Straż leśna kontra piraci na quadach

Ochrona mienia w Lasach Państwowych...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
callahan
leśniczy
leśniczy
Posty: 962
Rejestracja: czwartek 24 lip 2008, 18:24
Lokalizacja: deep forest Fangorn

Post autor: callahan »

kokos pisze:strażnik leśny może ścigać
Jeśli chcesz być precyzyjny, to nie pisz "ścigać" ponieważ słowo to pochodzi od "pościgu". A takowego strażnikowi nie wolno-bo nie ma on do pościgu sensu stricto uprawnień. :wink:
kokos pisze:Jest też kilka uprzywilejowanych ale to oczywiście z racji p.poż
Kierowcy tych uprzywilejowanych mają oczywiście "wkładkę" do prawa jazdy i przechodzą okresowe zaostrzone badania by mieć uprawnienia do ich prowadzenia. :|
Piotrek pisze:Prawo o ruchu drogowym obowiązuje na drogach.
Obowiązuje na drogach publicznych i w strefach zamieszkania.
Art. 1. 1. Ustawa reguluje zasady ruchu na drogach publicznych oraz w strefach zamieszkania, warunki dopuszczenia pojazdów do tego ruchu, wymagania w stosunku do osób kierujących pojazdami i innych uczestników ruchu oraz zasady kontroli ruchu drogowego.
2. Przepisy ustawy stosuje się również do ruchu odbywającego się poza drogami publicznymi, jeżeli jest to konieczne dla uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa uczestników tego ruchu.
"Es mejor morir de pie que vivir de rodillas" E. Zapata
"Est enim ea non scripta sed nata lex quod vim vi repellere licet" Cicero
"Non omne quod licet honestum est" Justynian - digesta
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105230
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

callahan pisze:2. Przepisy ustawy stosuje się również do ruchu odbywającego się poza drogami publicznymi, jeżeli jest to konieczne dla uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa uczestników tego ruchu.
Ano właśnie... To rozciąga właściwość kodeksu na wszystkie drogi.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
kokos
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 389
Rejestracja: środa 09 maja 2007, 23:26
Lokalizacja: Posterunek

Post autor: kokos »

callahan pisze:słowo to pochodzi od "pościgu". A takowego strażnikowi nie wolno-bo nie ma on do pościgu sensu stricto uprawnień. :wink:
Czyżby :?:
Ustawa o lasach, art 47 ust 2 pkt 5)
Strażnicy leśni [...] mają prawo do:
-ujęcia na gorącym uczynku sprawcy przestępstwa lub wykroczenia albo w POŚCIGU podjętym bezpośrednio po popełnienu przestępstwa oraz jego doprowadzenia do Policji.
Co strażnikowi wolno w trakcie takiego "pościgu" to już wyżej napisałem - czyli niemal nic ale podążać za uciekającym może - chociażby po to, by odczytać nr rejestracyjny, o ile mu się to wcześniej nie udało. Kiedyś przez 12 km :!: goniliśmy za Audi Q7 tylko po to, by zbliżyć się na odległość umożliwjającą odczytanie blach i dla mnie takie akcje - całkowicie zgodne z prawem - spokojnie kwalifikują się jak pościg.
callahan pisze:Kierowcy tych uprzywilejowanych mają oczywiście "wkładkę" do prawa jazdy i przechodzą okresowe zaostrzone badania by mieć uprawnienia do ich prowadzenia.
A tego to już nie wiem - nie mam żadnego z kolorów na dachu.
Natomiast wymóg zatrzymywania do kontroli w towarzystwie "leśnowozu" czyli oznakowanego pojazdu służbowego zniosło Rozporządzenie MSWiA z dnia 19 stycznia 2009 r., zmieniające rozporządzenie w sprawie kontroli ruchu drogowego (z 18 lipca 2008 r.)
Awatar użytkownika
callahan
leśniczy
leśniczy
Posty: 962
Rejestracja: czwartek 24 lip 2008, 18:24
Lokalizacja: deep forest Fangorn

Post autor: callahan »

kokos pisze:albo w POŚCIGU
Właściwie masz rację - lekko Falandyzując Straż Leśna ma prawo do pościgu na podstawie tego przepisu. Tego się trzeba trzymać i tak uzasadniać wszelkie gonitwy. :wink:
"Es mejor morir de pie que vivir de rodillas" E. Zapata
"Est enim ea non scripta sed nata lex quod vim vi repellere licet" Cicero
"Non omne quod licet honestum est" Justynian - digesta
Awatar użytkownika
maverick
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6752
Rejestracja: czwartek 24 sie 2006, 22:09

Post autor: maverick »

