Czy warto zostać leśniczym szanse?

Technikum, liceum profilowane, studia leśne i przyrodnicze...

Moderator: Moderatorzy

Aslan123
początkujący
początkujący
Posty: 17
Rejestracja: poniedziałek 20 sie 2018, 16:43

Re: Czy warto zostać leśniczym szanse?

Post autor: Aslan123 »

Cześć, jestem w Twoim wieku i powiem jak to widzę. Ja po 5 latach studiów i rocznym stażu dostałem prace w tej jednostce co staż i od 8 miesięcy jestem podleśniczym. Gdy byłem na miesięcznych praktykach 4 lata temu sytuacja na rynku pracy w okolicy była całkiem inna, każdy mówił, że szanse na pracę są marginalne, że jak coś to po znajomości i tak dalej. Gdy kończylem staż się udało. Co więcej w ciągu ostatniego roku w 3 nadleśnictwach sąsiednich były nabory i u mnie też. Tak się złożyło, że a to ktoś na emeryturę, a to urlop na podratowanie zdrowia albo było mało lub słabi stażyści. Np w mojej firmie za 5 lat na emeryturę ma przejść aż 5 leśniczych. Tylko no właśnie, tak się złożyło, za te kilka lat jak będziesz kończył studia może być znowu posucha z pracą albo wręcz przeciwnie. To trochę loteria, zależy od jednostki. Nie wiem jak teraz z pracą w twojej okolicy ale jak mówię, w Polsce centralnej jak ktoś chce to prędzej czy później się załapie. Wracając do głównego pytania, czy warto być leśniczym - to zależy. Bez wątpienia ta praca może dawać mnóstwo satysfakcji, spędzasz mnóstwo czasu w lesie, kreujesz ten las poprzez swoje decyzje, ale są i minusy, z rozwojem może być różnie, możesz utknąć i na podleśniczym na 20 lat, eksploatacja samochodu oraz 3 sprawa, narasta niesłuszna nagonka wobec LP, głównie przez politykę i słabą komunikacje ze społeczeństwem, które nie rozumie czemu wycinamy lasy, szczególnie w miastach, ale myślę że będzie to narastać, trzeba to łączyć też z planami UE, które też mogą wykastrować powoli LP w przyszłości. Reasumując, nie wiadomo co będzie za np 10 lat. Zaczynasz z kasą na poziomie trochę ponad 4k. Jak widać są plusy i minusy, moim zdaniem warto w to iść mimo wszystko. Gdybym mógł coś doradzić, to tak jak napisał ktoś wyżej, może warto byłoby się zahaczyć na początku jako księgowy w nadleśnictwie? Takie nabory też się często przewijają. Miałbyś czas nawiązać kontakty, zobaczyłbyś na czym ta praca polega (są w niej elementy pracy fizycznej) i np w międzyczasie zacząć robić studia.
Temo
początkujący
początkujący
Posty: 18
Rejestracja: sobota 03 cze 2023, 19:27

Re: Czy warto zostać leśniczym szanse?

Post autor: Temo »

Powiem tak wypytuję ze względu na to ,iż w sektorze prywatnym powoli się nie widzę.
Pytam o leśnictwo ze względu na to ,iż lubię lasy i od dziecka podróżowałem po Bieszczadach i podobało mi się to.
Mam jeszcze możliwość służby w wojsku ze względu na to ,iż byłem na szkoleniu przygotowawczym i są wakaty lecz powiedzmy sobie szczerze ,że nie jestem do końca przekonany co do tego wyboru.
Aslan123
początkujący
początkujący
Posty: 17
Rejestracja: poniedziałek 20 sie 2018, 16:43

Re: Czy warto zostać leśniczym szanse?

