Przyczepa kempingowa na potrzeby gospodarki leśnej, studnia i skrzynka WLZ

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66919
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Przyczepa kempingowa na potrzeby gospodarki leśnej, studnia i skrzynka WLZ

Post autor: Capricorn »

W lasach funkcjonuje coś takiego jak schron. Pomieszczenie to służy do ogrzania się, zjedzenia posiłku i odpoczynku na przykład na zrębach, czy innych powierzchniach, na których wykonywane są prace gospodarcze. Myślę, że gdybym miał argumentować konieczność postawienia takiej przyczepy, to właśnie schron byłby najsensowniejszym powodem jej istnienia w lesie. Chcąc się ogrzać i zjeść potrzebujesz prądu, a i woda się przyda do sporządzenia herbaty.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
emyyyl
początkujący
początkujący
Posty: 49
Rejestracja: piątek 29 paź 2021, 13:07

Re: Przyczepa kempingowa na potrzeby gospodarki leśnej, studnia i skrzynka WLZ

Post autor: emyyyl »

Wiesław pisze: poniedziałek 06 lut 2023, 13:35 OK, magazynek/narzędziownia nietrwale związany z gruntem.
Nigdy takiego wniosku nie wypełniałem i nie znam formularza. Wydaje mi się, że nic nie stoi na przeszkodzie aby w jednym zgłoszeniu ( ina jednym szkicu) była zarówno studnia jak i magazynek na narzędzia.
Zgodnie z ministerialnym rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (rozdz. 6 "studnie") - studnia nie może być bliżej niż 15 metrów od miejsca gdzie będzie kompostownik... dlatego ze względów środowiskowych wnioskujesz o lokalizację studni w lesie...

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/downl ... 221225.pdf
Rozmawiałem dzisiaj ze swoim nadleśnictwem z osobą odpowiedzialną za ppoż i dowiedziałem się, że płytką studnie mogę robić gdzie chcę i nawet jest to wskazane dla celów ppoż, więc z ich strony problemów nie będzie w tej kwestii.

Capricorn pisze: poniedziałek 06 lut 2023, 14:21 W lasach funkcjonuje coś takiego jak schron. Pomieszczenie to służy do ogrzania się, zjedzenia posiłku i odpoczynku na przykład na zrębach, czy innych powierzchniach, na których wykonywane są prace gospodarcze. Myślę, że gdybym miał argumentować konieczność postawienia takiej przyczepy, to właśnie schron byłby najsensowniejszym powodem jej istnienia w lesie. Chcąc się ogrzać i zjeść potrzebujesz prądu, a i woda się przyda do sporządzenia herbaty.
Schron zrębowy...no powiem Ci, że faktycznie coś takiego jest i z samej nazwy już widać, że powiązany jest z gospodarką leśną. Ciężko urzędnikom będzie udowodnić, że coś takiego potrzebne nie jest. Można napisać jeszcze, że będzie służył jako narzędziownia lub obok tego postawie drewnianą narzędziownie.


Zabieram się za wypełnianie wniosku
Dzięki!
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66919
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Przyczepa kempingowa na potrzeby gospodarki leśnej, studnia i skrzynka WLZ

Post autor: Capricorn »

W przypadku rebni tak, ale nie tylko. Schron wykorzystywany jest (kiedyś były nawet przewoźne przyczepy) do wszelkich prac gospodarczych. Wykonywanych w lesie, więc nie musi być dopinany do zrębu. Może to być trzebież, pracę odnowieniowe ochronne i inne. To tak na wszelki wypadek, gdyby urzędnik powiedzieć raczył "nie, bo w UPUL nie ma zrębu dla tego lasu" :)
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2598
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Re: Przyczepa kempingowa na potrzeby gospodarki leśnej, studnia i skrzynka WLZ

Post autor: Kuna lesna »

Lub wymóg BHP gdzie schron jest zapisany w przepisach.
emyyyl
początkujący
początkujący
Posty: 49
Rejestracja: piątek 29 paź 2021, 13:07

Re: Przyczepa kempingowa na potrzeby gospodarki leśnej, studnia i skrzynka WLZ

Post autor: emyyyl »

Po rozmowach w starostwie sprawa wygląda obecnie tak:

Musze złożyć zgłoszenie na budowę budynku. Wyrysować na mapie zasadniczej w skali obiekt budowlany oraz naszkicować jego projekt z rzutami każdej strony plus rzut z góry z pomieszczeniami. Pani zasugerowała aby nie pisać ze to będzie przyczepa i stała na kołach tylko bloczkach fundamentowych.

