Przyczepa kempingowa na potrzeby gospodarki leśnej, studnia i skrzynka WLZ

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

emyyyl
początkujący
początkujący
Posty: 49
Rejestracja: piątek 29 paź 2021, 13:07

Przyczepa kempingowa na potrzeby gospodarki leśnej, studnia i skrzynka WLZ

Post autor: emyyyl »

Witam,
- mam działkę (5 ha), która w połowie składa się z lasu (LS V) i roli.
- mam dociągniętą skrzynkę energetyczną, która stoi od strony lasu ( mam zamiar budować się w przyszłości na części rolnej)
- chciałbym postawić przyczepę kempingową na części LS przy skrzynce energetycznej oraz wykopać studnie abisynkę by mieć wodę w przyczepie
- brak mpzp, las nie jest objęty ochroną

Pytanie brzmi czy są przepisy ograniczające mi te działania, jeśli tak, to jak to mądrze ugryźć?
Wiem, że w literze prawa to co stawiane w lesie musi być wyłącznie w celach gospodarki leśnej no i tak bym te przyczepę ujął bo gdzieś muszę trzymać klamoty czy kawy się napić w trakcie prac. Zapewne trzeba zrobić szkic i wysłać wniosek o zgodę do Starostwa.
Jak sprawa wygląda z abisynką - czy mogę ją zrobić "w ramach ochrony przeciwpożarowej mojego lasu"? Wodociąg jest strasznie daleko by go ciągnąć.
Co ze skrzynką wewnętrznego zasilania energetycznego (WLZ) do której wpiąć chciałbym się przyczepą? Mogę takową postawić na terenie LS?
Jakieś praktyczne wskazówki od osóby przerabiających temat?
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Re: Przyczepa kempingowa na potrzeby gospodarki leśnej, studnia i skrzynka WLZ

Post autor: Wiesław »

Co do studni: pozwolenie wodnoprawne wymagane jest tylko wtedy, gdy pobór wód będzie pochodził z ujęcia o głębokości powyżej 30 m lub w przypadku, gdy pobór wód będzie przekraczał 5,0 m3/dobę. Abisynka nie da takiego poboru, więc formalności zbędne są.

Co do przyczepy: jeśli będzie ona miała przyłącze elektryczne, to w rozumieniu prawa będzie stanowiła tymczasowy obiekt budowlany - a to musi być na odpowiednim druku zgłoszone do nadzoru budowlanego w starostwie. I chyba zgłoszenie musi być pół roku przed faktycznym podłączeniem prądu do przyczepy... Od 1 stycznia coś się w przepisach pozmieniało - najlepiej zapytać o to wprost w starostwie.
emyyyl
początkujący
początkujący
Posty: 49
Rejestracja: piątek 29 paź 2021, 13:07

Re: Przyczepa kempingowa na potrzeby gospodarki leśnej, studnia i skrzynka WLZ

Post autor: emyyyl »

Faktycznie jest coś na rzeczy z przyczepą i tymczasowym obiektem budowlanym.
Pytanie w takim razie co można postawić w myśl budynku bez fundamentów na potrzeby gospodarki leśnej? Szałas bez prądu?
Pamietam jak kiedyś rozmawialem w dyrekcji LP ei mówiono ze wszystko można postawić tylko trzeba to umotywować. Skoro coś co ma prąd ( nie wiem czy taki z przedłużacza tez się liczy) jest już tymczasowym obiektem budowlanym to wiadomo ze takiego pozwolenia nie uzyskam na teren LS bez MPZP. Co w takim razie mogę?
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Re: Przyczepa kempingowa na potrzeby gospodarki leśnej, studnia i skrzynka WLZ

Post autor: Wiesław »

