dąb - czy coś z niego będzie?

Szkodniki, pożyteczna fauna, profilaktyka i zwalczanie...

Moderator: Moderatorzy

syferus
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 415
Rejestracja: czwartek 07 paź 2010, 18:45
Lokalizacja: suburbia

Re: dąb - czy coś z niego będzie?

Post autor: syferus »

Jakby to był dąb to bym nie dał wyciąć. Chyba nigdy nie widziałem wywróconego dęba u siebie w okolicy. Natomiast brzozy i sosny jak najbardziej. Szkoda mi tych ze zdjęcia, zresztą jak każdego drzewa które nie rośnie z przeznaczeniem pod tartak.
"Grunt to podejście"
syferus
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 415
Rejestracja: czwartek 07 paź 2010, 18:45
Lokalizacja: suburbia

Re: dąb - czy coś z niego będzie?

Post autor: syferus »

https://ibb.co/vQ8J5ys
https://ibb.co/94bSYFH
Mam piękną lipę. Myślałem, że nie dosięgnie jej poroże sorka. Myliłem się. Rok temu delikatnie spałował jedną z gałęzi. Niezwłocznie zagrodziłem całe drzewo. Czy powinienem wyciąć tę gałąź, bo się złamie za X lat, czy zaleje na tyle, że będę mógł o tym zapomnieć?
Pytam, bo drzewko ma piękny pokrój z tą gałęzią. Gdybym się jej pozbył, to by mocno zachwiało jej wygląd.
"Grunt to podejście"
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Re: dąb - czy coś z niego będzie?

Post autor: Wiesław »

syferus pisze: sobota 20 maja 2023, 22:08 Czy powinienem wyciąć tę gałąź, bo się złamie za X lat
Za X lat wszystkie lipy na tej wysokości od ziemi w naturalny sposób pozbędą się gałęzi, a korony drzew będą się zaczynały wyżej... więc stratą czasu jest rozważanie czy tę jedną gałązkę wycinać, czy sama odpadnie...
To miałoby sens przy jabłoni niskopiennej, która w sadzie nie powinna rosnąć zbyt wysoko...
Awatar użytkownika
MichuSz
początkujący
początkujący
Posty: 21
Rejestracja: wtorek 04 lip 2023, 13:36
Lokalizacja: Pruszków

Re: dąb - czy coś z niego będzie?

Post autor: MichuSz »

Wydaje mi się, że nie wpłynie to na trwałość trzeba i spokojnie będzie stało. Raczej też takich drzew się nie wycina. Jednak może faktycznie lepiej dopytać u kogoś, kto zna się na tym wszystkim doskonale :)
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: dąb - czy coś z niego będzie?

Post autor: Naj »

Wiesław pisze: sobota 20 maja 2023, 23:55
Za X lat wszystkie lipy na tej wysokości od ziemi w naturalny sposób pozbędą się gałęzi,...
Nie bardzo. Tak by było, gdyby ta lipa rosła w drzewostanie. Ona jest na otwartej przestrzeni i będzie miała gałęzie do końca świata... :wink: Tej podgryzionej nic się nie stanie. Zarośnie ... :roll:
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Re: dąb - czy coś z niego będzie?

Post autor: Wiesław »

Naj pisze: środa 12 lip 2023, 09:24 Nie bardzo. Tak by było, gdyby ta lipa rosła w drzewostanie. Ona jest na otwartej przestrzeni i będzie miała gałęzie do końca świata...
Nie bardzo. Dołączam przykładowe 3 zdjęcia lip rosnących na otwartej przestrzeni:
- na pierwszym istotne są nie gałęzie, lecz odrośla - mam wrażenie, że to inny przypadek niż u syferusa...
- na zdjęciach 2 i 3 widać gdzie się zaczynają gałęzie (u lipy stosunkowo młodej i u starej)... :wink:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