Do Górala

Co drzewiej bywało w leśnictwie w Polsce i na świecie...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Do Górala

Post autor: Naj »

viewtopic.php?p=1276037#p1276037

To ciąg dalszy. Rower na zdjęciu jest przedwojenny. Był schowany w czasie wojny, bo nasi (obecni) sojusznicy rekwirowali... :twisted: Wyglądał wtedy tak:
FLP_4b.jpg
A przy okazji naszły mnie takie przemyślenia :
Jak to się działo, że:
- leśniczy nie miał GV
- wypełniał WODy i LP ołówkiem kopiowym w 3 egzemplarzach przez kalkę
- nie miał terminala
- wypisywał kwity wywozowe i asygnaty (też ołówkiem kopiowym)
- miał liczydła drewniane
A jeszcze...
- leśniczego zatrudniał Generał
- nadleśny mógł wystąpić do Generała o odwołanie leśniczego. Z uzasadnieniem, które było skrupulatnie sprawdzane przez komisję z regionalnej. (Regionalnych było mniej niż połowa obecnych)
- co dwa lata dostawał przeszeregowanie do następnej grupy płacowej automatycznie (o ile nie popełnił przestępstwa ani nie dostał kary na piśmie. OPR się nie liczył). O przeszeregowaniu powiadamiał kadrowy od Generała
- nie miał nagród, premii, trzynastek itp
- miał dodatek na konia, bezpłatną leśniczówkę, deputat drzewny i polny (jeśli pole było)
I jak ten las mógł wzrastać i się rozrastać  :?: 
To nie do ogarnięcia :P :shock:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
malkontent2
leśniczy
leśniczy
Posty: 627
Rejestracja: piątek 18 cze 2021, 16:42

Re: Do Górala

Post autor: malkontent2 »

No cóż, ludzie nie znali samochodów i też żyli... ;)
Na serio, mnie w 1985 zatrudniał dyrektor OZLP a nie nadleśniczy, kalkę z ołówkiem ćwiczyłem do 1993. Pisałem w lesie asygnatę , brałem kasę i w ciągu kilku dni dorabiałem wykaz, sporządzałem konsygnacje i wpłacałem kasę do nadleśnictwa... I tak się dało.... Sporządzałem na wypłaty obrocznik i kartę ekwiwalentu za używanie własnej pilarki...... Za pewnymi rzeczami tęsknię, za innymi nie. Odpowiadając na wpis, Naj, sprzedaj samochód, przenieś się do kurnej chaty i sam przenieś się w "tamte" lata ;)
Awatar użytkownika
góral bagienny
wiceminister
wiceminister
Posty: 33523
Rejestracja: sobota 07 cze 2008, 12:41

Re: Do Górala

Post autor: góral bagienny »

Naj by to na pewno zrobił, gdyby mu do tej kurnej chaty wsiedlić też Najową z tamtych czasów... :P
' :doh: P O E Z J A , G Ł U P K U ! ! ! :doh:
ODPOWIEDZ