Przyczepa kempingowa na kołach, bez podłączonych prądu/wody/ścieków nie jest obiektem budowlanym, jest tylko zaparkowaną przyczepą - na to nie trzeba żadnych formalności.
Kiedyś było tak, że po zgłoszeniu przyczepa (z przyłączami) mogła w danym miejscu stać legalnie 120 dni, potem się ją przesuwało kilka metrów i znowu mogła stać 120 dni. Nie wiem jak jest od stycznia, bo się zmieniła ustawa i przepisy wykonawcze. Ponoć teraz nawet małe domy można budować bez pozwolenia, na zgłoszenie. Ale słyszałem to w mediach, którym nie należy ufać. W starostwie dowiesz się konkretnie, zdecydowanie to pewniejsza wiedza niż na tym forum.
Prymitywny "kabelek" od skrzynki energetycznej - to chyba dobry kierunek... wydaje mi się, że im bardziej "prowizoryczne" podłączenie prądu, tym bardziej prawdopodobne, że nikt nie zarzuci ci nielegalnego obiektu budowlanego... ;)
emyyyl
początkujący
początkujący
Posty: 49
Rejestracja: piątek 29 paź 2021, 13:07

Re: Przyczepa kempingowa na potrzeby gospodarki leśnej, studnia i skrzynka WLZ

Post autor: emyyyl »

To nie do końca jest tak, że biorę telefon, dzwonie a Pan mi wszystko mowi. Tez tak kiedyś myślałem. Zazwyczaj chcą by pisać do nich podania i wtedy się zastanawiają.
Pracownicy wydziału środowiska w moim starostwie są dość niekompetentni i potrafią za każdym razem mówić co innego bo im się coś tam wydaje. Ja chcialbym znać podstawy prawne i wiedzieć co dokładnie mogę a co nie. Jeśli budowla na potrzeby gospodarki leśnej może być budowana to oni z automatu nie mogą tego negować.
Problem jest taki, że muszę napisać wniosek o zgodę na coś takiego i na wstępie nie chce strzelić sobie w kolano tylko użyć argumentów których nie będzie im łatwo obalić.
Rozumiem, że nie ma tutaj osoby, której udało się coś w lesie postawić i podciągnąć to pod gospodarkę leśną?
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Re: Przyczepa kempingowa na potrzeby gospodarki leśnej, studnia i skrzynka WLZ

Post autor: Wiesław »

emyyyl pisze: piątek 03 lut 2023, 18:54 i podciągnąć to pod gospodarkę leśną?
Właśnie z "podciąganiem pod coś" problem. Nie ma uniwersalnej recepty. W powiecie X urzędnicy są skłonni podciągnąć pod jedno, a w powiecie Y pod coś innego. 8)
Nie pisałem żeby do starostwa dzwonić, tam trzeba iść osobiście.
Żeby napisać do nich wniosek, trzeba mieć właściwy formularz wniosku, nie pójdziesz - nie dostaniesz...
To tak, jak z rejestrowaniem samochodu.
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169485
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Re: Przyczepa kempingowa na potrzeby gospodarki leśnej, studnia i skrzynka WLZ

Post autor: Sten »

Wydaje mi się, że mnożycie problemy, których nie ma. Przyczepa jest mobilna, podłącze prądu jest legalne, bo przeca energetyka to montowała. Skoro podłączam się do skrzynki mobilną przyczepą, to tak samo robię na kampingu ... ot i tyle ...
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Re: Przyczepa kempingowa na potrzeby gospodarki leśnej, studnia i skrzynka WLZ

Post autor: Wiesław »

Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169485
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Re: Przyczepa kempingowa na potrzeby gospodarki leśnej, studnia i skrzynka WLZ

Post autor: Sten »

Te wyroki nie przekonują mnie czemuś.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104858
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Re: Przyczepa kempingowa na potrzeby gospodarki leśnej, studnia i skrzynka WLZ

Post autor: Piotrek »

Sten pisze: piątek 03 lut 2023, 22:24Te wyroki nie przekonują mnie czemuś.
Możesz być nieprzekonany, tym niemniej zapadły i nadal podobne zapadają. Na jednym z portali pada taka odpowiedź:
Proszę o informację, czy domek holenderski mobilny można postawić na działce leśnej? Czy potrzebne jest pozwolenie na budowę, czy wystarczy zgłoszenie? Pozdrawiam

