Utrzymanie Straży Leśnej w nadleśnictwie

Ochrona mienia w Lasach Państwowych...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Akara
początkujący
początkujący
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek 27 gru 2021, 21:06

Re: Utrzymanie Straży Leśnej w nadleśnictwie

Post autor: Akara »

Od kilku lat Straż Leśna przechodzi coś co można określić modernizacją
wydaje się że ktoś robi dobrą robotę w Centrali
Granicznik
początkujący
początkujący
Posty: 18
Rejestracja: sobota 04 lis 2023, 22:41

Re: Utrzymanie Straży Leśnej w nadleśnictwie

Post autor: Granicznik »

No i fajnie że temat jakoś ruszył, cieszę się niezmiernie ;) Zmiany które powoli zachodzą w Straży Leśnej myślę że cieszą przede wszystkim strażników, choć spotkałem się z opiniami że nadawanie większych uprawnień może niejako "wepchnąć" Straż Leśną w struktury Policji (która przy obecnych brakach kadrowych zapewne ucieszy się z każdej pary rąk do pracy). Z drugiej strony jednak Strażników w całym kraju jest mniej niż 1000 osób co za bardzo by sytuacji "niebieskich" nie zmieniło. Druga rzecz to to czy z tych rzeczonych 1000 osób choć 10% zdecydowałoby się na przejście pod skrzydła MSW, zapewne większość szukałaby innego stanowiska w nadleśnictwie.
Co do terminali służących do sprawdzeń osób i pojazdów- myślę że dużym problemem jest kwestia łączności. Osobiście pracuję w nadleśnictwie znajdującym się nieopodal wschodniej granicy i tu nawet Straż Graniczna ma problemy ze stabilnością połączeń, policjanci "sprawdzają" osoby przy pomocy dyżurnego, o ile radiostacja jest w stanie do tego dyżurnego się "dokrzyczeć". Ale trzeba próbować ten temat rozwijać bo jeśli pieniądze mają zostać wydane na zakupy np. strzelb gładkolufowych (w moim odczuciu wydatek bezsensowny) to chyba lepiej byłoby je przekierować w stronę cyfryzacji.
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170028
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Re: Utrzymanie Straży Leśnej w nadleśnictwie

Post autor: Sten »

Druga rzecz to to czy z tych rzeczonych 1000 osób choć 10% zdecydowałoby się na przejście pod skrzydła MSW, zapewne większość szukałaby innego stanowiska w nadleśnictwie.
A może skusiłaby ich wcześniejsza emerytura ... ?
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Granicznik
początkujący
początkujący
Posty: 18
Rejestracja: sobota 04 lis 2023, 22:41

Re: Utrzymanie Straży Leśnej w nadleśnictwie

Post autor: Granicznik »

Panie Stenie fakt wcześniejszej emerytury to mogłaby być kolejna kwestia problematyczna do rozwiązania- jak potraktować np. Strażnika Leśnego który w Straży przepracował 20 lat? Dopracować 5 lat w Policji i emerytura? Ale i tak uważam że w razie czego do Policji przeszłoby bardzo niewiele osób, co w żaden sposób nie rozwiązałoby problemu braków u "niebieskich".
Jakiś czas temu rozmawiałem z naczelnym Strażnikiem Leśnym w Polsce i stwierdził jednoznacznie że żadna ze służb nie chciałaby Strażników "przejąć" bo nie potrzebne są im kolejne obowiązki.
Myślę jednak że z czasem ktoś zacznie pracować nad wyjęciem Strażników spod władania nadleśniczych i przekaże ten pion regionalnym inspektorom. O ile już takie prace nie trwają o czym też plotki zasłyszałem.
tumanleśny
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2596
Rejestracja: środa 19 lip 2023, 08:54

Re: Utrzymanie Straży Leśnej w nadleśnictwie

Post autor: tumanleśny »

Capricorn pisze: wtorek 20 lut 2024, 22:00
Smrekun pisze: wtorek 20 lut 2024, 21:47Jedynie co można by zmienić w pracy SL, to zwiększyć liczbę szkoleń z tematów, które dochodzą np. CEPiK, albo z tych, które zawsze będą istotne, bo strażnicy przychodzą i odchodzą, czyli komunikacja i podejmowanie interwencji.
Ja tam w SL nie jestem, ale wolałbym, by "moi" kumple strażnicy otrzymali zdalny dostęp do rzeczonego CEPiKu...
Sęk w tym, że jak mi się zdaje ogromną większość " reformatorów" robi wszystko aby nie byli to Twoi kumple.
Tak, że: To, tamto, ten, tego, ten....
Awatar użytkownika
Argon2
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 253
Rejestracja: czwartek 13 lip 2023, 16:12

Re: Utrzymanie Straży Leśnej w nadleśnictwie

Post autor: Argon2 »

Coś chyba jest na rzeczy ze strażą leśną bo słychać plotki o włączeniu ich w struktury RDLP. Podobno w każdej plotce jest odrobina prawdy.
"Czasami mam wrażenie, że przeciętny Polak uważa, że jak jego sąsiad złamie nogę, to jemu się będzie lepiej chodzić". Kayah
Granicznik
początkujący
początkujący
Posty: 18
Rejestracja: sobota 04 lis 2023, 22:41

Re: Utrzymanie Straży Leśnej w nadleśnictwie

Post autor: Granicznik »

O włączeniu Straży Leśnej w struktury RDLP mówiono nawet na bodajże przedostatnim szkoleniu strażników w Jedlni- tak przynajmniej twierdzi strażnik pracujący w mojej jednostce.
ODPOWIEDZ