oznakowanie dróg leśnych

Ochrona mienia w Lasach Państwowych...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
doralek
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 480
Rejestracja: czwartek 06 sie 2009, 14:01
Lokalizacja: pagórki

oznakowanie dróg leśnych

Post autor: doralek »

Przykład: Jestem leśniczym w RDLP Kraków. Jechałem nad morze i zatrzymałem się w lesie /RDLP Warszawa/ wjeżdżając za znak "zakaz ruchu", ale z tabliczką na dole: "nie dotyczy ALP". Policja pogoniła mnie, ignorując legitymację służbową. Ich argumenty to pytanie: czy wykonuje tu Pan czynności służbowe?. Mogłem tam wjechać, czy nie?
Awatar użytkownika
zasaznasa
początkujący
początkujący
Posty: 200
Rejestracja: czwartek 30 paź 2008, 11:34
Lokalizacja: Hopla

Post autor: zasaznasa »

zasady udostępniania lasu zawarte są m.in. w art. 29 ustawy o lasach, który mówi, że:
"Ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach. Nie dotyczy to inwalidów poruszających się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb.
1a. Jazda konna w lesie dopuszczalna jest tylko drogami leśnymi wyznaczonymi przez nadleśniczego.
2. Postój pojazdów, o których mowa w ust. 1, na drogach leśnych jest dozwolony wyłącznie w miejscach oznakowanych.
3. Przepisy ust. 1 oraz art. 26 ust. 2 i 3, a także art. 28, nie dotyczą wykonujących czynności służbowe lub gospodarcze:

1) pracowników nadleśnictw,
2) osób nadzorujących gospodarkę leśną oraz kontrolujących jednostki organizacyjne Lasów Państwowych,
3) osób zwalczających pożary oraz ratujących życie lub zdrowie ludzkie,
4) funkcjonariuszy Straży Granicznej chroniących granicę państwową oraz funkcjonariuszy innych organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i porządek publiczny,
5) osób wykonujących czynności z zakresu gospodarki łowieckiej oraz właścicieli pasiek zlokalizowanych na obszarach leśnych,
6) właścicieli lasów we własnych lasach,
7) osób użytkujących grunty rolne położone wśród lasów,
8) pracowników leśnych jednostek naukowych, badawczo-rozwojowych i doświadczalnych, w związku z wykonywaniem badań naukowych i doświadczeń z zakresu leśnictwa i ochrony przyrody,
9) wojewódzkich konserwatorów przyrody oraz pracowników Służb Parków Krajobrazowych,
10) osób sporządzających plany urządzenia lasu, uproszczone plany urządzenia lasu lub inwentaryzację stanu lasu, o której mowa w art. 19 ust. 3.

4. Imprezy sportowe oraz inne imprezy o charakterze masowym organizowane w lesie wymagają zgody właściciela lasu."

jak widzisz, ust. 3 tego artykułu wylicza podmioty uprawnione do wjazdu do lasu pojazdami silnikowymi, w związku z wykonywaniem przez te podmioty czynności służbowych i gospodarczych. w podanym przez ciebie przykładzie, w trakcie kontroli policji, nie wykonywałeś czynności służbowych. moim zadaniem (czytając przepisy ustawy) nie powinieneś wjechać do lasu samochodem.
słyszałem o podobnych przypadkach, gdzie policja i straż graniczna mandatowała pracowników SL. dla mnie to lekka przesada. :)
Jesień Leśnych Ludzi
Awatar użytkownika
scarab666
początkujący
początkujący
Posty: 99
Rejestracja: niedziela 20 gru 2009, 15:29
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: scarab666 »

trzeba było ich z innego prawa :P

mogłeś wejść do młodnika poniżej 4m i każdemu z nich po 1000 zł :twisted:


albo na zasadzie mundurowy mundurowego :]
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170025
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

No to się zdziwiłem pracowitością naszych stróżów prawa. Policja zawraca z leśnej drogi? Nieczęsty to przypadek, no ale idzie ku lepszemu jak widać. :]
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
kokos
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 389
Rejestracja: środa 09 maja 2007, 23:26
Lokalizacja: Posterunek