Monika

ODPOWIEDŹ
Pawel Puch
prawnik
Nie, nie można. W przypadku zgłoszenia starostwo wniesie sprzeciw, w przypadku wystąpienia o pozwolenie na budowę, dostanie Pani decyzję odmowną, bo działka rolna czy leśna nie mogą być w ten sposób zagospodarowane. Gdy to Pani natomiast zrobi bez dopełnienia wymogów, będzie to samowola budowlana. Na działce leśnej może Pani co najwyżej wjechać zarejestrowaną przyczepą na kołach, bo wtedy będzie Pani na działce parkować, tak jak samochodem. Jeżeli przyczepa będzie niezarejestrowana, jej postawienie na działce będzie postawieniem obiektu budowlanego, do czego na działce leśnej nie ma Pani prawa.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2596
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Re: Przyczepa kempingowa na potrzeby gospodarki leśnej, studnia i skrzynka WLZ

Post autor: Kuna lesna »

Ale budowa nie musi być trwale ustawiona na gruncie w imię definicji,tzn musi mieć fundament?
emyyyl
początkujący
początkujący
Posty: 49
Rejestracja: piątek 29 paź 2021, 13:07

Re: Przyczepa kempingowa na potrzeby gospodarki leśnej, studnia i skrzynka WLZ

Post autor: emyyyl »

Moja przyczepa nie jest zarejestrowana a więc jest raczej tymczasowym obiektem budowlanym a nie przyczepa kempingową. Należy ją traktować jako barak lub kontener i coś takiego pod gospodarkę leśną chyba łatwiej podciągnąć co?
Naprawdę mam już w nosie ten prąd czy wodę, zrobię sobie to prowizorycznie na tyle, że będzie podłączone tylko w czasie użytkowania.
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2596
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Re: Przyczepa kempingowa na potrzeby gospodarki leśnej, studnia i skrzynka WLZ

Post autor: Kuna lesna »

Dlatego tak jak napisał Sten nie utrudniaj sobie życia. Przypomnij sobie wóz Drzymały 😁
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Re: Przyczepa kempingowa na potrzeby gospodarki leśnej, studnia i skrzynka WLZ

Post autor: Wiesław »

Kuna lesna pisze: sobota 04 lut 2023, 23:57 Przypomnij sobie wóz Drzymały 😁
On o tym pamięta przecież:
Władze pruskie chciały ten wóz usunąć, argumentując, iż stojący w jednym miejscu przez ponad 24 godziny wóz jest domem. W tej sytuacji Drzymała systematycznie, codziennie przesuwał ów wóz na niewielką odległość, co dało mu argument, iż jako pojazd ruchomy nie podlegał przepisom prawa budowlanego. Przez kilka lat trwała sądowo-administracyjna walka, w której stosowano kruczki prawne; władze pruskie zaczęły nękać Drzymałę za drobne uchybienia i w końcu udało im się usunąć wóz
Robimy w Polsce implementację prawa unijnego (w znacznym stopniu pruskiego) :twisted:
emyyyl
początkujący
początkujący
Posty: 49
Rejestracja: piątek 29 paź 2021, 13:07

Re: Przyczepa kempingowa na potrzeby gospodarki leśnej, studnia i skrzynka WLZ

Post autor: emyyyl »

To nie brzmi optymistycznie.
Drzymała suma sumarum nie dopiął swego
emyyyl
początkujący
początkujący
Posty: 49
Rejestracja: piątek 29 paź 2021, 13:07

Re: Przyczepa kempingowa na potrzeby gospodarki leśnej, studnia i skrzynka WLZ

Post autor: emyyyl »

Wiesław pisze: piątek 03 lut 2023, 13:33 Co do studni: pozwolenie wodnoprawne wymagane jest tylko wtedy, gdy pobór wód będzie pochodził z ujęcia o głębokości powyżej 30 m lub w przypadku, gdy pobór wód będzie przekraczał 5,0 m3/dobę. Abisynka nie da takiego poboru, więc formalności zbędne są.
Pozwolenie wymagane nie jest ale trzeba zgłosić z zaznaczoną na mapce studnią. Jak zobaczą, że to na terenie LS nie zacznie się cyrk?
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Re: Przyczepa kempingowa na potrzeby gospodarki leśnej, studnia i skrzynka WLZ

