Zegar na nęcisko

Zwierzęta łowne, hodowla, broń śrutowa i kulowa, psy myśliwskie...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Stefankowalski
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: piątek 24 mar 2023, 20:40

Zegar na nęcisko

Post autor: Stefankowalski »

Witam. Chciałbym się dowiedzieć czy ktoś stosuje takie urządzenie? Chodzi o zegarek zamknięty hermetycznie zatrzymujący się jeśli zostanie poruszony. Co myślicie o takim urządzeniu w wersji z powiadomieniem gsm? Zbudowałem prototyp takiego urządzenia w wersji modułowej. Posiada czujnik ruchu który powoduje wysłanie sms na zaprogramowany nr telefonu. Zastanawiam się nad właściwym tekstem wysyłanym do odbiorcy. Obecnie jest to: "Halo, halo Panie Mysliwy, tu dziki na buchtowisku. Darz Bor!" Może ktoś ma inny pomysł? Bo rozważałem jeszcze: "Tu Twoja loszka, czekam na Ciebie w lesie". Nie wiem tylko czy byłoby to dobrze przyjęte przez żony myśliwych.
Całość jest zasilana dwoma akumulatorami 18650. Powinno to starczyć od 40 do 80 godzin pracy. Urządzenie mieści się w mufie pcv o średnicy 75mm.
Nie jestem handlarzem. Zrobiłem jedną sztukę dla kolegi-myśliwego. Może ktoś chciałby wykonać swoją wersję?


Obrazek
Sylvan

Re: Zegar na nęcisko

Post autor: Sylvan »

To jeszcze myślistwo?
Stefankowalski
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: piątek 24 mar 2023, 20:40

Re: Zegar na nęcisko

Post autor: Stefankowalski »

Nie wiem, nie jestem myśliwym. Moja pasja to elektronika.
Czy używanie takiego urzadzenia moze być źle postrzegane? Czy może to być jakieś ułatwienie w łowiectwie?
Są jakieś przepisy regulujące kwestie czujników obecności zwierzyny?
Sylvan

Re: Zegar na nęcisko

Post autor: Sylvan »

Ja też nie jestem myśliwym. I nie znam szczegółowo wielu przepisów łowieckich.
Wydaje się jednak, że takie urządzenie może zwierzynie życie utrudnić a "myśliwemu" ułatwić. Pytasz jakbyś to nie Ty pierwszy post pisał. A tam przecież określiłeś przeznaczenie przedmiotu.
Idąc dalej. W tej wersji to za wielkiej szkody nie narobisz. Bo że coś coś trąciło to nie znaczy że będzie czekało. Lepiej zamontować kamerę i wszystko widać. No ale są wersje rozwojowe przecież. A tu można dojść do absurdu. Bo po co myśliwy? Wystarczą czujniki i automat.
Osobiście uważam takie " polowania" za nieetyczne co najmniej. A mogą być i tragiczne.
Ale to tylko moje zdanie....
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66909
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Zegar na nęcisko

Post autor: Capricorn »

A mnie wpadł do głowy inny pomysł na wykorzystanie tego. Może nie łowiecki, ale rolniczy. Myśliwy na drabinie, czy ambonie i tak obserwuje nęcisko, więc nie przyda się to za bardzo, zwłaszcza, że przecie są dużo ciekawsze ustrojstwa - kamery, noktowizory i inne takie. Jednak rolnik gdyby toto połączyć z armatką hukową, albo innym ustrojstwem odstraszającym, to sygnał z czujnika mógłby uruchamiać taką armatkę skutecznie odstraszając szkodniki z pola.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Sylvan

Re: Zegar na nęcisko

Post autor: Sylvan »

Prawdopodobieństwo potrącenia i uruchomienia armatki zbyt małe.
A uruchomić ją można przez zastosowanie naciągu albo z przekaźnika kamerki....
Tak mi się wydaje...
Moim zdaniem nie jest to urządzenie w żaden sposób przyszłościowe...
Tak mi się wydaje.
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66909
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Zegar na nęcisko

Post autor: Capricorn »

Dlaczego? Faktycznie można zrobić potykacz z linki i wykorzystać taka pułapkę. Jeśli byłoby to tańsze lub schemat i robota niedroga, to może kogoś skusić. Kamerka parę cekinów kosztuje..
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Stefankowalski
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: piątek 24 mar 2023, 20:40