Post autor: Aslan123 »

W wojsku bez wątpienia lepsza kasa już na początku, nie wiem jak tam później z awansami i podwyżkami, tyle że w wojsku jak to wojsku. ,,dobry żołnierz wykonuje rozkazy". Ja bym chyba nie chciał, bo lubię swobodę.
Ale tak naprawdę jeśli miałbym jeszcze coś doradzić w leśnej kwestii. Bo jeśli Twoja chęć opiera się na lubieniu lasu oraz spacerach w Bieszczadach, skontaktuj się z jakimś leśniczym i niech Ci powie jak ta praca wygląda w praktyce, bo być może masz o niej błędne wyobrażenie.
Temo
początkujący
początkujący
Posty: 18
Rejestracja: sobota 03 cze 2023, 19:27

Re: Czy warto zostać leśniczym szanse?

Post autor: Temo »

Właśnie chciałbym tak zrobić tylko pytanie czy nie popuka się w głowę ,iż przychodzi gość i chciałby zobaczyć jak wygląda praca leśniczego?
W wojsku zależy od jednostki a tym bardziej od przełożonego teraz na pewno jest większy luz ale poligony potrafią trwać po 3-4 miesiące wiadomo nie ciągiem.
Kasa zdecydowanie lepsza ale czy tylko ona nas motywuje do działania to tak średnio bym powiedział.
goralniskopienny
początkujący
początkujący
Posty: 208
Rejestracja: niedziela 23 kwie 2017, 14:32

Re: Czy warto zostać leśniczym szanse?

Post autor: goralniskopienny »

Temo pisze: niedziela 04 cze 2023, 00:02 Powiem tak wypytuję ze względu na to ,iż w sektorze prywatnym powoli się nie widzę.
Pytam o leśnictwo ze względu na to ,iż lubię lasy i od dziecka podróżowałem po Bieszczadach i podobało mi się to.
Mam jeszcze możliwość służby w wojsku ze względu na to ,iż byłem na szkoleniu przygotowawczym i są wakaty lecz powiedzmy sobie szczerze ,że nie jestem do końca przekonany co do tego wyboru.
Jak zostaniesz pracownikiem lp to zmienią się Twoje wyobrażenia o lesie..
Już studia wypiją z Ciebie fascynację lasem.
Melon
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1877
Rejestracja: piątek 02 gru 2016, 23:12

Re: Czy warto zostać leśniczym szanse?

Post autor: Melon »

goralniskopienny pisze: niedziela 04 cze 2023, 10:29
Jak zostaniesz pracownikiem lp to zmienią się Twoje wyobrażenia o lesie..
Już studia wypiją z Ciebie fascynację lasem.
Skąd ten pesymizm. Z większości nie wypiły
goralniskopienny
początkujący
początkujący
Posty: 208
Rejestracja: niedziela 23 kwie 2017, 14:32

Re: Czy warto zostać leśniczym szanse?

Post autor: goralniskopienny »

Melon pisze: niedziela 04 cze 2023, 10:59
goralniskopienny pisze: niedziela 04 cze 2023, 10:29
Jak zostaniesz pracownikiem lp to zmienią się Twoje wyobrażenia o lesie..
Już studia wypiją z Ciebie fascynację lasem.
Skąd ten pesymizm. Z większości nie wypiły
Większość to nie wszyscy 😀.
Studia to orka na ugorze. W szczególności gdy się uczysz i nie zdajesz, a zdaje ten kto oszukał, ściągnął lub po nowemu, miał słuchawkę w uchu i pętlę indukcyjną na szyi..
I na koniec odbiera podziękowania od prodziekana i zaproszenie na mgr 😂😂😂😂
Studia się zmieniły..
Temo
początkujący
początkujący
Posty: 18
Rejestracja: sobota 03 cze 2023, 19:27

Re: Czy warto zostać leśniczym szanse?