Post autor: Wiesław »

emyyyl pisze: poniedziałek 06 lut 2023, 08:57 Pozwolenie wymagane nie jest ale trzeba zgłosić z zaznaczoną na mapce studnią. Jak zobaczą, że to na terenie LS nie zacznie się cyrk?
Teraz przesadziłeś z pesymizmem. Miejscowe plany zagospodarowania co do zasady nie przewidują w lasach budownictwa,, zaś w treści MPZP (oraz w treści Studium Uwarunkowań, które działa, gdy na dany teren nie ma planu miejscowego) standardowo jest tekst z takim zastrzeżeniem. I tylko dlatego starostwa nie wydają na ogół pozwoleń na budowę budynków w lesie, oraz sprzeciwiają się zgłoszeniom budowy budynków w lesie.
Ale zupełnie inną sprawą jest lokalizacja w lesie niezbędnych urządzeń technicznych (będących obiektami budowlanymi lub budowlami). W Studium i w Planie Miejscowym jest standardowy tekst o dopuszczalności niezbędnej infrastruktury.
Dlatego przez polskie lasy wzdłuż i w poprzek lecą różne kable, światłowody, rurociągi, drogi, itp.
Składasz więc zgłoszenie o zamiarze budowy niezbędnej do prowadzenia upraw rolnych i leśnych studni (niezbędnej do podlewania roślin). Dołączasz szkic. I po miesiącu zaczynasz budowę studni, bo urząd nie zgłosi sprzeciwu.
I patrz: idziesz do starostwa bez szkicu... rozmawiasz... dostajesz formularz zgłoszenia... wracasz do domu, gdzie wypełniasz formularz i na mapowym podkładzie (wyrysie) rysujesz szkic... dopiero po tym wszystkim idziesz do starostwa, gdzie składasz zgłoszenie/albo nie idziesz, bo się rozmyśliłeś...
Nic nie szkodzi pójść tam i pogadać - my na forum nie wiemy jakie są realia w twoim starostwie i co napisać we wniosku. A tam mogą ci podpowiedzieć.
emyyyl
początkujący
początkujący
Posty: 49
Rejestracja: piątek 29 paź 2021, 13:07

Re: Przyczepa kempingowa na potrzeby gospodarki leśnej, studnia i skrzynka WLZ

Post autor: emyyyl »

Wiesław pisze: poniedziałek 06 lut 2023, 11:17
emyyyl pisze: poniedziałek 06 lut 2023, 08:57 Pozwolenie wymagane nie jest ale trzeba zgłosić z zaznaczoną na mapce studnią. Jak zobaczą, że to na terenie LS nie zacznie się cyrk?
Teraz przesadziłeś z pesymizmem. Miejscowe plany zagospodarowania co do zasady nie przewidują w lasach budownictwa,, zaś w treści MPZP (oraz w treści Studium Uwarunkowań, które działa, gdy na dany teren nie ma planu miejscowego) standardowo jest tekst z takim zastrzeżeniem. I tylko dlatego starostwa nie wydają na ogół pozwoleń na budowę budynków w lesie, oraz sprzeciwiają się zgłoszeniom budowy budynków w lesie.
Ale zupełnie inną sprawą jest lokalizacja w lesie niezbędnych urządzeń technicznych (będących obiektami budowlanymi lub budowlami). W Studium i w Planie Miejscowym jest standardowy tekst o dopuszczalności niezbędnej infrastruktury.
Dlatego przez polskie lasy wzdłuż i w poprzek lecą różne kable, światłowody, rurociągi, drogi, itp.
Składasz więc zgłoszenie o zamiarze budowy niezbędnej do prowadzenia upraw rolnych i leśnych studni (niezbędnej do podlewania roślin). Dołączasz szkic. I po miesiącu zaczynasz budowę studni, bo urząd nie zgłosi sprzeciwu.
I patrz: idziesz do starostwa bez szkicu... rozmawiasz... dostajesz formularz zgłoszenia... wracasz do domu, gdzie wypełniasz formularz i na mapowym podkładzie (wyrysie) rysujesz szkic... dopiero po tym wszystkim idziesz do starostwa, gdzie składasz zgłoszenie/albo nie idziesz, bo się rozmyśliłeś...
Nic nie szkodzi pójść tam i pogadać - my na forum nie wiemy jakie są realia w twoim starostwie i co napisać we wniosku. A tam mogą ci podpowiedzieć.
Dzięki za cenne informacje.
Odnosnie budowli:
Rozmawiałem w międzyczasie ze Starostwem, odsyłali mnie od działu do działu bo nie znali odpowiedzi lub z góry byli na "nie". Tak więc z wydziału ochrony środowiska trafiłem do kierownika dz. urbanistyki, który na druku PB-2 (zgłoszenie budowy lub wykonywania innych robót budowlanych) kazal zgłosić moją budowle. Jestem ciekawy co z tego wyjdzie. Może masz pomysł na argumentację?
Chyba nic nie będę pisał o przyczepie (bo już nią nie jest chyba ze względu na fakt braku rejestracji) tylko zgłoszę budowle niezwiazaną trwale z gruntem wraz z jej wymiarami. Czy mam opisać pomieszczenia tej przyczepy jako narzędziownia, pom. sanitarne itp?