No i więc nazwałem pomieszczenia w budowli:
- narzędziownia
- magazyn
- jadalnia i pomieszczenie do schronienia przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi
- toaleta

Zastanawiam się, czy toaleta nie ruszy lawiny pytań co ze ściekami i woda, więc może napisze ze turystyczna?
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Re: Przyczepa kempingowa na potrzeby gospodarki leśnej, studnia i skrzynka WLZ

Post autor: Wiesław »

emyyyl pisze: środa 08 lut 2023, 11:19 Zastanawiam się, czy toaleta nie ruszy lawiny pytań co ze ściekami i woda, więc może napisze ze turystyczna?
Oczywiście, że wpisem o toalecie sam sobie zablokujesz sprawę.
Słowo "turystyczna" też sprawi problemy, potrzebę wyjaśniania co to znaczy, czy to może chemiczna? jaka to chemia? gdzie będzie odbiór nieczystości?
Czy nie lepiej zrezygnować teraz z tego?
Przecież za rok może Ci wpaść do głowy pomysł o ulepszeniach w istniejącym już obiekcie...
emyyyl
początkujący
początkujący
Posty: 49
Rejestracja: piątek 29 paź 2021, 13:07

Re: Przyczepa kempingowa na potrzeby gospodarki leśnej, studnia i skrzynka WLZ

Post autor: emyyyl »

Wiesław pisze: środa 08 lut 2023, 12:48
emyyyl pisze: środa 08 lut 2023, 11:19 Zastanawiam się, czy toaleta nie ruszy lawiny pytań co ze ściekami i woda, więc może napisze ze turystyczna?
Oczywiście, że wpisem o toalecie sam sobie zablokujesz sprawę.
Słowo "turystyczna" też sprawi problemy, potrzebę wyjaśniania co to znaczy, czy to może chemiczna? jaka to chemia? gdzie będzie odbiór nieczystości?
Czy nie lepiej zrezygnować teraz z tego?
Przecież za rok może Ci wpaść do głowy pomysł o ulepszeniach w istniejącym już obiekcie...
Ok masz rację. To jak nazwać czwarte pomieszczenie bo pomysłów juz nie mam?
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66919
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Przyczepa kempingowa na potrzeby gospodarki leśnej, studnia i skrzynka WLZ

Post autor: Capricorn »

Szatnia?
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Re: Przyczepa kempingowa na potrzeby gospodarki leśnej, studnia i skrzynka WLZ

Post autor: Wiesław »

spiżarnia na produkty spożywcze (one nie mogą być w magazynku ogólnym, razem ze środkami ochrony roślin, różnymi materiałami i tworzywami sztucznymi)
emyyyl
początkujący
początkujący
Posty: 49
Rejestracja: piątek 29 paź 2021, 13:07

Re: Przyczepa kempingowa na potrzeby gospodarki leśnej, studnia i skrzynka WLZ

Post autor: emyyyl »

Niestety dzisiaj dostałem sprzeciw.

Są w zasadzie dwie argumentację w piśmie:

1. Budowla nie podchodzi pod "tymczasowy obiekt budowlany", a w piśmie nic o takowym nie wspomniano ze ma taki byc

- .....tylko że ja nie chciałem tymczasowego dlatego nie pisałem

2. Budowla tymczasowego obiektu budowlanego nie jest ujęta w katalogu obiektów w art. 29-31 Prawa budowlanego
- ....tyle ze w tym wykazie są jednokondygnacyjne budynki gospodarcze, więc im nie pasuje tylko nazewnictwo mojego budynku ("budowla nie związana trwale z gruntem na potrzeby gospodarki lesnej") czy to, że obiekt nie jest związany trwale z gruntem?

Mam 14 dni żeby odwołać się do Wojewody.
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2598
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Re: Przyczepa kempingowa na potrzeby gospodarki leśnej, studnia i skrzynka WLZ

Post autor: Kuna lesna »

No to jak na początku wątku wóz Drzymały ci został 😁
emyyyl
początkujący
początkujący
Posty: 49
Rejestracja: piątek 29 paź 2021, 13:07

Re: Przyczepa kempingowa na potrzeby gospodarki leśnej, studnia i skrzynka WLZ

Post autor: emyyyl »

No tak nie do końca bym chciał korzystać z opcji obiektu tymczasowego na 180 dni.

Art 29 kod. budowlanego mowi ze nie wymaga pozwolenia na budowę a jedynie zgłoszenia budowa:
"18
gospodarczych obiektów budowlanych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m, oraz stawów i zbiorników wodnych o powierzchni nieprzekraczającej 500 m2 i głębokości nieprzekraczającej 2 m od naturalnej powierzchni terenu, przeznaczonych wyłącznie na cele gospodarki leśnej i położonych na gruntach leśnych Skarbu Państwa, sytuowanych na obszarze Natura 2000;" <----- czy dobrze widzę, że chodI tylko o Panstwowe lasy, a prywaciarzom juz nie wolno?