Post autor: Temo »

goralniskopienny pisze: niedziela 04 cze 2023, 10:29
Temo pisze: niedziela 04 cze 2023, 00:02 Powiem tak wypytuję ze względu na to ,iż w sektorze prywatnym powoli się nie widzę.
Pytam o leśnictwo ze względu na to ,iż lubię lasy i od dziecka podróżowałem po Bieszczadach i podobało mi się to.
Mam jeszcze możliwość służby w wojsku ze względu na to ,iż byłem na szkoleniu przygotowawczym i są wakaty lecz powiedzmy sobie szczerze ,że nie jestem do końca przekonany co do tego wyboru.
Jak zostaniesz pracownikiem lp to zmienią się Twoje wyobrażenia o lesie..
Już studia wypiją z Ciebie fascynację lasem.
Możesz szerzej odnieść się do tego wątku?
goralniskopienny
początkujący
początkujący
Posty: 208
Rejestracja: niedziela 23 kwie 2017, 14:32

Re: Czy warto zostać leśniczym szanse?

Post autor: goralniskopienny »

Temo pisze: niedziela 04 cze 2023, 16:19
goralniskopienny pisze: niedziela 04 cze 2023, 10:29
Temo pisze: niedziela 04 cze 2023, 00:02 Powiem tak wypytuję ze względu na to ,iż w sektorze prywatnym powoli się nie widzę.
Pytam o leśnictwo ze względu na to ,iż lubię lasy i od dziecka podróżowałem po Bieszczadach i podobało mi się to.
Mam jeszcze możliwość służby w wojsku ze względu na to ,iż byłem na szkoleniu przygotowawczym i są wakaty lecz powiedzmy sobie szczerze ,że nie jestem do końca przekonany co do tego wyboru.
Jak zostaniesz pracownikiem lp to zmienią się Twoje wyobrażenia o lesie..
Już studia wypiją z Ciebie fascynację lasem.
Możesz szerzej odnieść się do tego wątku?

Jesli nie masz podstaw z technikum leśnego to inżynierskie studia leśne to jest orka na ugorze.
Musisz dużo nadrobić. Na studiach nikt Cię nie nauczy. Dostaniesz materiał albo i nie i pracujesz sam.
Często jesteś gorzej traktowany niz osoby po technikum leśnym.

W lasach praca nie jest taka jak się wszystkim z zewnątrz wydaje.
Tu nie ma czasu na chodzenie i podziwianie jak śpiewają ptaszki.
Tu często nie ma czasu na zjedzenie śniadania.
Do tego kleszcze, komary latem upał.
Jak trafisz na zrzede leśniczego albo na kapciuszka to wogóle przechlapane.
Bedziesz robił wszystko za niego a na kasie tego widać nie będzie i dodatkowo swoją robotę.
Jednym słowem miodu nie ma.

Do tego wszechobecna polityka i coraz "mądrzejsze" pomysły z góry.
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66909
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Czy warto zostać leśniczym szanse?

Post autor: Capricorn »

goralniskopienny pisze: niedziela 04 cze 2023, 18:27 Jak trafisz na zrzede leśniczego albo na kapciuszka to wogóle przechlapane.
Bedziesz robił wszystko za niego a na kasie tego widać nie będzie i dodatkowo swoją robotę.
Jednym słowem miodu nie ma.
To ja! To Ja! Nareszcie ktoś o mnie coś dobrego napisał :D :lol:
Nawiasem mówiąc taka kapciowa zrzęda to pół biedy. Cała bieda jak łazi taki po lesie, sprawdza, czy robota dobrze wykonana i potem oczekuje poprawek nienawistnie milcząc cukru do najświętszej kancelaryjnej kawy nie podając w dodatku... ;)