Piotrek pisze:Ano właśnie... To rozciąga właściwość kodeksu na wszystkie drogi.
A nie jest tak, że jeśli zarządca tak sobie zażyczył to wtedy jest napisane jak widać pod sklepami czy "prywatnymi osiedlami" co się spotkałem:
"Na terenie obiektu obowiązują przepisy ruchu drogowego".
Czyli stricte to "jeżeli" ma wtedy uzasadnienie, jesli nic nie ma w zasadzie nie obowiązują nas przepisy.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105230
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

maverick pisze:wtedy jest napisane
Gdyby nie było napisane to też by obowiązywały. Ten tekst ma wyłącznie moc "przypominacza" :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

Piotrek pisze:Ten tekst ma wyłącznie moc "przypominacza" :)
Dokładnie tak.
Z tym, że znajomy przed marketem nie zatrzymał się na STOP. Strażnik miejski mówi mu płaci pan mandat, a on czy ten znak jest zgodny z wzorem.... czyli to nie znak drogowy tylko dykta... udająca taki znak . Więc nie płacę. Noooo nieeee
Ot jego refleks i grosiwo w kieszeni...
TB
leśniczy
leśniczy
Posty: 737
Rejestracja: wtorek 27 paź 2009, 17:27
Lokalizacja: Kętrzyn

Post autor: TB »

Jezeli zrobie fotki quad-dzisty w lesie czy motocyklisty to bedzie wystarczajacy dowód na wlepienie mandatu? I jak to jest z anonimowością?
Awatar użytkownika
esel
leśniczy
leśniczy
Posty: 707
Rejestracja: niedziela 08 cze 2008, 00:46
Lokalizacja: z lasu

Post autor: esel »

Jeżeli pojazd wyposażony będzie w tablicę rejestracyjną i można będzie ustalić właściciela pojazdu, a Ty zeznasz na papier jako świadek, że widziałeś go, jak popełnia wykroczenie ze 161, to może coś z tego wyniknąć.
A z tą anonimowościa to o co Ci chodzi? Że sprawca się nie dowie, kto go sypnął? No to masz tę obywatelską postawę, czy nie :lol: Bo nie bardzo jestem przekonany, że sama fotka coś da - potrzeba jeszcze świadka - Twój aparat to nie fotoradar :)
straszny naleśnik
TB
leśniczy
leśniczy
Posty: 737
Rejestracja: wtorek 27 paź 2009, 17:27
Lokalizacja: Kętrzyn

Post autor: TB »

co do anonimowosci - bede sobie szedł w lesie, i nagle nadjada i mnie dorwą, a 5 nie dam rady....wiec wiecie.


tu nie chodzi i predkosc, lecz o miejsce.. :idea:
Awatar użytkownika
callahan
leśniczy
leśniczy
Posty: 962
Rejestracja: czwartek 24 lip 2008, 18:24
Lokalizacja: deep forest Fangorn

Post autor: callahan »

TB pisze:co do anonimowosci - bede sobie szedł w lesie, i nagle nadjada i mnie dorwą, a 5 nie dam rady....wiec wiecie.
Nie narób w gacie ze strachu (chyba już gdzieś to napisałem :roll: ). Prawo nie cofa się przed bezprawiem:
"Est enim ea non scripta sed nata lex quod vim vi repellere licet" Cicero

Jeśli boisz się tych 5 szajbusów na quadach cóż, kup sobie broń. Choć to nie Dziki Zachód wybór jest dość prosty. Albo jesteś mężczyzną albo strusiem.
"Es mejor morir de pie que vivir de rodillas" E. Zapata
"Est enim ea non scripta sed nata lex quod vim vi repellere licet" Cicero
"Non omne quod licet honestum est" Justynian - digesta
Awatar użytkownika
callahan
leśniczy
leśniczy
Posty: 962
Rejestracja: czwartek 24 lip 2008, 18:24
Lokalizacja: deep forest Fangorn

Post autor: callahan »

Jako struś też można czegoś dokazać.
Można np. wycofać się w takiej sytuacji na z góry zaplanowane pozycje szybkim krokiem marszobiegowym. :wink:
To nie ujma - ucieczka. To sposób na przetrwanie i zemstę. :twisted:
"Es mejor morir de pie que vivir de rodillas" E. Zapata
"Est enim ea non scripta sed nata lex quod vim vi repellere licet" Cicero
"Non omne quod licet honestum est" Justynian - digesta
Awatar użytkownika
Golden Eagle
początkujący
początkujący
Posty: 94
Rejestracja: wtorek 08 wrz 2009, 07:16
Lokalizacja: Toruń / Tuchola

Post autor: Golden Eagle »

