Zatrudnienie jako podleśniczy lub leśniczy

Prawo pracy, prawo karne, zmiany w ustawodawstwie w LP...

Moderator: Moderatorzy

Narolczyk
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: piątek 03 lut 2023, 10:16

Zatrudnienie jako podleśniczy lub leśniczy

Post autor: Narolczyk »

Dzień dobry,
Jestem w czwartej klasie liceum. Jestem dobrym uczniem na kierunku biolchemmat. Przez okres trwania liceum myślałem o wielu kierunkach. Marzyła mi się biotechnologia, kryminalistka. W tym roku wszystko się zmieniło, rozmyślam nad medycyną lub leśnictwem. Z medycyną jest taki problem, że nie chcę czekać do ponad 30 lat by móc pracować i to zapewne w szpitalu państwowym, gdzie nie miałbym zapewne życia i czasu dla siebie, a też mnie jakoś ta praca do siebie nie ciągnie. Tyle starszych ludzi mówi, że to taka ambitna praca i w ogóle. Przez to właśnie, że mówi się to każdemu progi na studia są bardzo wysokie, nauki jest bardzo dużo, a z pracą też pewnie ciężko. I tu się zaczęło moje rozmyślanie czy jest coś co lubię robić i tu pojawia się leśnictwo. Ile bym jednak się o tym nie naczytał to prawie same minusy wszędzie wokół. Trzeba mieć plecy, bez pleców sobie odpuść, zero szansy na pracę. Niekiedy tylko promyk nadziei, że są konkursy na leśniczego gdzie udział bierze niewiadomo ile ludzi na jedno stanowisko. Promyk nadziei też na to, że gdy przyłożę się na studiach może ktoś mnie zauważy i będę w trójce najlepszych uczniów, to wtedy dostanę pracę. Pomiędzy byciem najlepszym i zauważonym, a posiadaniem pleców, nic innego nie wydaje się być. Proszę o jakąś sensowną i bardzo obiektywną odpowiedź jak to naprawdę teraz jest i czy dla kogoś takiego jak ja to wszystko ma sens. Przepraszam za tyle tekstu.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104861
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Zatrudnienie jako podleśniczy lub leśniczy

Post autor: Piotrek »

Nie pchaj się w leśnictwo jako w zawód, który ma ci zapewnić byt i jako takie zadowolenie z pracy. W zamierzchłej przeszłości (lata osiemdziesiąte ubiegłego wieku), gdy ja zaczynałem pracę w lesie, obydwa te czynniki były na wysokim poziomie. Ale się zbyły...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Narolczyk
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: piątek 03 lut 2023, 10:16

Re: Zatrudnienie jako podleśniczy lub leśniczy

Post autor: Narolczyk »

Zarobki leśniczych, których jako tako znam z nadleśnictwa X, bo to ojcowie moich przyjaciół, zarabiają całkiem dobre pieniądze. Co prawda wiele pracy, ale zarobki co najmniej godne. Ale z tego co napisałeś praca w LP jest teraz, aż tak monotonna i w ogóle? Mógłbyś rozwinąć?
Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5478
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Re: Zatrudnienie jako podleśniczy lub leśniczy

Post autor: Blues Brothers »

Może się zdarzyć, że przez całą swoją karierę w LP, będziesz pracował jako podleśniczy. jest to w zasadzie praca fizyczna, Maksymalny zarobek, to ok 5tys netto i to raczej pod koniec kariery, na początek 3,2, lub mniej. To teraz dołóż kredyt na mieszkanie.....
PAKITO
początkujący
początkujący
Posty: 93
Rejestracja: niedziela 31 sty 2010, 18:40
Lokalizacja: z bydgoszczy

Re: Zatrudnienie jako podleśniczy lub leśniczy

Post autor: PAKITO »

Blues Brothers pisze: piątek 03 lut 2023, 14:06 Może się zdarzyć, że przez całą swoją karierę w LP, będziesz pracował jako podleśniczy. jest to w zasadzie praca fizyczna, Maksymalny zarobek, to ok 5tys netto i to raczej pod koniec kariery, na początek 3,2, lub mniej. To teraz dołóż kredyt na mieszkanie.....
i zakup gajówki za 5% wartości i jesteś Pan .......... nie warto być leśniczym !!!
PARANOJA
Narolczyk
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: piątek 03 lut 2023, 10:16

