Roczny przyrost dęby i buki

Selekcja drzew, szkółki, odnowienia, zalesienia, pielęgnowanie, inne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
asaledr
początkujący
początkujący
Posty: 35
Rejestracja: sobota 18 gru 2021, 02:31

Roczny przyrost dęby i buki

Post autor: asaledr »

Witam,

Jaki jest roczny przyrost dębu szypułkowego i buka zwyczajnego. Sadzonka 2 letnia. Na jedną stronę wejdę to pisze że 20-30 cm na drugą wejdę to że 80 cm... mógłby mi ktoś z doświadczeniem potwierdzić? Wiem że zależy od gleby ale tak mniej więcej
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Re: Roczny przyrost dęby i buki

Post autor: Wiesław »

To jak ze wzrostem człowieka:
- jeden ma 2 metry z hakiem;
- inny nie ma nawet 1,5 metra.
Więc jeden dąb może mieć (w korzystnych warunkach) 1 m przyrostu, a inny ( w niekorzystnych) nie ma przyrostu wcale... A przeciętna jest gdzieś pomiędzy...
No i tempo wzrostu zmienia się z wiekiem drzewa/człowieka... Ja na przykład na wysokość nie przyrastam już wcale... :wink:
asaledr
początkujący
początkujący
Posty: 35
Rejestracja: sobota 18 gru 2021, 02:31

Re: Roczny przyrost dęby i buki

Post autor: asaledr »

A w których miesiącach można przyjąć że jest okres wzrostu? Maj Czerwiec Lipiec Sierpień? We Wrześniu już nawet centymetr nie urośnie? Czy też coś rośnie?
Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5599
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Re: Roczny przyrost dęby i buki

Post autor: Blues Brothers »

Ruszy z wiosną, później drugi przyrost świętojański😉
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Re: Roczny przyrost dęby i buki

Post autor: Wiesław »

Zadajesz pytanie na które trudno dać prostą i krótką odpowiedź. To znowu jest kwestia osobnicza, z udziałem odmiennych w danym miejscu warunków świetlnych, klimatycznych, pogodowych i glebowych.
Są ludzie, którzy w dzieciństwie rośli słabo i byli najniżsi w klasie... A potem w jeden rok wystrzelili ponad kolegów. Są przypadki odwrotne. Podobnie ze wzrostem drzew...
Akurat dąb jest gatunkiem, znanym z tego że wiosną zaczyna przyrost dopiero gdy dzień jest odpowiednio długi, przy czym jedne osobniki rozwijają pączki i liście w środku wiosny, zaś inne osobniki rozwijają liście i zaczynają przyrost dopiero w czerwcu.
Podobnie jest z końcem przyrostu, który może drastycznie wydłużyć ciepła i bezchmurna jesień (zdarza się że w takich warunkach tworzą się na drzewach i rozwijają pączki drugi raz tym samym roku - ale jest problem ze zdrewnieniem tych drugich pędów przed mrozami, więc przeważnie one przemarzają i zamierają, ograniczając wzrost do jednego - wiosenno-letniego).
Generalnie dęby, buki, topole itd. należą do grupy drzew u których ilość dostępnego światła dziennego określa czas wzrostu i spoczynku.
Przy czym:
- u topoli długi dzień powoduje wzrost ciągły — typ A
- u dęba długi dzień powoduje wzrost okresowy — typ В
I dlatego topole rosną szybciej niż dęby.
ODPOWIEDZ