Studnia:
Czy na takim samym druku mam zgłosić studnie abisynke o głębokości 7m z poborem dziennym mniejszym niż 5m3, nie wymagającą pozwolenia wodnoprawnego służącą gospodarce lesnej do podlewania i celów przeciwpożarowych?
emyyyl
początkujący
początkujący
Posty: 49
Rejestracja: piątek 29 paź 2021, 13:07

Re: Przyczepa kempingowa na potrzeby gospodarki leśnej, studnia i skrzynka WLZ

Post autor: emyyyl »

Wiesław pisze: poniedziałek 06 lut 2023, 11:17
I patrz: idziesz do starostwa bez szkicu... rozmawiasz... dostajesz formularz zgłoszenia... wracasz do domu, gdzie wypełniasz formularz i na mapowym podkładzie (wyrysie) rysujesz szkic... dopiero po tym wszystkim idziesz do starostwa, gdzie składasz zgłoszenie/albo nie idziesz, bo się rozmyśliłeś...
Nic nie szkodzi pójść tam i pogadać - my na forum nie wiemy jakie są realia w twoim starostwie i co napisać we wniosku. A tam mogą ci podpowiedzieć.
Wiem, że tak jest najlepiej ale godziny mojej pracy przez najbliższe 2 miesiące na to nie pozwalają
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Re: Przyczepa kempingowa na potrzeby gospodarki leśnej, studnia i skrzynka WLZ

Post autor: Wiesław »

emyyyl pisze: poniedziałek 06 lut 2023, 11:39 pomysł na argumentację?
Chyba nic nie będę pisał o przyczepie (bo już nią nie jest chyba ze względu na fakt braku rejestracji) tylko zgłoszę budowle niezwiazaną trwale z gruntem wraz z jej wymiarami. Czy mam opisać pomieszczenia tej przyczepy jako narzędziownia, pom. sanitarne itp?

Studnia:
Czy na takim samym druku mam zgłosić studnie abisynke o głębokości 7m z poborem dziennym mniejszym niż 5m3, nie wymagającą pozwolenia wodnoprawnego służącą gospodarce lesnej do podlewania i celów przeciwpożarowych?
OK, magazynek/narzędziownia nietrwale związany z gruntem.
Nigdy takiego wniosku nie wypełniałem i nie znam formularza. Wydaje mi się, że nic nie stoi na przeszkodzie aby w jednym zgłoszeniu ( ina jednym szkicu) była zarówno studnia jak i magazynek na narzędzia.
Zgodnie z ministerialnym rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (rozdz. 6 "studnie") - studnia nie może być bliżej niż 15 metrów od miejsca gdzie będzie kompostownik... dlatego ze względów środowiskowych wnioskujesz o lokalizację studni w lesie...

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/downl ... 221225.pdf
ODPOWIEDZ