Wycinka na nieużytku

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
PredatorOfDolne
początkujący
początkujący
Posty: 7
Rejestracja: wtorek 23 sty 2024, 16:35

Wycinka na nieużytku

Post autor: PredatorOfDolne »

Trzy lata temu w drodze darowizny stałem się właścicielem działki ok 1,6 ha oznaczonej jako las lecz w ewidencji wyróżniony jest nieużytek o pow. 0,16ha. Tenże nieużytek jest pozostałością po dawnym siedlisku (ok 40 lat temu rozebrane domostwo) z zarysem fundamentów. Jednak porośnięty jest wyłącznie robinią akacjową w zwarciu umiarkowanym. Przymierzając się do uzyskania warunków zabudowy inspektor ochrony środowiska w gminie zniweczył moje nadzieje na budowę ,kiedy oznajmiłem mu że chcę oczyścić powierzchnię z samosiewu. Dał mi do zrozumienia, że jako działka znajduje się na obszarze parku krajobrazowego nie będzie możliwe usunięcie wszystkich drzew i sprawa rozbije się o RDOŚ. To nakierowało mnie na zdaję się jedynie możliwą podstawę czyli Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko
88) zmianę lasu, innego gruntu o zwartej powierzchni co najmniej 0,10 ha pokrytego roślinnością leśną – drzewami i krzewami oraz runem leśnym – lub nieużytku na użytek rolny lub wylesienie mające na celu zmianę sposobu użytkowania terenu: c) na obszarach objętych formami ochrony przyrody, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1–5, 8 i 9 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, lub w otulinach form ochrony przyrody, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1–3 tej ustawy
,
i w konsekwencji konieczne będzie uzyskanie oceny oddziaływania na środowisko.

Rodzi się pytanie czy ta interpretacja jest właściwa i to jest jedyna możliwa droga. Jak rozumiem nieużytek podlega przepisom z ustawy o ochronie przyrody.
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22737
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Re: Wycinka na nieużytku

Post autor: j24 »

Nie bardzo rozumiem - jest 1,6 ha lasu i oprócz tego 0,16 ha nieużytku?
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
PredatorOfDolne
początkujący
początkujący
Posty: 7
Rejestracja: wtorek 23 sty 2024, 16:35

Re: Wycinka na nieużytku

Post autor: PredatorOfDolne »

Wypis z rejestru gruntów: LsIV 1.46 ha
N 0.16 ha
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22737
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Re: Wycinka na nieużytku

Post autor: j24 »

Co chcesz tam zrobić?
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
PredatorOfDolne
początkujący
początkujący
Posty: 7
Rejestracja: wtorek 23 sty 2024, 16:35

Re: Wycinka na nieużytku

Post autor: PredatorOfDolne »

budynek mieszkalny
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22737
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Re: Wycinka na nieużytku

Post autor: j24 »

Na nieużytku czy na lesie?
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
PredatorOfDolne
początkujący
początkujący
Posty: 7
Rejestracja: wtorek 23 sty 2024, 16:35

Re: Wycinka na nieużytku

Post autor: PredatorOfDolne »

Na nieużytku rzecz jasna, który z na zdjęciach sat wygląda jak las bo jest porośnięty i przylega do lasu zresztą i tu pan inspektor pokręcił głową i mówi że raczej to nie przejdzie żeby wyciąć w pień wszystko i przekształcić na budowlaną
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22737
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Re: Wycinka na nieużytku

Post autor: j24 »

Wycinka drzew na nieużytku - reguluje to Ustawa o ochronie przyrody.

https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dzie ... 5/art-83-f
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
PredatorOfDolne
początkujący
początkujący
Posty: 7
Rejestracja: wtorek 23 sty 2024, 16:35

Re: Wycinka na nieużytku

Post autor: PredatorOfDolne »

Dla mnie logicznym jest wycinka z uzyskaniem pozwolenia na okazy przekraczające wartości wskazane w ustawie i całej drobnicy już bez pozwolenia i ubieganie się o WZ. Dodam jeszcze raz to jest jedna działka na której są 2 formy użytków ale to nie powinno mieć chyba żadnego znaczenia, tylko zastanawiam się czemu przywoływał RDOŚ skoro warunki wydaje gmina która chyba nie poddaje pod ocenę tego typu wnioski przed inne organy
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22737
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Re: Wycinka na nieużytku

Post autor: j24 »

1. Może przepisy ustanawiające park krajobrazowy zawierają jakieś ograniczenia w zabudowie?
2. Czy do tego nieużytku jest bezpośredni dojazd (wydzielony), czy też znajduje się w środku lasu (otoczony wokół użytkiem Ls)?
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
PredatorOfDolne
początkujący
początkujący
Posty: 7
Rejestracja: wtorek 23 sty 2024, 16:35

Re: Wycinka na nieużytku

Post autor: PredatorOfDolne »

Dostęp do drogi publicznej jest bezpośredni, co do ograniczeń też nie sądzę skoro stawia się u nas elektrownie fotowoltaiczne 15-20MW gdzie popadnie III , IV klasa gruntów rolnych. Nie wiem czy zwróciłeś uwagę na fragment rozporządzenia który przytoczyłem, tylko to mi tu pasuje jakkolwiek
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22737
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Re: Wycinka na nieużytku

Post autor: j24 »

Może tak być jak piszesz.

Ja bym zgłosił do urzędu gminy zamiar wycięcia drzew o średnicy powyżej podanej w ustawie z zadrzewień (nieużytku) oraz wystąpił z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.

Co innego sobie pogadać, a co innego konkretny wniosek na piśmie.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
PredatorOfDolne
początkujący
początkujący
Posty: 7
Rejestracja: wtorek 23 sty 2024, 16:35

Re: Wycinka na nieużytku

Post autor: PredatorOfDolne »

Ok, dzięki za poświęcony czas, Pozdrawiam
ODPOWIEDZ