Re: Zegar na nęcisko

Post autor: Stefankowalski »

Urządzenie zostało wykonane do następujących zalozen:
-ma byś zamocowane kawałkiem linki do drzewa żeby nie zginelo
-ma byś w miejscu gdzie przychodzą dziki
-żeby zachęcić dziki będzie obsypane kukurydza
-zostanie przykryte warstwa ziemi albo kamieni
-ma reagować na wstrzasy
-po wystąpieniu wstrząsu dzwoni albo wysyła SMS do zainteresowanego by wiedział o której godzinie miejsce jest odwiedzane przez dziki-wynika to z postawionego założenia że dziki odwiedzają dane miejsce o określonej godzinie w nocy regularnie. Nie wiem czy tak jest.
Na allegro jest człowiek, który sprzedaje takie urządzenia pod nazwą zegar na necisko. Jego wersja to zmodyfikowany standardowy telefon z czujnikiem ruchu zamiast głośnika.
Moja wersja jest zbudowana z modułów. Zastanawiałem się czy takie urządzenia są popularne wśród myśliwych, czy może to jakaś niewielka mniejszość to stosuje?
Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5470
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Re: Zegar na nęcisko

Post autor: Blues Brothers »

Zegar na nęcisko, ta żadna nowość. A właściwie przeżytek. Bo określa tylko żer zwierzyny, bez określenia gatunku, wieku, płci. Fotopułapka robi to precyzyjnie.
Oddzielny temat to etyka takich wynalazków, podobnie jak termowizja, tłumiki itp
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: Zegar na nęcisko

Post autor: Naj »

Stefankowalski pisze: sobota 25 mar 2023, 10:48 ... po wystąpieniu wstrząsu dzwoni albo wysyła SMS do zainteresowanego ...
To znaczy, że w urządzeniu jest zamontowana karta SIM ? Czyli urządzanie musi być w zasięgu...
Nie bardzo rozumiem opcji dzwonienie... Dzwoni i co ?
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: Zegar na nęcisko

Post autor: Naj »

Naj pisze: sobota 25 mar 2023, 21:40
Stefankowalski pisze: sobota 25 mar 2023, 10:48 ... po wystąpieniu wstrząsu dzwoni albo wysyła SMS do zainteresowanego ...
To znaczy, że w urządzeniu jest zamontowana karta SIM ? Czyli urządzanie musi być w zasięgu...
Nie bardzo rozumiem opcji dzwonienie... Dzwoni i co ?
Ja mam kamerkę - wprawdzie nie do celów łowieckich ale do monitorowania jeży, kotów i kun w ogrodzie :D . Kamerka ma bluetooth i czujnik ruchu. Jak zwierz się pojawia, włącza się smarkfon... :wink:
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: Zegar na nęcisko

Post autor: Naj »

Naj pisze: sobota 25 mar 2023, 21:46
Naj pisze: sobota 25 mar 2023, 21:40
Stefankowalski pisze: sobota 25 mar 2023, 10:48 ... po wystąpieniu wstrząsu dzwoni albo wysyła SMS do zainteresowanego ...
To znaczy, że w urządzeniu jest zamontowana karta SIM ? Czyli urządzanie musi być w zasięgu...
Nie bardzo rozumiem opcji dzwonienie... Dzwoni i co ?
Ja mam kamerkę - wprawdzie nie do celów łowieckich ale do monitorowania jeży, kotów i kun w ogrodzie :D . Kamerka ma bluetooth i czujnik ruchu. Jak zwierz się pojawia, włącza się smarkfon... :wink:
Kosztowała 120.
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169487
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Re: Zegar na nęcisko

Post autor: Sten »

Coś Ci się poNajowało z tymi postami ... :wink:
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Zegar na nęcisko

Post autor: Piotrek »

Stefankowalski pisze: sobota 25 mar 2023, 10:48czy takie urządzenia są popularne wśród myśliwych, czy może to jakaś niewielka mniejszość to stosuje?
Leżałem tak sobie i próbowałem myśleć. Ale że ostatnio mi to słabo wychodzi to do głowy przyszedł mi tylko bambistyczny pomysł:
- może w ramach wyrównywania szans zwierzyny powinno się zbudować ostrzegacz dla zwierzątek, że w pobliżu czai się myśliwy? :wink:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

ODPOWIEDZ