Praca w lesie (co widać po wpisach na forum) nie jest pracą monotonną i jednakową wszędzie. Są miejsca, gdzie rano bierzesz torbę pełną płytek do numeracji zamiast śniadania i wracasz umordowany jak ostatnie nieszczęście do domu, gdzie trzeba roboty dokończyć przy kanapce i komputerze. Są też miejsca, gdzie robota polega na użeraniu się z roszczeniowymi turystami, lokalsami warczącego na każde ścięte drzewo, "przypadkowo" dogradzającymi sobie kawałki lasu, niszczącymi kamienie graniczne (szczególnie gdy są jakieś ciekawe i historyczne), a leśnik zamiast w lesie, siedzi co raz w sądach, szkołach, na spotkaniach z przeróżnymi "eko..." tłumacząc się z każdej roboty przyszłej, przeszłej i obecnej, a jeśli jest naiwny i używa jakichś fejsów to już całkiem życia prywatnego nie ma co raz czytając jakim to jest bandytą łobuzem i mordercą, że o rzeźniku nie wspomnę. Potem odpala służbowy komputer i nadrabia zaległości. Są również miejsca, gdzie pozyskanie jest w miarę rozsądne, do miasta daleko, a po sąsiedzku ludzie, którzy wiedzą do czego im drewno jest potrzebne, i to chyba tam się najspokojniej pracuje. Należy dodać, że jest wiele miejsc, gdzie pracuje się tak, jak pracują rolnicy, tylko w dłuższym okresie czasowym. Są cięcia, orki, sadzenia, pielęgnacje i znowu kolejne etapy cięć. Od pielęgnacyjnych do rębnych. W międzyczasie trzeba planować, kontrolować stan lasu, obsługiwać klientów, znać się nieco na matematyce, fizyce, geologii, botanice, biologii, zoologii, kartografii (ze szczególnym uwzględnieniem programów do obsługi map zarówno w rejestratorze/telefonie, jak i na stanowisku leśniczego za biurkiem. Trzeba znać obsługę systemów leśnych, pierdylionów coraz to nowych zarządzeń, a wieczorem obowiązkowo modlić się do św Algorytmu.
Jak widzisz, można o pracy napisać wiele, ale nie można napisać jednego - ta praca nigdy nie jest nudna ani monotonna. Jeśli takie masz marzenie - wal śmiało, ale nie licz na łatwe, przyjemne i miłe spacery w lesie. Na pieniądze też trzeba trochę poczekać. No i czytając wątki o polityce leśnej można się nieco zniechęcić, więc odradzam.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Temo
początkujący
początkujący
Posty: 18
Rejestracja: sobota 03 cze 2023, 19:27

Re: Czy warto zostać leśniczym szanse?

Post autor: Temo »

A chociaż jakich zarobków można się spodziewać?
Jesli nie masz podstaw z technikum leśnego to inżynierskie studia leśne to jest orka na ugorze.
Musisz dużo nadrobić. Na studiach nikt Cię nie nauczy. Dostaniesz materiał albo i nie i pracujesz sam.
Często jesteś gorzej traktowany niz osoby po technikum leśnym.
Jest aż tak ciężko na tych studiach?
goralniskopienny
początkujący
początkujący
Posty: 208
Rejestracja: niedziela 23 kwie 2017, 14:32

Re: Czy warto zostać leśniczym szanse?

Post autor: goralniskopienny »

Capricorn pisze: niedziela 04 cze 2023, 18:33
goralniskopienny pisze: niedziela 04 cze 2023, 18:27 Jak trafisz na zrzede leśniczego albo na kapciuszka to wogóle przechlapane.
Bedziesz robił wszystko za niego a na kasie tego widać nie będzie i dodatkowo swoją robotę.
Jednym słowem miodu nie ma.
To ja! To Ja! Nareszcie ktoś o mnie coś dobrego napisał :D :lol:
Nawiasem mówiąc taka kapciowa zrzęda to pół biedy. Cała bieda jak łazi taki po lesie, sprawdza, czy robota dobrze wykonana i potem oczekuje poprawek nienawistnie milcząc cukru do najświętszej kancelaryjnej kawy nie podając w dodatku... ;)