TB w innym temacie pisałeś, że chcesz do lasu zabierać gaz i maczetę... Rambo nie da rady 5 ludkom??
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170294
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

callahan pisze:Jeśli boisz się tych 5 szajbusów na quadach cóż, kup sobie broń
Raz, kto da pozwolenie na krótką? Procedury są tak pogmatwane, że nawet lepiej nie próbować. Dwa - użycie owej. Przeca kierowcy quadów nie są uzbrojeni. To przekroczenie obrony koniecznej.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
callahan
leśniczy
leśniczy
Posty: 962
Rejestracja: czwartek 24 lip 2008, 18:24
Lokalizacja: deep forest Fangorn

Post autor: callahan »

Sten pisze:Przeca kierowcy quadów nie są uzbrojeni.
A quad to nie jest niebezpieczne narzędzie ? Jest - jak drut.
Poza tym, kto mu każe uzyskiwać pozwolenie ? :wink:
"Es mejor morir de pie que vivir de rodillas" E. Zapata
"Est enim ea non scripta sed nata lex quod vim vi repellere licet" Cicero
"Non omne quod licet honestum est" Justynian - digesta
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170294
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

callahan pisze:Poza tym, kto mu każe uzyskiwać pozwolenie ?
Sankcja jest dość dotkliwa i bruździ mocno w życiorysie.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
callahan
leśniczy
leśniczy
Posty: 962
Rejestracja: czwartek 24 lip 2008, 18:24
Lokalizacja: deep forest Fangorn

Post autor: callahan »

Sten pisze:Raz, kto da pozwolenie na krótką?
Oj Sten nie drocz się. Po cóż rzeczonemu pozwolenie ? :wink: W końcu nie pisałem by kupował palną. :roll:
Sten pisze:Sankcja jest dość dotkliwa i bruździ mocno w życiorysie.
Ba. W tamtym wypadku - a owszem i nawet.
"Es mejor morir de pie que vivir de rodillas" E. Zapata
"Est enim ea non scripta sed nata lex quod vim vi repellere licet" Cicero
"Non omne quod licet honestum est" Justynian - digesta
Awatar użytkownika
kobieta lasu
początkujący
początkujący
Posty: 26
Rejestracja: niedziela 03 sty 2010, 02:03
Lokalizacja: góry mgliste

Post autor: kobieta lasu »

U was przynajmniej są lasy państwowe w większości, więc coś się dzieje,strażnicy parku nie mają łatwo,ale są i walczą z motocyklistami i "kładziarzami". W moich rejonach górskich większość lasów należy do prywatnych właścicieli, choć sąsiadują z nimi lasy państwowe, mimo,że przecinają je szlaki piesze i konne, ci szaleńcy robią, co chcą. Czasami jest nawet 20 na motorach :( i nie ma nikogo, kto by nawet próbował z nimi walczyć.
Ostatnio jadąc szlakiem konnym musiałam ustąpić miejsca wraz z moim, przerażonym hukiem silników rumakiem, jadącym wąską drogą 20 terenówkom, pełnym kolesi z piwkiem i papierosami w pyszczkach. Jechali w kierunku schroniska na kolejne kufle. Zwróciłam uwagę,że to jest szlak pieszy i konny, co dopowiedzieli panowie, wolę nie cytować. I tak potem zsiadam z konia i zbieram puszki po piwie i puste paczki po papierosach.
Cywilizacja zabija w ludziach potrzebę kosztowania piękna lasu w normalny sposób, pieszo czy z końskiego grzbietu. Teraz byle młodzian kupuje motocykl, przerabia starą Vitarę i terroryzuje las i jego mieszkańców. Szlaki są rozjechane, rozorane. :(

Smutne, bardzo smutne. Jestem pewna,że nadleśnictwo wie, co się dzieje,ale nikomu się nie chce pieszo gramolić na 1000 m n.p.m. Nie chce mi się wierzyć, że nie da się zorganizować obławy.
Awatar użytkownika
moskit
początkujący
początkujący
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek 10 maja 2010, 12:26
Lokalizacja: north

Post autor: moskit »

a u mnie w lasach czasami lecz sporadycznie natknę się na jakiegoś metalowego jeźdźca :!: rzadko bo rzadko ale zawsze jak mnie zobaczą w leśnym stroju z lornetką dokonują istnej ekwilibrystyki w sposobie zmiany kierunku jazdy :lol:
Are you sad? Are you depressed? Do you feel, that nobody loves you? If so, we can help:
SMITH & WESSON HANDGUNS
szk
początkujący
początkujący
Posty: 15
Rejestracja: wtorek 16 mar 2010, 15:40
Lokalizacja: Polska

Post autor: szk »

Taaak. A jeżeli ktoś jeździ raz na jakiś czas dla rekreacji? Nie szaleje nie wiadowmo jak to też muszą mu wlepić mandat :?: No wię co :| :help:
ODPOWIEDZ