Drewno opałowe - refleksje.

Drewno, klasyfikacja, pomiar, obrót, sprzedaż drewna...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2598
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Re: Drewno opałowe - refleksje.

Post autor: Kuna lesna »

Trochę ryzykowne ale oczywiście są i tacy odbiorcy którzy ze względu na cenę biorą i W
rutas
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2291
Rejestracja: sobota 15 gru 2007, 18:35
Lokalizacja: polska

Re: Drewno opałowe - refleksje.

Post autor: rutas »

Jak zwykle ONET ! Całą dobę ,całą prawdę ! W wizjerach aparatów ONETU zimą nawet drzewa mają liście !
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4248
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Re: Drewno opałowe - refleksje.

Post autor: Fichtel »

rutas pisze: niedziela 19 mar 2023, 19:11 ...zimą nawet drzewa mają liście !
Bo mają. :D
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Re: Drewno opałowe - refleksje.

Post autor: j24 »

Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Drewno opałowe - refleksje.

Post autor: Piotrek »

Autor kompletnie nie ogarnia tematu, o którym usiłuje coś mądrego napisać...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169489
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Re: Drewno opałowe - refleksje.

Post autor: Sten »

Kawałek połupanego drewna o wymiarach 30 cm średnicy i tyleż wysokości, na stacji benzynowej kosztuje 24,99 zł ... :shock:
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Re: Drewno opałowe - refleksje.

Post autor: j24 »

Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Re: Drewno opałowe - refleksje.

Post autor: j24 »

Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Re: Drewno opałowe - refleksje.

Post autor: j24 »

Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Drewno opałowe - refleksje.

Post autor: Piotrek »

Panią Martę Sirociuk należałoby uprzednio troche podszkolić aby takich bzdur nie pisała, gdzie wyjaśnia definicję metra przestrzennego (nazywając go niesłusznie "kubikiem")
Kubik to jednostka objętości, którą zwyczajowo stosuje się do określenia ilości drewna. 1 kubik to mniej więcej 1 metr sześcienny. Mniej więcej, ponieważ kubikiem nazywa się cały stos drewna, wraz z przestrzeniami między poszczególnymi polanami.
, a potem ceny podaje z cenników, czyli z 1 metr sześcienny
Do najdroższego gatunku drewna zalicza się dąb: kubik kosztuje ok. 300 złotych. Niewiele tańsze są brzoza i olcha - 250 zł. Za świerk zapłacimy ok. 150 zł za kubik, podobnie jak za sosnę.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

bynajmniej
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1768
Rejestracja: wtorek 03 sie 2021, 19:40

Re: Drewno opałowe - refleksje.

Post autor: bynajmniej »

Co jest złego w tych artykułach ? Nie zauważyłem. A z tymi kubikami jest różnie od regionu, w moich stronach potocznie, zwyczajowo znaczy m3 drewna w dłużycy i stos drewna stosownego.
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66909
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Drewno opałowe - refleksje.

Post autor: Capricorn »

U mnie kubik to zawsze metr sześcienny. Poza tym jest jeszcze metr przestrzenny, kładziony, czy rzucany. Z ciekawych gatunków słyszałem np. o dębie afrykańskim (olsza) i sośnie złocistej (choinki So.c z brązowymi końcówkami igieł).
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Drewno opałowe - refleksje.

Post autor: Piotrek »

bynajmniej pisze: poniedziałek 11 wrz 2023, 09:01Co jest złego w tych artykułach ? Nie zauważyłem. A z tymi kubikami jest różnie od regionu, w moich stronach potocznie, zwyczajowo znaczy m3 drewna w dłużycy i stos drewna stosownego.
Zauważ, że w dzisiejszych czasach ktoś nie z twoich stron jako definicję "kubika" przyjmie wyjaśnienia dziennikarki. Choć gdyby coś podejrzewał to zerknął by do encyklopedii. Zaś taka wiki pisze tak:
Kubik (z gr. κύβος sześcian) – potoczna nazwa metra sześciennego, miary objętości.
W leśnictwie termin ten stosowany jest do określania objętości drewna „netto”, to znaczy bez pustej przestrzeni między złożonymi w stos kłodami. To rozróżnienie jest istotne, ponieważ kubik tego surowca zajmuje mniej miejsca niż metr przestrzenny. Dla różnych gatunków i sortymentów drzewnych 1 metr przestrzenny może zawierać od 0,25 do 0,78 kubika (to znaczy kubik drewna zajmować może nawet cztery metry przestrzenne). Miara ta stosowana jest też w papiernictwie i przemyśle drzewnym (ilość desek produkowanych przez tartak mierzy się w kubikach). Masa kubika drewna wynika z jego gęstości, w stanie świeżo ściętym gęstość drewna wynosi od ok. 700 do ponad 1000 kg/m³, w stanie powietrznosuchym (wilgotność 15%) 1 m³ drewna to od ok. 400 do ponad 800 kg.
Teraz widzisz różnicę?
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

bynajmniej
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1768
Rejestracja: wtorek 03 sie 2021, 19:40

Re: Drewno opałowe - refleksje.

Post autor: bynajmniej »

Szkoły leśne kończyłem i wiem co to kubik a co metr przestrzenny itd.
Jak byłem młody próbowałem tłumaczyć, teraz przestałem zwracać uwagę kupcom detalicznym w tej kwestii. Wiem, że jak chcą kupić 6 kubików opału bo tyle im wchodzi na przyczepę to chcą kupić 6 metrów przestrzennych.
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66909
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Drewno opałowe - refleksje.

Post autor: Capricorn »

Fajnie masz. U mnie chcą kupić, ale co raz im inaczej wychodzi... :lol:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
bynajmniej
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1768
Rejestracja: wtorek 03 sie 2021, 19:40

Re: Drewno opałowe - refleksje.

Post autor: bynajmniej »

Najczęściej u nas mówi się na drewno stosowe „metry”.
Piotr, zamieścił definicje kubika w której jest napisane ,że współczynniki przeliczając mp na m3 są od 0,25 -0,78, i tu zagadka jaki sortyment miał współczynnik 0,15 mp/m3 dla ułatwienia, miało to miejsce w 99 letniej historii LP.
tumanleśny
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2592
Rejestracja: środa 19 lip 2023, 08:54

Re: Drewno opałowe - refleksje.

Post autor: tumanleśny »

Będę strzelał - to był jakiś chrust. Może opałowy, może hutniczy, a może miotlarski?
Tak, że: To, tamto, ten, tego, ten....
bynajmniej
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1768
Rejestracja: wtorek 03 sie 2021, 19:40

Re: Drewno opałowe - refleksje.

Post autor: bynajmniej »

Strzał w 10, chrust opałowy cienki.
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Re: Drewno opałowe - refleksje.

Post autor: j24 »

Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
bynajmniej
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1768
Rejestracja: wtorek 03 sie 2021, 19:40

Re: Drewno opałowe - refleksje.

Post autor: bynajmniej »

W ubiegłym roku w czasie dyskusji w tym temacie porównałem w kilku nadleśnictwach ceny detalicznie opału sosnowego pomniejszone o koszty pozyskania i zrywki ( bez narzutów) z cenami detalicznymi opału pozyskanego kosztem nabywcy. Zysk ze sprzedaży drewna kosztem nabywcy czasami był wyższy. Tłumaczyłem to kłopotami z węglem i oczywiście rokiem wyborczym.
ODPOWIEDZ