Przekształcenie lasu bez MPZP

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
TheQuake
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: wtorek 02 maja 2023, 00:12

Przekształcenie lasu bez MPZP

Post autor: TheQuake »

Dzień dobry,

Zwracam się z prośbą o pomoc w mojej sprawie. Posiadam działkę, której część (0,5 ha lasu) chciałbym przekształcić na działkę rolną lub najlepiej od razu budowlaną - gdyż mam zamiar na niej zbudować dom jednorodzinny na wyłącznie własne potrzeby mieszkaniowe. Pozostałą część działki stanowi:
- siedlisko ze starym, niewielkim domem do którego doprowadzono wodociąg oraz prąd
- las około 60 letni (0,38 ha)
- las około 85 letni (0,12 ha)

Na części działki, którą chciałbym przekształcić znajduje się niemal 30 letni, który posiał się samoistnie, wcześniej (przed rokiem 2010) teren ten był wskazany jako grunt rolny.
Działka, a w szczególności fragment, który chciałbym przekształcić jest wpisana w UPUL, na szybką zmianę nie mam co liczyć, 2-3 lata temu ustalono nowy plan.

Gmina nie ma uchwalonego MPZP. Jest to mała gmina, wieś, szanse na stworzenie MPZP wyłącznie dla mojej działki są niemal zerowe.

Przeglądałem kilka możliwości:
- złożenie wniosku o warunki zabudowy - to odpada, gdyż warunkiem jest, aby na działkę nie był nałożony wymóg uzyskania zgody na przeznaczenie gruntów na cele nierolnicze i nieleśne, a zgodnie z ustawą z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych, art. 7, ust. 1 i 2 taki wymóg dla działek leśnych istnieje, a sama zmiana przeznaczenia gruntów na cele nierolnicze i nieleśne jest możliwa wyłącznie przez MPZP
- wyłączenie gruntu leśnego z produkcji leśnej nie jest możliwe, gdyż wymaga to odpowiedniego przeznaczenia działki w MPZP lub uzyskania decyzji o warunkach zabudowy (których nie dostanę ze względu na powyższy punkt)
- wysłanie do starostwa powiatowego wniosku o zmianę lasu na użytek rolny w przypadkach szczególnie uzasadnionych potrzeb właścicieli lasów - nie jestem rolnikiem, tą opcją raczej nic nie ugram.

Czy są jeszcze jakieś inne możliwości poza wymienionymi wyżej przeze mnie? Może gdzieś źle rozumiem przepisy i jednak dałoby się coś więcej osiągnąć?

Za każdą pomoc serdecznie dziękuję.
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Re: Przekształcenie lasu bez MPZP

Post autor: Wiesław »

TheQuake pisze: wtorek 02 maja 2023, 00:43 Gmina nie ma uchwalonego MPZP.
Za to ma uchwalone Studium Uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Przez zapisy w tym Studium nic nie da złożenie wniosku o warunki zabudowy. I raczej nikt z Forum nie pomoże ci pokonać problemu.
Moim zdaniem jedyny sposób to wykorzystanie istniejącego siedliska i na miejscu starego domu budowa nowego - na to byłaby zgoda wójta/burmistrza w wydanych warunkach zabudowy...
TheQuake
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: wtorek 02 maja 2023, 00:12

Re: Przekształcenie lasu bez MPZP

Post autor: TheQuake »

Dziękuję za odpowiedź.
Wiesław pisze: wtorek 02 maja 2023, 08:18
TheQuake pisze: wtorek 02 maja 2023, 00:43 Gmina nie ma uchwalonego MPZP.
Za to ma uchwalone Studium Uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Przez zapisy w tym Studium nic nie da złożenie wniosku o warunki zabudowy.
Sprawdziłem mapkę dołączoną do stadium, ostatnia jego wersja dla fragmentu działki, który chciałbym przekształcić przewiduje "Tereny rolne pozostałe". Czy to stadium na tę chwilę ma jakąkolwiek moc prawną? Czy istnieje możliwość przywrócenia pierwotnego celu gruntu zgodnego z tym stadium? Obecny stan działki w papierach, czyli las zamiast gruntu rolnego wynika wyłącznie z działania starostwa powiatowego i wprowadzenia UPUL.
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Re: Przekształcenie lasu bez MPZP

Post autor: Wiesław »

TheQuake pisze: wtorek 02 maja 2023, 10:55 Czy to stadium na tę chwilę ma jakąkolwiek moc prawną?
https://urbnews.pl/ministerstwo-decyzje ... e-studium/
ODPOWIEDZ