Użytki ekologiczne

Zagadnienia z szeroko pojętej ekologii, przyrody, środowiska i biologii...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
browar
początkujący
początkujący
Posty: 182
Rejestracja: wtorek 12 lip 2011, 11:18
Lokalizacja: Kraków

Użytki ekologiczne

Post autor: browar »

Właśnie wróciłem z Płaskowyżu Tarnogrodzkiego (i z Roztocza) i mam takie pytanie - kto wnioskuje o powołanie użytków ekologicznych? W nadleśnictwie Lubaczów od użytku do użytku jest rzut beretem, jest ich mnóstwo i chyba maszynowo są montowane nowe. Nie sądzę że rada gminy się zawzięła i nic tylko szuka nowych możliwości po dawnych PGR-ach pasjami hodujących pszenicę na glebach murszowych :twisted:
Ktoś musi chyba to pilotować, czy to jakaś ogólnopolska akcja, czy miejscowe/lokalne wzmożenie?
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105117
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Użytki ekologiczne

Post autor: Piotrek »

Nie wydaje mi się aby to była jakaś akcja. Po prostu - jeśli gmina nie chce/nie ma możliwości finansowych aby ponosić nakłady na dany teren, to wyszukuje sobie uzasadnienie i ogłasza użytek ekologiczny. Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody:
Ogólny opis
  1. Formami ochrony przyrody są użytki ekologiczne.
  2. Użytkami ekologicznymi są zasługujące na ochronę pozostałości ekosystemów mających znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej - naturalne zbiorniki wodne, śródpolne i śródleśne oczka wodne, kępy drzew i krzewów, bagna, torfowiska, wydmy, płaty nieużytkowanej roślinności, starorzecza, wychodnie skalne, skarpy, kamieńce, siedliska przyrodnicze oraz stanowiska rzadkich lub chronionych gatunków roślin, zwierząt i grzybów, ich ostoje oraz miejsca rozmnażania lub miejsca sezonowego przebywania.
  3. Ustanowienie użytku ekologicznego następuje w drodze rozporządzenia wojewody albo uchwały rady gminy, jeżeli wojewoda nie ustanowił tej formy ochrony przyrody.
  4. Wniosek o ustanowienie stanowiska dokumentacyjnego może złożyć: osoba fizyczna, instytucja naukowa, organizacja społeczna.
  5. Wniosek powinien określać lokalizację potencjalnego użytku ekologicznego oraz uzasadnienie jego wartości przyrodniczej.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

browar
początkujący
początkujący
Posty: 182
Rejestracja: wtorek 12 lip 2011, 11:18
Lokalizacja: Kraków

Re: Użytki ekologiczne

Post autor: browar »

Ok, tylko spora część tych użytków jest organizowana za niemałe chyba pieniądze przez LP. Kopane są stawy dla ryb i ptactwa wodnego, zamykane zastawki i zasypywane miejscowo rowy, kopane specjalne płytkie stawy dla ptaków brodzących i nawet wyposażane w odpowiednią gamę roślin. Może się na początku źle wyraziłem z tym powoływaniem, bardziej chodzi mi o tworzenie prawie od zera użytków, z użyciem ciężkiego sprzętu.
ODPOWIEDZ