Jak dbać o las?

Selekcja drzew, szkółki, odnowienia, zalesienia, pielęgnowanie, inne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
asaledr
początkujący
początkujący
Posty: 35
Rejestracja: sobota 18 gru 2021, 02:31

Jak dbać o las?

Post autor: asaledr »

Witam,

Posadziłem las w tym roku, jak powinienem o niego dbać? Buki, dęby i jodły. Bruzdy robione pługiem leśnym.
Bo chwasty już urosły i nie wiem zbytnio co z tym zrobić. Opryskac się tak nie da bo przy więźbie 1 metra, ciężko opryskiwać żeby nie poleciało na drzewko. Kosić kosą też nie wykoszę w bruździe chwasta skoro obok jest sadzonka a chwast np. 10 cm od niej.
Plewić motyką? Ale hektar cały? Nie wierze że tak w nadleśnictwach robią...
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66907
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Jak dbać o las?

Post autor: Capricorn »

Trawa 10-15 cm od sadzonki nie przeszkadza, a nawet pomaga, więc propnuję kosić tylko pozostałą trawę i chwasty. Możesz to robić kosą, możesz kosiarką, byle nie za blisko drzewek
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2598
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Re: Jak dbać o las?

Post autor: Kuna lesna »

Wykaszarka na wysięgniku i jedziesz.
toma1
początkujący
początkujący
Posty: 4
Rejestracja: niedziela 09 lip 2023, 15:47

Re: Jak dbać o las?

Post autor: toma1 »

Witam czy mogę młody las pryskac wiadomo tak aby nie pryskac drzewek sosne mam posadzoną i dęba. Dodam że pryskalem już dwa razy środkiem który zwalcza wszystkie chwasty łącznie z trawą i jak na razie jest ok z drzewkami.
Trawy nie ma a drzewka są ładne zielone i moje pytanie jak będę tak pryskac kilka razy w roku czy nie zaszkodzi to młodej sadzonce.
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Re: Jak dbać o las?

Post autor: Wiesław »

toma1 pisze: niedziela 09 lip 2023, 16:07 czy mogę młody las pryskac
Skoro już pryskałeś, to znaczy że można (jest to fizycznie możliwe do wykonania). :wink:
Natomiast zachodzi pytanie czy pryskanie jest legalne...
Istnieją przepisy prawne regulujące opryskiwanie roślin, takie jak rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 31 marca 2014 r., rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 kwietnia 2013 r. w sprawie wymogów stosowania integrowanej ochrony roślin, itp. Określają one między innymi maksymalną prędkość wiatru przy której oprysk można stosować, minimalne strefy buforowe i wskazują inne uwarunkowania.
Strefa buforowa to na przykład wymagana odległość od dróg publicznych, zbiorników, cieków i źródeł wody, pasiek, itp., itd.
Informacje o tych aktach prawnych powinny być na etykietach preparatów chemicznych.
Opryski, niezależnie od rodzaju zastosowanego preparatu, należy wykonać późnym wieczorem, po zakończonym dziennym locie pszczół.
Jest też instytucja odpowiedzialna za nadzór i kontrolę nad prawidłowym stosowaniem środków ochrony roślin, czyli Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN). Jeśli inspektor dostanie powiadomienie o nieprawidłowościach i uzna, że nieprawidłowości zaszły, może nałożyć karę grzywny i kary administracyjne.
toma1
początkujący
początkujący
Posty: 4
Rejestracja: niedziela 09 lip 2023, 15:47

Re: Jak dbać o las?

Post autor: toma1 »

Ok rozumiem dzięki za info.
A co dosadzić między drzewami w starym lesie mówią że buk można sadzić prawda to.
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Re: Jak dbać o las?

