Praca księgowego w Nadleśnictwie

Pieniądze nie tylko w lasach są ważne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Borowiec_maly
początkujący
początkujący
Posty: 162
Rejestracja: niedziela 24 paź 2010, 21:15
Lokalizacja: Nie

Praca księgowego w Nadleśnictwie

Post autor: Borowiec_maly »

Cześć

Zainteresowałem się ostatnio księgowością (lub kadrami) w nadleśnictwie. Zastanawiam się jak wygląda praca księgowego. Czy wykonuje on rutynowe czynności związane z rozliczeniami, PITami, ZUSem itd czy obejmuje również inne sprawy, np jakaś analiza rynku drewna itp, itd? Czy są może na forum jacyś księgowi, którzy mogliby się wypowiedzieć na ten temat?

Pozdrawiam!
Jeżeli zadaję głupie lub bardzo proste pytania, czy takie, które są łatwe do samodzielnego odszukania odpowiedzi, to nie oznacza, że robię to specjalnie. Albo mam egzamin, albo kolokwium albo cokolwiek i liczę na szybką odpowiedź. Serdecznie dziękuję tym, którzy odpowiadają na moje pytania.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Borowiec_maly pisze:np jakaś analiza rynku drewna
Ty poważnie? Bo mnie jakąś utopią zaleciało... :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Borowiec_maly
początkujący
początkujący
Posty: 162
Rejestracja: niedziela 24 paź 2010, 21:15
Lokalizacja: Nie

Post autor: Borowiec_maly »

Ja tylko tak przypuszczam. Ale pytanie poważne. Wiem, że LP są specyficzne i jest wiele rzeczy charakterystycznych tylko dla tej firmy. Również w księgowości.
Jeżeli zadaję głupie lub bardzo proste pytania, czy takie, które są łatwe do samodzielnego odszukania odpowiedzi, to nie oznacza, że robię to specjalnie. Albo mam egzamin, albo kolokwium albo cokolwiek i liczę na szybką odpowiedź. Serdecznie dziękuję tym, którzy odpowiadają na moje pytania.
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

U nas księgowość robi tylko typowo księgowe rzeczy.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
rutbekia
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 17292
Rejestracja: poniedziałek 24 sie 2009, 08:51
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: rutbekia »

Nadleśnictwo, choć sporządza bilans to jest jedną z wielu jednostek PGL LP. To na poziomie Dyrekcji Generalnej sporządza się Bilans Lasów Państwowych, F01, rozlicza CIT. Tam też zapadają ważne decyzje z zakresu ekonomii, strategii rozwoju itp. Księgowy w nadleśnictwie raczej ekonomistą nie jest, bardziej księgowym w dosłownym tego słowa znaczeniu. Również kadrowiec nie ma wielkiego pola do popisu bo i załogi małe i ruch niewielki. Nie wiem czy jesteś leśnikiem co chce się przekwalifikować czy kimś spoza branży. Jeśli masz więcej pytań możesz skontaktować się ze mną na pw
Umysł jest jak spadochron. Nie działa, jeśli nie jest otwarty.(Frank Zappa)
Borowiec_maly
początkujący
początkujący
Posty: 162
Rejestracja: niedziela 24 paź 2010, 21:15
Lokalizacja: Nie

Post autor: Borowiec_maly »

Jestem leśnikiem, który szuka pracy. Ciężko jest dostać się do LP a dodatkowy fakultet może zwiększyć szansę zatrudnienia. Np finanse i rachunkowość czy administracja, II stopień. Zauważyłem również, że w Tucholi są studia podyplomowe o nazwie finanse w LP czy coś takiego, które specjalnie kształcą pod kątem księgowości w LP. Może wybiorę właśnie to.

Inna sprawa, czy wybrać mgr czy jakąś podyplomówkę, technika. Boję się, że na studiach tylko teoria a mało praktyk.
Jeżeli zadaję głupie lub bardzo proste pytania, czy takie, które są łatwe do samodzielnego odszukania odpowiedzi, to nie oznacza, że robię to specjalnie. Albo mam egzamin, albo kolokwium albo cokolwiek i liczę na szybką odpowiedź. Serdecznie dziękuję tym, którzy odpowiadają na moje pytania.
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Znajoma po studiach leśnych dostała się na staż do LP (typowo leśny).
Po stażu została bez pracy.
Zatrudniła się - kolejno w kilku firmach (u prywaciarza) - na stanowisku kadry / płace / zamówienia / księgowość.
Po kilku latach znalazła ofertę pacy w nadleśnictwie jako księgowa. Zgłosiła się, przyjęto ją i pracuje. Z tego co mówiła, to najciężej było jej opanować SILP. Choć póki co daje sobie radę. :spoko:
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
rutbekia
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 17292
Rejestracja: poniedziałek 24 sie 2009, 08:51
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: rutbekia »

Ostatnio przyjmowałam do działu dziewczynę. Pracowała kilka lat w biurze rachunkowym więc merytorycznie była dobra a na SILP wystarczyły jej 2 miesiące. Stażystom dla których nie ma pracy, zwłaszcza dziewczynom, proponowałam poduczenia się księgowości bo leśnik z taką "odchyłką" łatwiej znajdzie pracę. Może nie po to poszliśmy na leśny ale na chleb trzeba zarabiać.Znam takich którzy po kilku latach poszukiwań są są specjalistami od zamówień, kadr i płac... Nadleśniczemu pewnie łatwiej się z taką osobą porozumieć. Leśnikom opanowanie rachunkowości przychodzi dość łatwo, gorzej z umiejętnością czytania i stosowania prawa. A podyplomówkę najlepiej zrobić na renomowanej uczelni. Wcześniej można zacząć od kursów w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce.
Umysł jest jak spadochron. Nie działa, jeśli nie jest otwarty.(Frank Zappa)
Miła Osóbka
początkujący
początkujący
Posty: 11
Rejestracja: środa 24 cze 2009, 14:32
Lokalizacja: stąd

Post autor: Miła Osóbka »

Ja również po studiach leśnych wylądowałam w księgowości. Na początku było ciężko ale teraz polubiłam to co robię. Swoje wykształcenie uzupełniłam studiami podyplomowymi chociaż mam wrażenie, że niewiele mi one dały. Znacznie więcej wiedzy zdobyłam na kursach Stowarzyszenia Księgowych.
Serdecznie pozdrawiam.
wazis
Agnieszka1
początkujący
początkujący
Posty: 1
Rejestracja: środa 21 gru 2022, 11:43

Re: Praca księgowego w Nadleśnictwie

Post autor: Agnieszka1 »

Ja również po studiach pierwsze kroki stawiałam w księgowości i tak jak koleżanka wyżej również uważam, że początki nie sa łatwe. Chcąc poszerzyć swoją wiedzę z księgowości wybrałam studia na WSKZ-cie na kierunku samodzielny księgowy, bo zależało mi na zdobyciu wiedzy łacząc jednocześnie pracę i naukę. A właśnie ta uczelnia zapewnia naukę online bez konieczności dojazdów i spotkań.
ODPOWIEDZ