Praca w lesie (co widać po wpisach na forum) nie jest pracą monotonną i jednakową wszędzie. Są miejsca, gdzie rano bierzesz torbę pełną płytek do numeracji zamiast śniadania i wracasz umordowany jak ostatnie nieszczęście do domu, gdzie trzeba roboty dokończyć przy kanapce i komputerze. Są też miejsca, gdzie robota polega na użeraniu się z roszczeniowymi turystami, lokalsami warczącego na każde ścięte drzewo, "przypadkowo" dogradzającymi sobie kawałki lasu, niszczącymi kamienie graniczne (szczególnie gdy są jakieś ciekawe i historyczne), a leśnik zamiast w lesie, siedzi co raz w sądach, szkołach, na spotkaniach z przeróżnymi "eko..." tłumacząc się z każdej roboty przyszłej, przeszłej i obecnej, a jeśli jest naiwny i używa jakichś fejsów to już całkiem życia prywatnego nie ma co raz czytając jakim to jest bandytą łobuzem i mordercą, że o rzeźniku nie wspomnę. Potem odpala służbowy komputer i nadrabia zaległości. Są również miejsca, gdzie pozyskanie jest w miarę rozsądne, do miasta daleko, a po sąsiedzku ludzie, którzy wiedzą do czego im drewno jest potrzebne, i to chyba tam się najspokojniej pracuje. Należy dodać, że jest wiele miejsc, gdzie pracuje się tak, jak pracują rolnicy, tylko w dłuższym okresie czasowym. Są cięcia, orki, sadzenia, pielęgnacje i znowu kolejne etapy cięć. Od pielęgnacyjnych do rębnych. W międzyczasie trzeba planować, kontrolować stan lasu, obsługiwać klientów, znać się nieco na matematyce, fizyce, geologii, botanice, biologii, zoologii, kartografii (ze szczególnym uwzględnieniem programów do obsługi map zarówno w rejestratorze/telefonie, jak i na stanowisku leśniczego za biurkiem. Trzeba znać obsługę systemów leśnych, pierdylionów coraz to nowych zarządzeń, a wieczorem obowiązkowo modlić się do św Algorytmu.
Jak widzisz, można o pracy napisać wiele, ale nie można napisać jednego - ta praca nigdy nie jest nudna ani monotonna. Jeśli takie masz marzenie - wal śmiało, ale nie licz na łatwe, przyjemne i miłe spacery w lesie. Na pieniądze też trzeba trochę poczekać. No i czytając wątki o polityce leśnej można się nieco zniechęcić, więc odradzam.
Ja jeszcze dopiszę, że użeranie z ZULEM, wysłuchiwanie pilarzy jak to ich każdy okrada jest na porządku dziennym.
Aby od tego wytchnąć chwytamy za sierp i chowamy się w najbardziej zarośniętych uprawach i w ramach sportu robimy pielęgnację.
Najlepsze te gdzie zielnych jest powyżej 50%
I zdrewniałych niekolczastych i tych kolczastych też jest trochę. Taka V-VI strefa to miód.
Wtedy wiadomo, że nikt siekierkowego (podleśniczego) tam nie znajdzie.
Chyba, że usłyszy jak owy podleśniczy głośno kontempluje rzeczywistość ..
A wszystko po to, żeby uprawa nie przepadła, żeby kapciuszkowy roboty nie stracił i żeby ZUL za rok mógł podejść do przetargu.😂😂😂
Taki żywot.
goralniskopienny
początkujący
początkujący
Posty: 208
Rejestracja: niedziela 23 kwie 2017, 14:32

Re: Czy warto zostać leśniczym szanse?

Post autor: goralniskopienny »

Temo pisze: niedziela 04 cze 2023, 19:22 Jest aż tak ciężko na tych studiach?
Nikt nie mówił, że będzie lekko.
Szczególnie gdy trafisz na legendy wydziału leśnego, którzy uważają, że ich przedmiot jest najważniejszy.
Znam rekordzistów, którzy potrafili nawet 6 razy zdawać jeden przedmiot.
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66909
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Czy warto zostać leśniczym szanse?

