Działka z MPZP i LsVI

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Dzialkowicz
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: wtorek 27 sie 2024, 13:22

Działka z MPZP i LsVI

Post autor: Dzialkowicz »

Witam wszystkich.
Chciałbym uprzejmie poprosić o pomoc w decyzji o zakupie działki. Przeszukałem fora, ale wszystko co jest w miarę podobne, jest sprzed prawie 10 lat.
Zaznaczam, że wszystko, co chciałbym wykonać, ma być w 100% legalne. Żadne "może nie zauważą", "nie sprawdzą", itd. Papiery muszą być w porządku.
Sytuacja wygląda następująco:
Znalazłem ofertę sprzedaży działki 11 ar, na której chciałbym postawić domek letniskowy 35-70 m2. Pewnie bliżej 35. Z przyłączeniem prądu, wody i wykopaniem szamba. Media są konieczne.
W MPZP teren ma oznaczenie ML, czyli letniskowe.
Na Geoportal:
Oznaczenie konturu LsVI
Klasoużytki EGiB LsVI
Grupa rejestrowa 7
Numer obrębu 0017

Na https://www.bdl.lasy.gov.pl/ warstwa Wydzielenia poza PGL LP wg PUL jest g/SO45. RDLP Warszawa.
Las jest jest tam faktycznie.
Teren prywatny. W drodze wodociąg i prąd. Działka jest ogrodzona i niezabudowana.
Okolica wygląda następująco:
Jest to kompleks leśny ok 5 ha. Wszystko prywatne. W jednej części są wydzielone - wszystkie w jednej linii - i ogrodzone działki (siatka, bramy wjazdowe). Po stanie ogrodzenia widać, że ma już co najmniej kilkanaście lat. Jedynie 3 z 7 działek są zabudowane (w tym sąsiednia). Są to porządnie wyglądające domy i liche altanki. Za siatką jest druga część lasu, która w MPZP ma oznaczenie LS i też jest LsVI.
Działka sporo kosztuje, więc nie chciałbym się naciąć na jakieś formalności, których nie będę w stanie przejść w akceptowalnym czasie i koszcie.
W związku z tym uprzejmie proszę o podpowiedź na następujące pytania (koszty i czas orientacyjnie - z doświadczenia - chciałbym poznać skalę):
1. Czy zgodnie z powyższymi informacjami jest możliwe wybudowanie domku letniskowego 35-70 m2 z wodą, prądem, szambem? Domek byłby posadowiony na jakiejś formie fundamentów - prawdopodobnie na słupkach.
2. Czy taka działka wymaga przeprowadzenia procedury wyłączenia gruntu z produkcji leśnej? Szacuję, że byłoby to ok. 500 m2.
2a. Ile czasu trwa taka procedura?
2b. Jaki jest koszt procedury, przy założeniu ceny działki ok. 70000 zł i cel letniskowy?
2c. Czy muszę wykonać na własną rękę opis taksonomiczny lasu? Ile to kosztuje i ile się czeka? Czy można się posłużyć jakimś istniejącym dokumentem? Skąd go wziąć?
2d. Czy taką procedurę mogę wszcząć na podstawie umowy sprzedaży (będzie przeprowadzona notarialnie), czy muszę czekać na wypis z Księgi Wieczystej?
2e. Obecnie nie wiem jeszcze, jaki domek chciałbym tam postawić (koszty). Czy przed rozpoczęciem procedury powinienem już mieć na 100% ustalone wymiary domu, plan przyłączy, podjazd dla samochodu, etc.
2f. Kto wszczyna procedurę? Ja, czy gmina?
3. Czy na działce leśnej może stać grill murowany?
4. Jak w powyższym świetle wygląda kwestia zachowania odległości domku od lasu? W sumie ten domek będzie w środku lasu. Czy są jakieś obostrzenia dotyczące budowy lub użycia materiałów budowlanych?
5. MPZP określa powierzchnię czynną działki. Czy powierzchnia pod domkiem na słupkach jest liczona jako czynna?
6. Jak wygląda kwestia wycinki drzew pod domek? Czy są na to potrzebne jakieś dodatkowe zgłoszenia lub zezwolenia? Jakie są orientacyjne koszty dla SO45? Ile trwa załatwianie formalności?
7. Czy wymiana bramy i ogrodzenia wymaga dodatkowych zezwoleń? Co jeśli trzeba by wymienić również słupki?