Post autor: kokos »

doralek pisze:Ich argumenty to pytanie: czy wykonuje tu Pan czynności służbowe?
Dżizas, ale obryci w ustawie o lasach :D :shock: Szkoda, że na moim terenie takich nie ma. Jak wyjaśnili Ci przedmówcy (i policjanci) - już wiesz, że nie mogłeś wjechać. I tak się dobrze skończyło, że Cię tylko "pogonili", więc chyba mandatu nie było... Swoją drogą - lekki obciach, ja bym chyba "szmaty" nie wyjął :lol:
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105113
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Sten pisze:Nieczęsty to przypadek, no ale idzie ku lepszemu jak widać. :]
U mnie nawet bardzo ku lepszemu. Znają sie nie tylko na KW w znaczeniu Kodeksu Wykroczeń ale także na KW w znaczeniu Kwit Wywozowy. Więc potrafią skontrolować wywóz i czasami to czynią. Dzięki temu informacje przekazywane przez złodziei, że Straż na drugim obrębie zajęta nie oznaczają dla miejscowych świetnej okazji...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
J.Walker
początkujący
początkujący
Posty: 147
Rejestracja: czwartek 21 sty 2010, 14:16
Lokalizacja: Bory Dolnośląskie

Post autor: J.Walker »

scarab666 pisze:albo na zasadzie mundurowy mundurowego
przypomniała mi się pewna historia, zatrzymał mnie kiedyś policjant próbowałem powołać się na mundur, a policjant na to: "a to źle pan trafił, byłem ostatnio w lesie na grzybach i leśniczy mandat mi wlepił..." tak że nie udało mi się wykręcić od mandatu w tej sytuacji. :D
Awatar użytkownika
scarab666
początkujący
początkujący
Posty: 99
Rejestracja: niedziela 20 gru 2009, 15:29
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: scarab666 »

J.Walker pisze: przypomniała mi się pewna historia, zatrzymał mnie kiedyś policjant próbowałem powołać się na mundur, a policjant na to: "a to źle pan trafił, byłem ostatnio w lesie na grzybach i leśniczy mandat mi wlepił..." tak że nie udało mi się wykręcić od mandatu w tej sytuacji. :D
trzeba było się go spytać dlaczego on się na mundur nie powołał :]
doralek
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 480
Rejestracja: czwartek 06 sie 2009, 14:01
Lokalizacja: pagórki

Post autor: doralek »

jak widzisz, ust. 3 tego artykułu wylicza podmioty uprawnione do wjazdu do lasu pojazdami silnikowymi, w związku z wykonywaniem przez te podmioty czynności służbowych i gospodarczych. w podanym przez ciebie przykładzie, w trakcie kontroli policji, nie wykonywałeś czynności służbowych. moim zadaniem (czytając przepisy ustawy) nie powinieneś wjechać do lasu samochodem.[quote]

OK! Szacun dla władzy!
Awatar użytkownika
jać
początkujący
początkujący
Posty: 85
Rejestracja: poniedziałek 25 sty 2010, 20:28
Lokalizacja: z kątowni

Post autor: jać »

Witam.
To i ja miałem podobną historię-w jednym z n-ctw dyrekcji w Białymstoku chcieliśmy przejechać najkrótszą drogą, która kiedyś była udostępniona publicznie (a teraz jak się okazało już nie jest) do pewnej wioski. Zaraz za zjazdem na drogę leśną zatrzymał nas (mnie i żonę) inż. nadzoru (jadąc konno z jakąś damą) i kazał zawrócić. Nie pomogły tłumaczenia ze razem z żoną pracujemy w LP. Kłótliwy nie jestem dałem za wygraną-ale ból w sercu pozostał :x . Teraz pojawia się pytanie-czy inż nadzoru wykonywał czynności służbowe jeżdżąc konno w sobotę z kobitką? Najwyrażniej w lesie albo mniemaniu owego inż. pozostało przeswiadczenie ze starych czasów że są równi i równiejsi.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105113
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

jać pisze:czy inż nadzoru wykonywał czynności służbowe jeżdżąc konno w sobotę z kobitką? Najwyrażniej w lesie albo mniemaniu owego inż. pozostało przeswiadczenie ze starych czasów że są równi i równiejsi.
Jak byś nie patrzył - ów IN był na terenie swego nadleśnictwa a ty nie, jak rozumiem. Czyli popatrz obiektywnie - Ciebie nie zabolało, że są równi i równiejsi ale to, że ty się do równiejszych nie zaliczasz...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
jać
początkujący
początkujący
Posty: 85
Rejestracja: poniedziałek 25 sty 2010, 20:28
Lokalizacja: z kątowni

Post autor: jać »

Piotrek pisze: ty się do równiejszych nie zaliczasz...
Czyli jednak są równi i równiejsi :D
A tak na poważnie to chciałem tylko podkreślić, że nie tylko policja "goni" leśników z lasu ale i wśród braci leśnej zdarzają się takie przypadki (ja bym na przykład nie miał sumienia pognać leśnika którego dziadek i rodzice pracowali w tym n-ctwie i który odwiedzając rodzinne strony chciał tylko przejechać drogą)
ODPOWIEDZ