Las w spadku..... co dalej?

Selekcja drzew, szkółki, odnowienia, zalesienia, pielęgnowanie, inne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Raczyk
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek 20 mar 2023, 04:44

Las w spadku..... co dalej?

Post autor: Raczyk »

Witam wszystkich serdecznie. Postanowiłem dołączyć do forum i zadać bądź co bądź nie wygodne pytanie, ale po prostu nie znalazłem lepszego miejsca niż to i mam nadzieję że znajdzie się ktoś kto będzie umiał mi pomóc. Dostaliśmy z żoną w spadku 0,5ha starego dębowego lasu przez środek którego płynie strumien mający źródło na naszej działce. Oprócz kawałka lasu mamy też niedaleko dwie działki mniejwiecej po 0,3ha oznaczone jako nieuzytki czy tam pola rolne (nie mają one dróg dojazdowych). Czy ktoś jest w stanie mi podpowiedzieć, nakierować mnie, do kogo mam się zgłosić żeby coś z tej ziemi mieć? Wiem że da się dostawać pieniądze od uni czy jakiegoś ekourzedu za pozostawienie takich terenów w nienaruszonym stanie...... wiem że przychodzą zielone ludki ekolodzy i sprawdzają czy na moim polu zyje zuczek co ma dwa czarne penisy i jeśli takowy zyje to będą mi płacić żebym nic nie robił na tym polu bo zuczkowi odpadnie jeden z penisów. Powiem wprost, jest to piękny teren na prawdę przepiękny.... nie chciałbym go niszczyć, ale mam też dziecko a czasy są takie że jeśli nie znajdę innego rozwiązania to wytnę tam wszystko co da się sprzedać :/ i proszę sobie darować morały że mi nie wolno.... wiem że mi nie wolno, Sasinowi też nie było wolno przepierdolic 60mln, także No..... znajdzie się ktoś majacy wiedzę lub kontakty jak to ugryźć żeby coś po sobie zostawić zamiast zniszczyć bo inaczej się nie da?:/
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2598
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Re: Las w spadku..... co dalej?

Post autor: Kuna lesna »

O rany.😁
Jako spadkobierca masz wzgląd w dokument tzw UPUL .Jest on w starostwie do wglądu.Tam masz zapis co możesz w imię prawa zrobić.Jak podasz na forum mniej więcej jakie są zapisy to ja napiszę ci co dalej.Co do nieużytków to zorientuj się czy sąsiedzi korzystają z dopłat do gruntów i jakich.Jeżeli tak to na co .
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Re: Las w spadku..... co dalej?

Post autor: Wiesław »

Raczyk pisze: poniedziałek 20 mar 2023, 04:58 to będą mi płacić żebym nic nie robił na tym polu
Z powyższego zrozumiałem, że nie chcesz pieniędzy (corocznej "renty") za nicnierobienie w tym lesie...
Interesują cię wyłącznie pieniądze za wycinanie tego lasu, nawet jeśli w skali 30 lat renta wyniesie więcej niż jednorazowy przychód z wycinki... a w skali 60 lat renta dwukrotnie przewyższy przychód z drewna, co już twoje dzieci obejmie...
A my mamy ci pomóc w zalegalizowaniu wycinania...
Niestety, przy takich założeniach pomóc nie mogę.

Zgodnie z Ustawą o lasach, lasy przy rzekach i potokach mogą być w UPUL uznawane za tzw. lasy wodochronne i zaliczane do lasów ochronnych. W praktyce w 95% przypadków oznacza to, że zabronione jest eksploatowanie takiego lasu zrębami w pasie węższym niż 30 - 50m od granic naturalnego cieku wodnego płynącego przez las (źródlisko). Obawiam się więc, że nikt ci nie pomoże i będziesz musiał łamać prawo, za co prawdopodobnie zostaniesz adekwatnie ukarany przez sąd... Jesteś właścicielem, sam zdecydujesz...
Raczyk
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek 20 mar 2023, 04:44

Re: Las w spadku..... co dalej?

Post autor: Raczyk »

No właśnie jest dokładnie odwrotnie niż zrozumiałeś :D właśnie interesuje mnie "renta" bo za chuj nie chciałbym tego wycinać..... jak zdobyć coś takiego ? Gdzie się zgłosić?
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Re: Las w spadku..... co dalej?

Post autor: Wiesław »

Sprawdzić w Uproszczonym Planie Użytkowania Lasu (ma to albo właściwe starostwo, albo nadleśnictwo, któremu starostwo zleciło ten kłopot) czy twój las jest lasem ochronnym. Jeśli jest ochronny trzeba sprawdzić z jakiego powodu jest uznany za ochronny.
Odpowiednio to tego trzeba znaleźć fachowców (proponuję spośród osób posiadających uprawnienia doradców rolnośrodowiskowych, bo się znają), którzy podejmą się na twoich gruntach znaleźć punkt zaczepienia do uzyskania "renty" (czyli tego przysłowiowego żuczka z dwoma...). Paradoksalnie największe szanse znalezienia są na działkach oznaczonych jako nieużytki lub grunty rolne, a w lesie mniejsze. Wszystko z powodu, że w Polsce dopłaty do "żuczków" są formalnie jako dopłaty rolnośrodowiskowe, a nie ma dopłat leśnośrodowiskowych (w krajach starej Unii są jedne i drugie). Tym niemniej "żuczek" stwierdzony na twoim nieużytku może chcieć czasowo przebywać w twoim lesie i wtedy "rentę" możesz uzyskać za całość...
https://pl.wikipedia.org/wiki/Doradca_r ... odowiskowy
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Re: Las w spadku..... co dalej?

Post autor: Wiesław »

Wiesław pisze: wtorek 21 mar 2023, 00:34 Sprawdzić w Uproszczonym Planie Użytkowania Lasu
poprawiam swój błąd: w Uproszczonym Planie Urządzenia Lasu

I niezależnie co tam jest o lesie, doradca rolnośrodowiskowy może pomóc, jeśli na twoich działkach nieleśnych tego "żuczka" wymyśli... tylko trudniej będzie żuczka/żabkę/rybkę/pajączka/ślimaczka/ptaszka dopasować do dobrze płatnej dyrektywy unijnej... i dłużej to potrwa...
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2598
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Re: Las w spadku..... co dalej?

Post autor: Kuna lesna »

Lub roślinkę 😁
ODPOWIEDZ