Post autor: Wiesław »

toma1 pisze: niedziela 09 lip 2023, 19:49 A co dosadzić między drzewami
W lesie jak na polu:
- na żyznych czarnoziemach źle rośnie żyto, bo ono lubi gleby niezbyt żyzne;
- na piaskach źle rośnie dąb, bo on lubi gleby żyzne;
Dodatkową zmienną jest ilość światła dostępnego w dole lasu, bo są gatunki światłożądne i są gatunki cienioznośne... Kolejną zmienną jest wilgoć w glebie...

O glebie i świetle w twoim lesie nic nie wiemy, to ci nie możemy doradzić, bo za mało danych. Proponuję poprosić o doradztwo (bezpłatne) miejscowego leśniczego nadzorującego lasy prywatne. On obejrzy jak tam jest i doradzi fachowo...
Podobnie co do środków chemicznych: nie wiemy jakim diabelstwem opryskiwałeś i w jakiej dawce na hektar - to nie możemy przewidzieć skutków tego... :wink:
toma1
początkujący
początkujący
Posty: 4
Rejestracja: niedziela 09 lip 2023, 15:47

Re: Jak dbać o las?

Post autor: toma1 »

No waśnie mój lesniczy powiedział że będę miał ładny bukowy tu las i żeby dosadzić bo pod pokrywą tylko buk:)
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2598
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Re: Jak dbać o las?

Post autor: Kuna lesna »

To urozmaicić np.grabem , lipą
toma1
początkujący
początkujący
Posty: 4
Rejestracja: niedziela 09 lip 2023, 15:47

Re: Jak dbać o las?

Post autor: toma1 »

Wolę sadzic drzewa bardziej użyteczne dąb buk sosna itd. Bo z lipy co mi w lesie
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104858
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Jak dbać o las?

Post autor: Piotrek »

Tobie być może nic ale lasowi jednak robi to dobrze. Poczytaj o gatunkach domieszkowych i ich roli w lesie.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
MichuSz
początkujący
początkujący
Posty: 21
Rejestracja: wtorek 04 lip 2023, 13:36
Lokalizacja: Pruszków

Re: Jak dbać o las?

Post autor: MichuSz »

Mam również las za domem i też chętnie dowiem się, co mogę robić, aby był on w jak najlepszej kondycji. Oczywiście nie jest to mój las, ani nie leży na mojej działce. Na pewno wymaga on posprzątania, bo ostatnio na spacerze kilka śmieci się uzbierało.
Kazimierz Nycz
początkujący
początkujący
Posty: 15
Rejestracja: środa 06 gru 2023, 16:25

Re: Jak dbać o las?

Post autor: Kazimierz Nycz »

MichuSz pisze: czwartek 13 lip 2023, 13:22 Mam również las za domem i też chętnie dowiem się, co mogę robić, aby był on w jak najlepszej kondycji. Oczywiście nie jest to mój las, ani nie leży na mojej działce. Na pewno wymaga on posprzątania, bo ostatnio na spacerze kilka śmieci się uzbierało.
Zrób tzw selekcję negatywną: wycinaj wszystko suche, zamierające i słabej kondycji zdrowotnej.
tumanleśny
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2592
Rejestracja: środa 19 lip 2023, 08:54

Re: Jak dbać o las?

Post autor: tumanleśny »

W nie swoim lesie!?
Tak, że: To, tamto, ten, tego, ten....
agata456
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: piątek 08 gru 2023, 12:41

Re: Jak dbać o las?

Post autor: agata456 »

prowadzenie wycinki w lesie ktory nie nalezy do ciebie, wymaga zgody własciciela lub zarzadcy tego terenu. jeśli las jest prywatny, koniecznie trzeba uzyskać zgodę od właściciela. jeśli jest to las publiczny lub zarzadzany przez organizacje, taką jak leśnictwo państwowe, również będziesz potrzebować zgody od odpowiednich władz lub instytucji. usuwanie suchych i obumarlych konarow z lasu może być uzasadnione z punktu widzenia bezpieczeństwa oraz ochrony innych roślin i drzew ale zgoda właściciela zawsze musi być.
ODPOWIEDZ