Ale jest jeszcze punkt:

"14)
wolno stojących:
a)
parterowych budynków gospodarczych,
b)
garaży,
c)
wiat
- o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;"


O co im w takim razie chodzi, że się nie kwalifikuje?
Czyżbym zle nazwał budynek i powinno słowo w słowo nazywać się to budynkiem gospodarczym?
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Re: Przyczepa kempingowa na potrzeby gospodarki leśnej, studnia i skrzynka WLZ

Post autor: Wiesław »

Tak, powinno się słowo w słowo...
Nie odwołuj się do wojewody, pisz całkiem nowy wniosek, w którym "słowo w słowo"...
emyyyl
początkujący
początkujący
Posty: 49
Rejestracja: piątek 29 paź 2021, 13:07

Re: Przyczepa kempingowa na potrzeby gospodarki leśnej, studnia i skrzynka WLZ

Post autor: emyyyl »

Wiesław pisze: piątek 24 lut 2023, 21:14 Tak, powinno się słowo w słowo...
Nie odwołuj się do wojewody, pisz całkiem nowy wniosek, w którym "słowo w słowo"...
Ok, złożę nowy wniosek i nazwę: "parterowy budynek gospodarczy" a dalej gdzies dopisze ze na potrzeby gospodarki lesnej.
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2598
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Re: Przyczepa kempingowa na potrzeby gospodarki leśnej, studnia i skrzynka WLZ

Post autor: Kuna lesna »

Ja myślę że rodzaj gruntu jest tu przeszkodą bo nie jest to grunt pod zabudowę a to co przytaczasz to się właśnie do tego odwołuje
emyyyl
początkujący
początkujący
Posty: 49
Rejestracja: piątek 29 paź 2021, 13:07

Re: Przyczepa kempingowa na potrzeby gospodarki leśnej, studnia i skrzynka WLZ

Post autor: emyyyl »

Kuna lesna pisze: sobota 25 lut 2023, 18:24 Ja myślę że rodzaj gruntu jest tu przeszkodą bo nie jest to grunt pod zabudowę a to co przytaczasz to się właśnie do tego odwołuje
Wiem, że to LS, ale przecież zgodnie z Ustawą o lasach art. 3 punkt 2:

Lasem w rozumieniu ustawy jest grunt:
2) związany z gospodarką leśną, zajęty pod wykorzystywane dla potrzeb gospodarki leśnej: budynki i budowle, urządzenia melioracji wodnych, linie podziału przestrzennego lasu, drogi leśne, tereny pod liniami energetycznymi, szkółki leśne, miejsca składowania drewna, a także wykorzystywany na parkingi leśne i urządzenia turystyczne.

A pozwolenia na budowe nie wymaga zgodnie z punktem 14 art. 29 Prawa budowlanwgo:

"Nie wymaga pozwolenia na budowę a jedynie zgłoszenia budowa:

14)
wolno stojących:
a)
parterowych budynków gospodarczych,
b)
garaży,
c)
wiat
- o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;"

W związku z powyższym chce postawić budynek gospodarczy, który nie wymaga zmiany gruntu bo jest związany z gospodarką leśną i Ls dalej jest Ls.
Budynek ten jest w wykazie budynków i budowli, które nie wymagają pozwolenia na budowę.

Na jakiej innej podstawie w takim razie wg Ciebie można postawić budynki o których mówi ustawa?
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104866
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Przyczepa kempingowa na potrzeby gospodarki leśnej, studnia i skrzynka WLZ

Post autor: Piotrek »

A ja myślę podobnie jak Kuna lesna, że to jest tak trudne, bo ustawa o lasach dotyczy gruntów leśnych, a prawo budowlane - budowlanych. Urzędnicy nie mają umocowania prawnego aby przepisy tych dwóch ustaw ze sobą łączyć. :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: Przyczepa kempingowa na potrzeby gospodarki leśnej, studnia i skrzynka WLZ

Post autor: Naj »

emyyyl pisze: niedziela 26 lut 2023, 13:09
Wiem, że to LS, ale przecież zgodnie z Ustawą o lasach art. 3 punkt 2:
....
Na jakiej innej podstawie w takim razie wg Ciebie można postawić budynki o których mówi ustawa?
Ustawa o LP dotyczy tylko LP. Nie dotyczy Twojej działki.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104866
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Przyczepa kempingowa na potrzeby gospodarki leśnej, studnia i skrzynka WLZ

Post autor: Piotrek »

Naj pisze: niedziela 26 lut 2023, 16:58Ustawa o LP dotyczy tylko LP. Nie dotyczy Twojej działki.
Ustawa o lasach, bo tak brzmi jej tytuł, dotyczy wszystkich lasów. Czyli w tym przypadku części działki będącej lasem. Natomiast część działki przeznaczona w planie pod zabudowę, to domena prawa budowlanego. Petent mający oba rodzaje gruntu do dyspozycji, lecz wybierający pod zabudowę las, jest dla urzędnika "z automatu" podejrzany. Więc, korzystając z faktu, iż obie podstawy prawne są rozłączne, na wszelki wypadek odmawia.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169508
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Re: Przyczepa kempingowa na potrzeby gospodarki leśnej, studnia i skrzynka WLZ

Post autor: Sten »

Naj nam się starzeje zwyczajnie ... :(
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
ODPOWIEDZ