli w okolicy jest to największy kawałek lasu to można. Rzecz w tym, że to nie zależy od powierzchni ale głównie od otaczających gruntów :)
d29k pisze:w dodatku jest to las w miarę rzadko odsadzony drzewami - o ile mogę się tak wyrazić
Masz na myśli mały stopień (wskaźnik, czynnik) zadrzewienia? Bo wiesz mogę sobie wyobrazić starodrzew bukowy, gdzie odległości pomiędzy okazałymi bukami są kilkunastometrowe (czyli las jest "rzadki") a jednak zadrzewienie tego fragmentu będzie w miarę duże. Jeśli mówisz o powierzchni z niskim wskaźnikiem zadrzewienia to rozumiem Twoje wątpliwości ale jeśli coś jest lasem według ewidencji gruntów to liczy się jako las, niezależnie od tego ile i w jakiej formie zwarcia rośnie tam drzew.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
dendryt
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1173
Rejestracja: środa 13 lut 2008, 11:33
Lokalizacja: cesarstwo japonii

Post autor: dendryt »

d29k pisze:wydaje mi się, że lasu o powierzchni ok. 3 ha nie sposób nazwać "zwartym kompleksem leśnym" (w dodatku jest to las w miarę rzadko odsadzony drzewami
Termin - "zwarty" - odnosi się w tym przypadku do powierzchni gruntu, a nie do tego, co na tej powierzchni rośnie. To znaczy, że zwartym kompleksem leśnym, jest również grunt czasowo pozbawiony lasu, wskutek np. prowadzonej gospodarki leśnej, albo też na skutek pożaru.
Piotrek pisze:Natomiast jeśli chodzi o "enklawę leśną" to spotkałem tylko jedną definicję:
1. "grunt nieleśny otoczony lasem, należący do innego właściciela"
Hmm, ja bym taki grunt nazwał raczej - "enklawą w lesie" :) Taka nazwa wydaje się jakby jaśniejsza dla przytoczonej definicji. Enklawa leśna kojarzy mi się tak jak Stenowi.
Ale to rzeczywiście taka szkolna dyskusja. :D
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105220
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

dendryt pisze:Hmm, ja bym taki grunt nazwał raczej - "enklawą w lesie" :)
W zasadzie masz rację, ale większość znanych mi leśników takie "enklawy w lesie" nazywa "enklawami leśnymi".
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

ODPOWIEDZ