Post autor: Capricorn »

Czy jest ciężko? No cóż, w poprzednim wpisie w ogromnym skrócie napisałem na czym leśniczy musi się znać. Do tego dodaj przeróżne ustawy i dyrektywy nie tylko dotyczące lasu, ale i przyrody oraz szeroko rozumianego środowiska. Wiedza do przyswojenia jest ogromna, a potem przychodzisz do lasu i ze zdumieniem stwierdzasz, że może i jesteś magistrem inżynierem, ale na lesie to się właściwie nie znasz, bo lasu trzeba się jeszcze nauczyć w lesie obserwując go całe życie.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
bynajmniej
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1768
Rejestracja: wtorek 03 sie 2021, 19:40

Re: Czy warto zostać leśniczym szanse?

Post autor: bynajmniej »

Warto zostać leśnikiem mimo wielu wyżej wymienionych mankamentów, można wytrwać i mieć satysfakcję z pracy. A obecnie wynagrodzenie jest dobre w księgowości leśnej również i co ważne jest duża stabilność i z reguły super atmosfera.
Radzę zgłosić się na konkursy ogłaszane na pracę w księgowości, jak się załapiesz, popracujesz z rok to będziesz miał własną wiedzę czy studiować leśnictwo czy szukać innej pracy.
Andy64
leśniczy
leśniczy
Posty: 513
Rejestracja: niedziela 18 gru 2016, 19:15
Lokalizacja: Kresy

Re: Czy warto zostać leśniczym szanse?

Post autor: Andy64 »

brawo dla Góralniskopienny i Capricorn !
Temo
początkujący
początkujący
Posty: 18
Rejestracja: sobota 03 cze 2023, 19:27

Re: Czy warto zostać leśniczym szanse?

Post autor: Temo »

A czy istnieje możliwość abym podjechał do nadleśnictwa i spytał leśniczego lub podleśniczego czy nie wiem mogę zabrać się z nim na 1 lub 2 tygodnie pracy?
Czy to możliwe?
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66909
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Czy warto zostać leśniczym szanse?

Post autor: Capricorn »

Ale w sensie, że chciałbyś pobyć i poobserwować? Myślę, że ja bym się nie zgodził. Nie dlatego, że mam cokolwiek do ukrycia, ale dlatego, że musiałbym uważać na osobę postronną i jej bezpieczeństwo w trakcie wykonywania obowiązków. Czasami to bardzo niebezpieczna praca i za cholerę nie miałbym ochoty mieć na sumieniu zdrowia (i żeby tylko zdrowia) człowieka.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2598
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Re: Czy warto zostać leśniczym szanse?

Post autor: Kuna lesna »

Może załatw to z urzędem pracy że chciałbyś odbyć praktyki stażowe . Potem z nadleśnictwem czy po skierowaniu z urzędu pracy będziesz mógł pracować jako stażysta . Znam wiele osób które z tego skorzystały bo opłata za twój staż jest w gestii urzędu . .
Temo
początkujący
początkujący
Posty: 18
Rejestracja: sobota 03 cze 2023, 19:27

Re: Czy warto zostać leśniczym szanse?

Post autor: Temo »

Kuna lesna pisze: środa 07 cze 2023, 07:24 Może załatw to z urzędem pracy że chciałbyś odbyć praktyki stażowe . Potem z nadleśnictwem czy po skierowaniu z urzędu pracy będziesz mógł pracować jako stażysta . Znam wiele osób które z tego skorzystały bo opłata za twój staż jest w gestii urzędu . .
Tak tylko nie zacząłem jeszcze studiować leśnictwa.
To raczej stażu mi nie przyznają.
ODPOWIEDZ