Działkę sprzedaje pośrednik, więc nie bardzo mam możliwość uzyskania jakichkolwiek informacji od właściciela.

Z góry dziękuję za odpowiedź.
olifant
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 251
Rejestracja: piątek 22 paź 2010, 08:39

Re: Działka z MPZP i LsVI

Post autor: olifant »

1. Tak
2. Tak. Poniesiesz opłatę za wyłączenie z produkcji leśnej niezależnie od powierzchni wyłączenia, gdyż będziesz budował budynek rekreacyjny. Zwolnienie z opłat do powierzchni 500 m2 dotyczy wyłącznie wyłączenia z produkcji leśnej na cele budownictwa mieszkaniowego jednorodzinnego .
2a. Znając życie to pewnie ze dwa – trzy miesiące
2b. To zależy od opisu taksacyjnego zawartego w uproszczonym planie urządzenia lasu. Jednorazowy koszt przy pow. 1,00 ha boru mieszanego świeżego ( taki powinien być u Ciebie ) wyniesie 1150 ( współczynnik dla tego typu lasu) x 327,43 zł ( średnia gusowska cena 1 m3 drewna) czyli 376 544 złych. Za twoje 0,10 ha wyjdzie więc 37 654 złych ale tą kwotę pomniejszysz o koszt zakupu działki czyli jednorazowo nie zapłacisz nic. Dochodzą do tego jeszcze opłaty roczne stanowiące 10 % należności jednorazowej ( 3 765 złych) które musisz płacić przez 10 lat i tych już nie da się obniżyć oraz odszkodowanie za przedwczesny wyrąb drzewostanu. Najlepiej (jakbyś miął już komplet danych z UPUL) poprosić pracownika z RDLP który się tym zajmuje by podał ci orientacyjnie kwotę opłat za wyłączenie. Można i samemu to wyliczyć posiłkując się ustawą o ochronie gruntów rolnych i leśnych i stosownymi rozporządzeniami oraz opisem taksacyjnym z UPUL. Ze względu na koszty należy wyłączyć jak najmniejszą powierzchnię np. 300- 500 m2 ( pod domkiem , utwardzenia , dojazd itp. ) a resztę pozostawić jako użytek Ls.
2c. Nie. Z tego co napisałeś taki dokument ( UPUL) istnieje. Wypis z tego dokumentu można uzyskać w starostwie powiatowym ( lub z miasta na prawie powiatu).
2d. Możesz na podstawie aktu notarialnego.
2e. Tak.
2f. Procedura jest wszczynana na Twój wniosek. Przeprowadza ją właściwa Regionalna
Dyrekcja LP. Na stronie powinni mieć wzór wniosku , informację o załącznikach do wniosku oraz opis procedury.
3. Może, ale na powierzchni wyłączonej z produkcji leśnej.
4. Jeśli w szczegółowych ustaleniach MPZP nie ma konkretnych odległości to może być w środku lasu. Być może, ale to reguluje pewnie Prawo budowlane .
5. Pewnie nie ale działka jest duża i przy takiej skali inwestycji z pewnością spełnisz wymagania odnośnie powierzchni biologicznie czynnej
6. Prawomocna decyzja zezwalająca na wyłączenie z produkcji leśnej będzie Twoim zezwoleniem na wycinkę. Zależy czy zrobisz to sam czy też zrobi to wynajęta firma.
7. To znowu kwestia Prawa budowlanego więc się nie wypowiem.
"Naturalnym dziedzictwem każdego, kto zdolny jest do życia duchowego, jak dziewicza
puszcza, gdzie wyje wilk i skrzeczy plugawy ptak nocy."
Dzialkowicz
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: wtorek 27 sie 2024, 13:22

Re: Działka z MPZP i LsVI

Post autor: Dzialkowicz »

Uprzejmie dziękuję za odpowiedź.
ODPOWIEDZ