Re: Zatrudnienie jako podleśniczy lub leśniczy

Post autor: Narolczyk »

Czyli reasumując, nawet jakbym znalazł posadę podleśniczego i się dostał w szeregi LP to i tak nic z tego nie będzie bo to praca spisana na psy? Nie warto iść po prostu na leśnictwo?
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104861
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Zatrudnienie jako podleśniczy lub leśniczy

Post autor: Piotrek »

Narolczyk pisze: piątek 03 lut 2023, 16:31Nie warto iść po prostu na leśnictwo?
Na pewno nie dla pieniędzy. Prześledź na forum wątek "Nagrody i podwyżki" lub "Paliwo w góre - stawka za kilometr w miejscu", zobaczysz co zaprząta umysły większości.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
rutbekia
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 17292
Rejestracja: poniedziałek 24 sie 2009, 08:51
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Zatrudnienie jako podleśniczy lub leśniczy

Post autor: rutbekia »

PAKITO pisze: piątek 03 lut 2023, 15:43 i zakup gajówki za 5% wartości i jesteś Pan .......... nie warto być leśniczym !!!
Gdzie tak można? Przez 38 lat pracy w LP nie udało mi się.
Umysł jest jak spadochron. Nie działa, jeśli nie jest otwarty.(Frank Zappa)
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169499
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Re: Zatrudnienie jako podleśniczy lub leśniczy

Post autor: Sten »

Też mi się nie udało, choć szczerze powiedziawszy, specjalnie się o to nie ubiegałem ... bo w sumie i po co ... z mojego punktu widzenia ...
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2598
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Re: Zatrudnienie jako podleśniczy lub leśniczy

Post autor: Kuna lesna »

Zależy czego oczekujesz. Jeżeli lubisz być na świeżym powietrzu to strzał w dziesiątkę,co do zarobków tak jak w każdej firmie najpierw mało później nie najgorzej.Czy praca nieosiągalna? Nie . Natomiast wiedza to nie wszystko,liczy się zaradność , dużo wolnego czasu po za godzinami pracy . Romantyzm dawno się skończył,teraz to .... Nie wiem co .
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4248
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Re: Zatrudnienie jako podleśniczy lub leśniczy

Post autor: Fichtel »

Piotrek pisze: piątek 03 lut 2023, 10:44 Nie pchaj się w leśnictwo jako w zawód, który ma ci zapewnić byt i jako takie zadowolenie z pracy. W zamierzchłej przeszłości (lata osiemdziesiąte ubiegłego wieku), gdy ja zaczynałem pracę w lesie, obydwa te czynniki były na wysokim poziomie. Ale się zbyły...
:ok: :ok: :ok:
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
MartaBaranowska
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 16534
Rejestracja: wtorek 11 lis 2008, 23:18
Lokalizacja: Nowiny

Re: Zatrudnienie jako podleśniczy lub leśniczy

Post autor: MartaBaranowska »

Trzeba naprawdę kochać las, żeby pracować w Lasach :) tak jak ja na przykład 😁
Put some fun between your legs
-ride a horse :mrgreen:
tę burzę włosów każdy zna, przy ustach dłoni chwiejny gest tak to Boska, Boska Rabanowska jest
Andy64
leśniczy
leśniczy
Posty: 513
Rejestracja: niedziela 18 gru 2016, 19:15
Lokalizacja: Kresy

Re: Zatrudnienie jako podleśniczy lub leśniczy

Post autor: Andy64 »

Piotrek pisze: ↑3 lut 2023, o 10:44
Nie pchaj się w leśnictwo jako w zawód, który ma ci zapewnić byt i jako takie zadowolenie z pracy. W zamierzchłej przeszłości (lata osiemdziesiąte ubiegłego wieku), gdy ja zaczynałem pracę w lesie, obydwa te czynniki były na wysokim poziomie. Ale się zbyły...
:ok: :ok: :ok:

stres . nerwy; nepotyzm ,
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104861
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Zatrudnienie jako podleśniczy lub leśniczy

Post autor: Piotrek »

Andy64 pisze: sobota 18 lut 2023, 16:11stres . nerwy; nepotyzm ,
W kontekście mojego cytowanego posta mogą napisać tylko:
:?: :?: :?: :?: :?: :shock:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

duster4x4
początkujący
początkujący
Posty: 8
Rejestracja: poniedziałek 02 mar 2020, 20:07

