Zasady hodowli lasu

Selekcja drzew, szkółki, odnowienia, zalesienia, pielęgnowanie, inne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67214
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: Capricorn »

Jak dla kogo. Gdy czytałem o rebniach to ja tak robię od zawsze, ale niektórzy mogą doznać szoku, że wskazówka jest wskazówką, nie rozkazem...
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2630
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: Kuna lesna »

Czyli co można będzie zmieniać rębnie w dół beż regionalnej?
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67214
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: Capricorn »

7. Zmiany rębni złożonej przyjętej w planie urządzenia lasu na rębnię zupełną doko-nuje nadleśniczy, po wcześniejszym poinformowaniu dyrektora RDLP o zamiarze zmiany rębni.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: Wiesław »

No tak... prawie pewne, że nowa władza to chybcikiem odkręci... przecież nie można dopuścić do sytuacji gdy
Nadleśniczy prowadzi samodzielnie gospodarkę leśną w nadleśnictwie
Wyjaśniam: powyższy cytat jest z ustawy o lasach... taką od lat mamy praworządność, że przepisy prawa są martwe... ;)
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105148
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: Piotrek »

Wiesław pisze: sobota 16 gru 2023, 13:06taką od lat mamy praworządność, że przepisy prawa są martwe... ;)
Nie tylko tu. W gminach (także w powiatach i miastach) zgodnie z zapisami prawa rządzić powinna Rada, zaś wójt (burmistrz, prezydent) powinni być organami wykonawczymi, realizującymi polecenia Rady. Jednak wszędzie odwrócono ten przepis i Rada została wyłącznie organem "przyklepującym" decyzje i działania rodzące się w gabinecie wójta (burmistrza, prezydenta)...

PS. Piszę na szybko i z dużym uproszczeniem, ale chodzi mi o zjawisko a nie o szczegóły.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Andy64
leśniczy
leśniczy
Posty: 533
Rejestracja: niedziela 18 gru 2016, 19:15
Lokalizacja: Kresy

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: Andy64 »

:brawo: :ok:
tumanleśny
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2596
Rejestracja: środa 19 lip 2023, 08:54

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: tumanleśny »

Capricorn pisze: sobota 16 gru 2023, 11:56 7. Zmiany rębni złożonej przyjętej w planie urządzenia lasu na rębnię zupełną doko-nuje nadleśniczy, po wcześniejszym poinformowaniu dyrektora RDLP o zamiarze zmiany rębni.
Wydaje się, że ładnie i pięknie.
A co będzie jeżeli dyrektor będzie innego zdania?
I czy może być innego zdania?
No tak, może!
Ale czy może zablokować działanie?
Tak, że: To, tamto, ten, tego, ten....
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67214
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: Capricorn »

Mnie się zdarzyło pisać o zmianę rębności na zrąb wyłącznie w drzewostanach dotknętych szkodami. Nie wiem, czy jakiś inny powód można by wymyślić.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105148
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: Piotrek »

tumanleśny pisze: niedziela 17 gru 2023, 10:06A co będzie jeżeli dyrektor będzie innego zdania?
I czy może być innego zdania?
No tak, może!
Ale czy może zablokować działanie?
W ZHL jest mowa o poinformowaniu dyrektora o zamiarze, a nie o konieczności uzyskania zgody...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

bynajmniej
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1815
Rejestracja: wtorek 03 sie 2021, 19:40

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: bynajmniej »

7. Zmiany rębni złożonej przyjętej w planie urządzenia lasu na rębnię zupełną dokonuje nadleśniczy, po wcześniejszym poinformowaniu dyrektora RDLP o zamiarze zmiany rębni.
Zmiana ta funkcjonuje już z 10 lat, nie jest to żadna nowość.
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67214
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: Capricorn »

Dlatego odpowiedziałem na pytanie cytując zapis. Zmiany były, są i mają być dopuszczalne jak zawsze. Problem bywa ze zrozumieniem decydentów na poziomie nadleśnictw, że to normalna rzecz, a nie jakas fanaberią z której trza się tłumaczyć
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: Wiesław »

bynajmniej pisze: niedziela 17 gru 2023, 11:58 7. Zmiany rębni złożonej przyjętej w planie urządzenia lasu na rębnię zupełną dokonuje nadleśniczy, po wcześniejszym poinformowaniu dyrektora RDLP o zamiarze zmiany rębni.
Zmiana ta funkcjonuje już z 10 lat, nie jest to żadna nowość.
Od pewnego czasu jestem emerytem, więc nie jestem na bieżąco... Ale od roku 2012 do dnia w którym zostałem emerytem, odpowiedni zapis w ZHL § 26.7. miał treść:
Zmiana rębni złożonej przyjętej w planie urządzenia lasu na rębnię zupełną możliwa jest jedynie za zgodą dyrektora RDLP.
Między poinformowaniem a uzyskaniem zgody jest różnica jednak... :wink:
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105148
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: Piotrek »

Wiesław pisze: niedziela 17 gru 2023, 13:22Między poinformowaniem a uzyskaniem zgody jest różnica jednak... :wink:
No i stąd wynikała moja odpowiedź napisana wyżej...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4264
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: Fichtel »

Piotrek pisze: piątek 15 gru 2023, 18:55
ferszta pisze: piątek 15 gru 2023, 14:37Jeśli podejmę się opisania tego to raczej w formie artykułu.
Zachęcam. :spoko:
Jednocześnie apeluję aby takie kalekie emeryty jak ja miały możliwość zapoznania się z tekstem online...
Jak do jutra nie dostaniesz, to Ci podeślę.
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4264
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: Fichtel »

Kuna lesna pisze: sobota 16 gru 2023, 11:41 Czyli co można będzie zmieniać rębnie w dół beż regionalnej?
ale po "poinformowaniu..."
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4264
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: Fichtel »

Ja wprawdzie do połowy w piątek dotarłem.
Ale moje odczucia są raczej pozytywne.
Pytanie tylko jak nacialstwo w biurze do tego podejdzie. :)
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: Wiesław »

A nie szło by jakoś to dodać do Otwartej Encyklopedii Leśnej, którą to forum ponoć wspiera nie mniej niż Encyklopedię Piwa ?
;)
ferszta
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 314
Rejestracja: czwartek 14 gru 2023, 09:09
Lokalizacja: Norda

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: ferszta »

Po poinformowaniu dyrektor zawsze w trybie nadzoru może się niezgodzie na zmianę rębni. Moim zdaniem jest to mało istotna sprawa, bo ogólną tendencją winno być stosowanie rębni złożonych lub przerębowych.
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67214
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: Capricorn »

Dokładnie. Wszak PUL zakładał rębnie złożone na jakiejś podstawie. Jeśli więc nadleśniczy chce zmiany rębni na zupełną, to musi zaistnieć skłaniający go ku temu pomysłowi powód.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Re: Zasady hodowli lasu

Post autor: Wiesław »

ferszta pisze: niedziela 17 gru 2023, 14:18 Moim zdaniem jest to mało istotna sprawa
A moim zdaniem to bardzo istotna sprawa. Różnica taka jak pomiędzy:
- uzyskaniem wymaganego pozwolenia na budowę (wydający pozwolenie jest zobowiązany przyjechać, zobaczyć i zdecydować);
a
- wymaganym zgłoszeniem budowy (zawiadomiony ma czas na sprzeciw, ale nie musi przyjeżdżać i reagować, działa tzw "milcząca zgoda").

Jest jeszcze opcja samowoli budowlanej/leśnej (bez zgłoszenia i bez pozwolenia).
;)
ODPOWIEDZ