Re: Zatrudnienie jako podleśniczy lub leśniczy

Post autor: duster4x4 »

Narolczyk pisze: piątek 03 lut 2023, 10:49 Zarobki leśniczych, których jako tako znam z nadleśnictwa X, bo to ojcowie moich przyjaciół, zarabiają całkiem dobre pieniądze. Co prawda wiele pracy, ale zarobki co najmniej godne. Ale z tego co napisałeś praca w LP jest teraz, aż tak monotonna i w ogóle? Mógłbyś rozwinąć?
Praca podlesniczego jest urozmaicona i ciezko sie nudzic, bo zadan zawsze jest duzo i roznia sie w zaleznosci od pory roku. Oprocz technikim lub studiow potrzebny jest roczny staz i znalezienie wolnego etatu. Teraz pojawia sie coraz wiecej wolnych miejsc pracy na tym stanowisku. Poza tym potrzeba jeszcze sporo praktyki zeby poczuc sie swobodnie. Praca odbywa sie glownie w zespole dwuosobowym praktycznie caly czas na zewnatrz. Tutaj tez trzeba sie zgrac i dogadac bo jesli jeden czegos nie zrobi, to drugi musi zrobic to za niego. Jest sporo kontaktu z ludzmi, glownie przewoznikami drewna, pracownikami lesnymi z firm wykonujacych uslugi, turystami czy osobami ktore kupuja albo wyrabiaja drewno na opal. Kazdy z tej grupy ma swoj interes niekoniecznie zbiezny z interesem firmy dla ktorej pracujesz i w tym trzeba umiec sie odnalezc. Dostajesz dobre sluzbowe ubrania, telefon, ubezpieczenia medyczne, drewo na opal, doplaty do wakacji i inny socjal. Jak masz szczescie to wynajmiesz mieszkanie od nadlesnictwa. Na wsi ceny najmu i kupna nieruchomosci sa mnieszje niz w miescie.

Z minusow to brak wiekszych mozliwosci rozwoju poza awansem na lesniczego, ale nie kazdy sie do tego nadaje. Jest to praca umyslowa ale wymaga ciaglej aktywnosci fizycznej, chodzenia po ciezkim terenie, krzakach, gestych mlodnikach itp. Bedziesz wystawiony przez pol roku na zimno i przez trzy miesiace na cieplo, polowa terenowcow choruje na borelioze. Bedziesz przywiazany do prywatnego samochodu bo to jest twoje biuro, schron i jadalnia. Samochod sie psuje, a to zawzsze duzo kosztuje :) Jesli chodzi o zarobki to nie beda wyzsze niz srednia krajowa. Lesniczy po studiach z wieloletnim doświadczeniem zarabia tyle co dobry junior w korporacji czy IT. Las rzadko rosnie w miescie, a czesciej w okolicach wsi wiec Twoja partnerka moze miec problem ze znalezieniem pracy w zawodzie. Moim zdaniem warto, ale w dzisiejszych czasach niekoniecznie bedzie to praca na cale zycie jak mialo to miejsce dotychczas.
Franek1
początkujący
początkujący
Posty: 108
Rejestracja: poniedziałek 14 lut 2022, 22:43

Re: Zatrudnienie jako podleśniczy lub leśniczy

Post autor: Franek1 »

Ludzie nie narzekajcie na pensję w LP , bo są naprawdę bardzo dobre, w czterech literach wam się poprzewracało! Porównajcie je chociaż do budżetówki...
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66912
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Re: Zatrudnienie jako podleśniczy lub leśniczy

Post autor: Capricorn »

W dupach się tym z budżetówki po przewracało. Niech porównają sobie wypłaty z zasiłkami dla bezrobotnych... :roll:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
wielki288
początkujący
początkujący
Posty: 169
Rejestracja: poniedziałek 14 cze 2021, 13:19

Re: Zatrudnienie jako podleśniczy lub leśniczy

Post autor: wielki288 »

W tym temacie powinni wypowiadać się tylko podlesniczowie reszta nie
wielki288
początkujący
początkujący
Posty: 169
Rejestracja: poniedziałek 14 cze 2021, 13:19

Re: Zatrudnienie jako podleśniczy lub leśniczy

Post autor: wielki288 »

Typu lesniczowie dyretorzy inzynierowie itp
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169499
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Re: Zatrudnienie jako podleśniczy lub leśniczy

Post autor: Sten »

Niby czemu?
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
ODPOWIEDZ